היסטוריה של ביקורים. צפו (צילום: צילום: אבי אוחיון לע"מ)
"הפרסום על הריגול הישראלי שקרי" | צילום: צילום: אבי אוחיון לע"מ

שעות ספורות לאחר הפרסום ב"וול סטריט ג'ורנל" לפיו ישראל ריגלה אחרי שיחות הגרעין בין אירן לבין המעצמות במטרה להכשיל אותו - מגיע מצעד הכחשות ישראלי. השרים שטייניץ, יעלון וליברמן דחו על הסף את הטענות ורמזו כי שיקולים זרים עומדים מאחורי הפרסום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ההאשמות האלה חסרות בסיס ואנחנו דוחים אותן מכל וכל", אמר לחדשות 2 Online יובל שטייניץ, השר לעניינים אסטרטגיים ומודיעין. "ישראל לא מרגלת אחרי בעלות בריתה ובמיוחד לא אחרי ארצות הברית. מטרת האמירות הללו הן לפגוע בשיתוף הפעולה המצוין שיש לנו עם ארצות הברית, למרות חילוקי הדעות בסוגיה האירנית".

השר שטייניץ לא הכחיש כי לישראל אכן מידע רב על השיחות שמנהלות המעצמות עם אירן, אך הדגיש כי לא מדובר בתוצאה של ריגול. "כל מידע שיש לנו בסוגיה האירנית אנחנו חולקים עם ארצות הברית", אמר. שטייניץ נמצא בימים אלה באירופה בדיונים עם נציגי המעצמות המעורבים בשיחות עם אירן.

ביבי, שטייניץ
הכחשה ישראלית גורפת | צילום:

גם שר הביטחון יעלון הכחיש בתקיפות את הפרסום. "אין מצב ולא היה מצב, אין דבר כזה שישראל מרגלת אחר אמריקנים", אמר יעלון במהלך ביקור בעיריית נשר. "שום ארגון מודיעין ישראלי לא מרגל אחרי אמריקנים. למישהו כנראה יש עניין לסכסך ולהכניס רוח רעה למערכת היחסים האסטרטגית, הביטחונית והמודיעינית שלנו עם ארצות הברית".

בריאיון לגלי צה"ל הדגיש גם שר החוץ אביגדור ליברמן כי אין אמת מאחורי הפרסום. "הדיווח לא נכון ולא מדויק", אמר. "ברור שיש לנו שירותי מודיעין טובים ואינטרסים, אבל אנחנו לא עוסקים בריגול אחרי ארצות הברית".

לדברי השרים הצטרפו גם גורמים מדיניים ששוחחו עם חדשות 2 Online. "מי שפרסם את הידיעה הזאת רוצה לפגוע ביחסים בין ישראל לבין ארצות הברית", אמרו. "היחסים הביטחוניים בין המדינות הדוקים ביותר, ואת זה אומרים גם האמריקנים".

אחרי שנים - הסכם על הגרעין האירני (צילום: רויטרס)
קרי ומקבילו האירני זריף | צילום: רויטרס

"ישראל חותרת תחת ארצות הברית"

על פי הדיווח, בכירים בבית הלבן טענו כי הריגול הישראלי אחרי השיחות הוא ניסיון של ראש הממשלה נתניהו לאסוף טיעונים נגד העסקה המתגבשת. עוד נטען כי ישראל ליקטה מידע רגיש מתדרוכים חשאיים של ארצות הברית ומתשדורות מודיעין באירופה.

"הריגול לא הרגיז את הבית הלבן כמו העובדה שישראל חלקה את המידע הזה עם חברי קונגרס אמריקניים", אמר אחד הבכירים לעיתון האמריקני. "המטרה הייתה לגייס התנגדות להסכם הגרעין אם זה יגיע לדיון בקונגרס".

"זה דבר אחד שארה"ב וישראל מרגלות האחת אחרי השנייה, אבל זה דבר שונה לחלוטין כשישראל גונבת סודות ומעבירה אותם בחזרה למחוקקים אמריקניים כדי לחתור תחת הדיפלומטיה של ארה"ב", טען גורם בכיר אחר.

חרושת שמועות בגבעת הקפיטול (צילום: חדשות 2)
ניסיון להשפיע על הפוליטיקה בארה"ב? | צילום: חדשות 2

בישראל טוענים: עקבנו אחרי אירן

מהדיווח בעיתון עולה כי הבית הלבן חשף את הריגול הישראלי רק בדיעבד, כשסוכנויות ביון המרגלות אחרי ישראל יירטו תקשורות בין בכירים ישראלים - תקשורות שהכילו פרטים שלטענת הבית הלבן יכולים היו להגיע לידי ישראל רק כתוצאה מריגול.

גורמים בישראל הכחישו את הדיווח וטענו כי ישראל השיגה את המידע המדובר באמצעים אחרים, כמו מעקב אחר בכירים אירנים. עוד נטען כי שותפות אחרות בשיחות הגרעין - בייחוד צרפת - היו גלויות יותר עם ישראל בקשר לתוכן השיחות עם אירן.

אלון שני השתתף בהכנת הידיעה.