יממה לפני נאומו הטעון בפני שני בתי הקונגרס האמריקני, התייצב היום (שני) ראש הממשלה בנימין נתניהו בפני כ-16 אלף משתתפי ועידת השדולה הפרו ישראלית בוושינגטון (איפא"ק) לנאום שעסק רובו ככולו בסוגיית הגרעין האירני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כבר בפתח דבריו התייחס נתניהו לנאום השנוי במחלוקת שצפוי לו מחר בקונגרס. "מעולם לא נכתב כל כך הרבה על נאום שטרם נישא", אמר נתניהו לקהל האוהד בוועידת איפא"ק. "אינני מתכוון לדבר היום על תוכן הנאום, אבל אני כן רוצה לדבר על מטרת הנאום".

"הנאום לא נועד להראות חוסר כבוד לאובמה. יש לי כבוד רב לנשיא. אני מעריך מאוד את כל מה שאובמה עשה עבור ישראל - שיתוף פעולה ביטחוני, מודיעין משותף, תמיכה באו"ם ודברים שאסור לספר עליהם - אני אסיר תודה על תמיכתו וכך גם עליכם להיות".

"נאומי גם לא נועד להכניס את ישראל לפוליטיקה האמריקנית", הוסיף ראש הממשלה. "סיבה חשובה לחיזוק הברית בינינו היא התמיכה של שני צדי המפה הפוליטית בארה"ב, וכך זה צריך להישאר. הדבר האחרון שרוצה כל מי שאכפת לו מישראל הוא שישראל תהפוך לנושא פוליטי. צר לי שכך פירשו אנשים את כוונותיי".

"מטרת נאומי מחר היא לדבר על עסקה פוטנציאלית עם אירן שעלולה לסכן את קיום ישראל", הדגיש נתניהו. "אירן היא תומכת הטרור הגדולה בעולם. אירן מאמנת ומחמשת טרוריסטים בחמש יבשות. זה מה שאירן עושה כעת ללא נשק גרעיני. דמיינו מה אירן תעשה עם נשק גרעיני. אירן נשבעה להשמיד את ישראל. אם יהיה לה נשק גרעיני, היא תוכל לעשות זאת. אסור לנו לתת לזה לקרות".

נתניהו לחברי הסיעה: הפסיקו להקליט (צילום: רויטרס)
"אירן היא תומכת הטרור הגדולה בעולם". נתנ | צילום: רויטרס

"עלינו לזכור תמיד שאנחנו משפחה"

נתניהו טען כי מתוקף היותו ראש ממשלת ישראל יש לו חובה מוסרית להזהיר מפני סכנות שכאלו. "במשך אלפיים שנה היה העם היהודי חסר מדינה, חסר הגנה וחסר קול", הוא ציין. "לא עוד! נגמרו הימים שבהם העם היהודי היה פסיבי בפני האיומים להשמיד אותנו".

"כיום אנו מגנים על עצמנו במדינתנו הריבונית", המשיך נתניהו. "כדי להגן על עצמנו, אנחנו חוברים עם אחרים - בעיקר עם ארה"ב - ופועלים יחד איתם נגד איומים משותפים. באזור שלנו, אף אחד לא עושה בריתות עם חלשים. אתה מחפש את מי שיש לו כוח, אמצעים, נחישות להילחם. בהגנתנו על עצמנו, אנחנו יוצרים את הבסיס לברית רחבה יותר".

"ישראל וארה"ב מסכימות שאסור לאירן להיות עם נשק גרעיני, אבל אנחנו לא מסכימים על הדרך הטובה ביותר למנוע זאת מהם", הסביר נתניהו. "חוסר הסכמות בין בעלות ברית זה דבר טבעי, גם בעלות הברית הקרובות ביותר. חוסר הסכמות במשפחה זה תמיד דבר לא נעים, אבל עלינו לזכור תמיד שאנחנו משפחה. החברות חזקה, הברית יציבה ובעזרתכם היא תתחזק".