המשבר ביחסי ישראל-טורקיה, מאז משט המרמרה, טרם נפתר והקו הנצי והמתלהם שבו נוקט הממשל הטורקי בהנהגת ארדואן בוודאי לא מסייע. ראש ממשלת טורקיה אחמט דאבוטולו השווה בין נתניהו למחבלים שביצעו את המתקפות בפריז וטען כי הוא אחראי להרג ילדים פלסטינים בעזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסיבת עיתונאים שכינס היום (חמישי) דאבוטולו באיסטנבול הוא השווה בין מעשי המחבלים בצרפת לפשעי המלחמה שביצעה לטענתו ישראל בעזה ובפשיטה על משט המרמרה. "נתניהו מנצל כל הזדמנות להרוג פלסטינים ומציג את זה כאילו זהו מעשה נורמלי", המשיך דאבוטולו לתקוף. "להסתער על משט של סיוע הומניטרי ששט במים בינלאומיים ולהרוג את האזרחים שלנו (טורקים), זה פשע נגד האנושות ממש כמו הטבח שביצעו הטרוריסטים בפריז".

"הוא לא יוכל לצאת מזה ללא עונש", הוסיף ראש הממשלה הטורקי. "העובדה שהוא היה שם בפריז לא אומרת שהוא חולק את אותה השקפת עולם בנוגע לזכויות האדם. אני לא רוצה לטרוח ולענות לנתניהו, אבל אם הוא מאשים את הנשיא ארדואן באנטישמיות, הוא צריך לדבר עם מנהיגי הקהילה היהודית בטורקיה שתמיד, לאורך ההיסטוריה, מתקבלים בברכה"

טורקיה ממשיכה במתקפה נגד נתניהו (צילום: רויטרס, חדשות)
חילופי עקיצות בין ירושלים לאנקרה | צילום: רויטרס, חדשות

"ההשתלחויות תורמות לשנאה רצחנית כלפי יהודים"

ראש הממשלה הטורקי התייחס גם לסערה בעולם המוסלמי בעקבות פרסום הקריקטורה החדשה של הנביא מוחמד במגזין שארלי הבדו ואמר כי "המשמעות של חופש העיתונות היא לא החופש להעליב. אנו לא מוכנים לראות עלבונות כלפי הנביא".

גם הנשיא הטורקי רג'יפ טאיפ ארדואן לא נותר שקט. דוברו אמר היום כי "ניסיונו של ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו לקשר בין המתקפה בפריז לאסלאם אינו מקובל ואסלאמופובי".

בישראל לא נשארים אדישים להשתלחות מצד טורקיה ואתמול קרא שר החוץ אביגדור ליברמן למדינות אירופה להפסיק לשתוק אל מול ההאשמות הקשות מצד ממשל ארדואן. "אותן מדינות אירופאיות ששותקות לנוכח ההשתלחויות החוזרות ונשנות של ארדואן, שקורא למדינתנו מדינת טרור, תורמות לשנאה רצחנית כלפי יהודים באירופה. שתיקת הכבשים של אירופה המתורבתת, אירופה של פוליטיקלי קורט כלפי בריון שכונתי ואנטישמי כמו ארדואן וחבורתו, מחזירה אותנו למציאות של שנות ה-30".

בתחילת השבוע ערך ארדואן מסיבת עיתונאים משותפת עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שבה הביע פליאה על כך שנתניהו השתתף בצעדה נגד הטרור בפריז. "איך הוא העז להגיע לשם", אמר. "אין לו זכות לצעוד ולמחות נגד הטרור כשהוא בעצמו אחראי למותם של כ-2,200 פלסטינים, רובם אזרחים, בקיץ האחרון במהלך המבצע הישראלי בעזה".

בתגובה לטענות האלה גם נתניהו הזהיר את ההנהגה האירופית ואמר: "המלחמה בטרור לא תצליח אם היא תתבסס על צביעות ועד כה לא שמעתי אף מנהיג עולמי מגנה את דבריו של נשיא טורקיה ארדואן". נתניהו טען שהוא מאמין כי "עוד נראה מבחנים כאלה של בלבול מוסרי מול בהירות מוסרית ואומץ מול פחדנות פעם אחר פעם, זהו לא מאבק שיסתיים בפעם אחת".