"מקווה שהנאום לא יתרחש". פלוסי (צילום: איי פי)
ננסי פלוסי, ארכיון | צילום: איי פי

ההתנגדויות לנאום נתניהו נמשכות: ננסי פלוסי, מנהיגת הדמוקרטים בבית הנבחרים, התייחסה היום (חמישי) לסערת ביקורו הצפוי של נתניהו בארצות הברית מאחורי גבו של ממשל אובמה. פלוסי נשאלה על ידי כתבים האם תגיע לנאום, הדגישה כי היא עדיין שוקלת את הנושא - והביעה תקווה כי הנאום "שגורם חוסר נוחות" לא ייערך בעוד חודש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"גם תומכים של נתניהו אומרים שזה שערורייתי, שהקונגרס מנוצל ככלי פוליטי", אמרה פלוסי - שהאשימה את מנהיג הרפובליקנים ג'ון ביינר במהלך. עם זאת, היא טענה כי היא "שוקלת ברצינות ללכת - כרגע הכוונה שלי היא ללכת, אבל אני עדיין מקווה שהאירוע לא ייצא לפועל, אני אופטימית". היא הוסיפה כי נבחרים דמוקרטים רבים שוקלים שלא להגיע לנאום, אך לא מדובר בחרם: "אנשים ילכו אם הם ירצו, כמו שהם בדרך כלל עושים".

פלוסי הביעה התנגדות עזה לנסיון הישראלי לסיכול ההסכם עם אירן: "אני מקווה שזה לא יקרה, אבל העובדה היא שהמגעים נמשכים. השאלה היא אם זה ייגמר בהעברת סנקציות נוספות בקונגרס - זה לא קרה וזה חשוב מאוד". פלוסי אמרה כי מערכת היחסים בין ישראל לארצות הברית היא "מלאת כבוד", אך האשימה את ביינר בניצול היחסים המדיניים למטרות פוליטיות על ידי הזמנת נתניהו.

לדבריה, ההחלטה על עיתוי הנאום מונעת משיקולים פוליטיים: "כולנו יודעים שהבחירות בישראל נערכות שבועיים אחרי הנאום. לדעתי הצעד הזה נובע מלחץ - אני מקווה שיכבדו את השיטה שלנו. עם כל הכבוד לנתניהו כיבדנו אותו פעמיים - רק צ'רצ'יל נאם שלוש פעמים. אז זה לא שאין כבוד והערכה, אבל בזמן הזה היה עדיף שלא יגיע".

נתניהו בביקור בקונגרס, ארכיון (צילום: AP)
הנאום ממשיך לעורר מחלוקת | צילום: AP

מנהיג הרפובליקנים: "נתניהו האדם המושלם להעביר את המסר"

הבכירה דחתה את הטענות לפיהן עיתוי הנאום הוא דחוף ומוצדק: "הייתה סוגייה של העברת הסנקציות, והיא נפתרה - אין כאן שאלה של חלון הזדמנויות שיחלוף". פלוסי הדגישה כי הוארכה תקופת מגעים, ובכך גם לוח הזמנים להטלת הסנקציות: "נוכל להשתמש בכך בכל רגע שנבחר".

לעומתה, ג'ון ביינר - מנהיג הרוב הרפובליקני - הגן על הזמנת נתניהו לאירוע ואמר כי מדובר ב"רעיון טוב מאוד", שנועד להדגיש את הסכנות מפני הסכם עם אירן: "זה מסר שהציבור האמריקני צריך לשמוע – והוא האדם המושלם להעביר את המסר. איום האסלאם הרדיקלי הוא אמיתי, איום אירן על האזור ועל שאר העולם מעניין את העם".

ננזף. השגריר בארה"ב דרמר (צילום: חדשות 2)
ננזף על ידי הדמוקרטים | צילום: חדשות 2

השגריר הישראלי ננזף בעקבות ההזמנה לקונגרס

נאומה של פלוסי צפויים להחריף את העימות בממשל האמריקני: אתמול נזפו מספר מחוקקים דמוקרטים בשגריר ישראל בארצות הברית רון דרמר בעקבות ההתנהלות סביב הנאום המתוכנן. הפגישה אורגנה על ידי חבר הקונגרס הדמוקרטי סטיב ישראל, בעקבות בקשה של דרמר. בכיר בקונגרס, שביקש להישאר בעילום שם, סיפר לסוכנות הידיעות AP כי מטרת הפגישה הייתה לדון בפרטי נאומו של נתניהו.

לדברי הבכיר, המחוקקים הביעו זעם בפני דרמר על כך שהבית הלבן לא עודכן בהזמנת נתניהו לארצות הברית, התלוננו על ההחרפה ביחסים בין שתי המדינות בעקבות התקרית הדיפלומטית ודרשו מישראל למצוא דרך להנמיך את הלהבות הדיפלומטיות.

זמן קצר לאחר שנחשף כי נתניהו הוזמן לנאום בפני שני בתי הקונגרס האמריקני - שבועיים בלבד לפני הבחירות בישראל - הודיעו נשיא ארצות הברית אובמה ומזכיר המדינה האמריקני קרי כי לא ייפגשו עם נתניהו במהלך ביקורו. לדבריהם, ההחלטה לא להיפגש איתו נובעת מהסמיכות לבחירות בישראל ומתוך רצון להימנע ממראית עין של התערבות בבחירות.