מנואל ואלס (צילום: רויטרס)
"מקומם של יהודי צרפת בצרפת". ואלס | צילום: רויטרס

ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס זועם על קריאתו של נתניהו ליהודי אירופה לעלות לישראל ומאשים כי מדובר בהצהרות שנובעות ממערכת הבחירות. יום אחרי חילול מאות קברים יהודים במדינה וחודש אחרי מתקפת הטרור ב"היפר כשר", אמר היום (שני) ואלס: "המסר שאני מבקש להעביר ליהודי צרפת הוא זה - צרפת כואבת אתכם, אנחנו לא רוצים שתעזבו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

"אני חולק על דבריו של נתניהו", אמר ואלס. "העובדה שהוא בעיצומה של מערכת בחירות לא מתירה לו לצאת בכאלה הצהרות. מקומם של יהודי צרפת בצרפת".

נתניהו גינה אתמול את הפיגועים שזעזעו את דנמרק בסוף השבוע וקרא ליהודי אירופה כולם לעלות ארצה. "יהודים נרצחו על אדמת אירופה רק בשל היותם יהודים", אמר במהלך ישיבת הממשלה. "גל הפיגועים הזה צפוי להימשך, ובכללו גם התקפות אנטישמיות רצחניות. אני אומר ליהודי אירופה - ישראל היא הבית שלכם".

בית הקברות ההרוס בסרה אוניון (צילום: רויטרס)
חילול הקברים בסר אוניון, אתמול | צילום: רויטרס

אתמול דווח על חילול של מאות קברים בבית הקברות היהודי ב"סר-אוניון" שבמזרח צרפת. חבר הפרלמנט הצרפתי מאיר חביב קישר בין פיגועי הטרור לחילול הקברים. "אתמול הרגו יהודים בדנמרק, והיום מחללים את קבריהם בצרפת", אמר. "עבור הטרוריסטים אין הבדל בין חיים ומוות. העיקר לפגוע ביהודים. יהודים נהרגים, קברים מחוללים, בתי כנסת מותקפים והילדים שלנו לא חשים בטוחים. היום הלב כבד ואנו מצטערים על כך שאין הרבה תקווה לגבי העתיד בצרפת בפרט ובאירופה בכלל".

אתמול הגיבה מרגרט השנייה, מלכת דנמרק, לגל הטרור. "זו שעה עצובה, השעה שבה אנו שומעים על היקף האירועים בימים האחרונים",אמרה. "מחשבותיי עם הבמאי שנרצח והשומר הצעיר מהקהילה היהודית, שהפכה ליעד הפעולות של עבריין. אני שולחת את תנחומיי העמוקים לקרובי המשפחה ולשוטרים שנפצעו - זה חשוב שנעמוד יחדיו בימים הנוראים האלה ונחיה על פי הערכים של דנמרק".

ראשת ממשלת דנמרק הלה ת'ורנינג שמידט ביקרה בבית הכנסת בו בוצע הפיגוע והניחה זר זיכרון. "אנחנו הרוסים, איש איבד כאן את חייו - המחשבות שלנו עם משפחתו", אמרה. "מחשבותיה של כל דנמרק עם הקהילה היהודית, שהיא חלק מרכזי בקהילה שלנו. אנחנו נעשה את כל מה שאנחנו יכולים כדי להגן על הקהילה היהודית במדינה שלנו".