ישראל הרשמית אומנם מחרימה את ועדת שאבאס שאנשיה חוקרים את אירועי מבצע "צוק איתן", אך נציגים מטעמה מעידים מזה מספר ימים על מאורעות הלחימה. אחד מהם הוא ראש המועצה האזורית אשכול חיים ילין, שסיפר בין היתר על מותו של הילד דניאל טרגרמן ז"ל מפגיעת פצצת מרגמה, ולא הצליח לעצור את הדמעות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהקלטות של דבריו, שנחשפו לראשונה על ידי טל לב-רם בגלי צה"ל, נשמע ילין אומר: "כל יום בין 100 ל-120 פצצות מרגמה התפוצצו ביישובים שלנו כמעט בלי תגובה של צה"ל, וביום שישי לאחר אותו יום חמישי דניאל טרגרמן, ילד בן 4 וחצי, שהוא יודע שכשהוא שומע צבע אדום הוא צריך לרוץ למיגון, הוא לא מספיק להגיע...".

בשלב הזה פרץ ילין בבכי, אך לא חדל מעדותו ואף הציג לחברי הוועדה את תמונתו של טרגרמן. "זה הצילום שלו, ילד בן 4 וחצי. במה הוא אשם? הוא אשם בזה שלא הספיק ב-15 שניות לממ"ד", אמר בצער. בהמשך ביקש את סליחת השופטים על כך שנשבר: "אני מתנצל שהתרגשתי, אבל כנראה שעדות זה גם חלק מטיפול ולא יצא לי לבכות מאז כמעט...".

עוד אמר ילין: "מאשימים אותנו תמיד שאנחנו מחרחרי מלחמה, שאנחנו בעצם עם ששונא את האחרים. אילו הייתם רק יודעים כמה אנחנו מלמדים את הנוער שלנו לאהוב את האחר. אני מבין שככה אנחנו נראים בעולם ולכן באתי לפה, זה סיכון גדול מבחינתי כי יכולים לתקוף אותי. באתי כדי לומר את האמת שלנו, שאותה אנחנו חווים כבר 15 שנה".

שמונה מתושבי מועצת אשכול הרחיקו מעוטף עזה עד לז'נבה כדי להעיד בשבוע שעבר בפני ועדת האו"ם לחקר אירועי "צוק איתן". בצוות מופיעים שני אישים זכורים במיוחד מהמבצע - ילין, שהצטרף לאחרונה ל"יש עתיד", וגדי ירקוני, רכז משק נירים שנפצע קשה מפצמ"ר כשעה לפני כניסת הפסקת האש ואיבד את שתי רגליו. "אני חושב שאנחנו יוצאים למשימה חשובה", אמר ירקוני לחדשות 2.

צפו בהתבטאויותיו השנויות במחלוקת (צילום: AP)
ועדה עוינת, שאבאס | צילום: AP

עבור הנציגים הישראלים מדובר במשימה לא פשוטה כלל מאחר ומדובר בוועדה לא ידידותית, שבראשה עומד וויליאם שאבאס, הידוע בהתבטאויותיו נגד המדיניות הישראלית. למרות החששות הראשוניים, נראה שהעדויות החזקות של הקיבוצניקים מהדרום עשויות להשפיע. "נראה לנו שיצרנו איזה סדק קטן אצל השופטים", אמר ילין לחדשות 2 לאחר העדות.