כשברקע דיווחים על התקדמות משמעותית במגעים בין אירן למעצמות באשר לתכנית הגרעין של המדינה - מזהיר היום (ראשון) ראש הממשלה בנימין נתניהו מפני ההסכם המתגבש, שלטענתו מאשש את החשש של ישראל. "אנחנו מודאגים עמוקות מהעסקה", אמר נתניהו במהלך ישיבת הממשלה השבועית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי נתניהו, הוא שוחח בימים האחרונים עם נציגים אמריקניים, רפובליקנים ודמוקרטים כאחד, שהביעו תמיכה בישראל. "הבעתי בפניהם את הדאגה העמוקה שלנו מההסדר המסתמן עם אירן בשיחות הגרעין", אמר נתניהו. "ההסכם הזה, כפי שהוא מסתמן, מאשש את כל החששות שלנו, ואף יותר מכך".

גם האירועים האחרונים בתימן זכו להתייחסות נתניהו. "במקביל להתכנסות להסכם המסוכן הזה, באי כוחה של אירן בתימן מנהלים מהלך של כיבוש חלקים נרחבים ממדינה זאת וניסיון השתלטות על מיצרי באב-אל-מנדב האסטרטגיים שמשנים את מאזן השייט ואספקת הנפט העולמית", הזהיר. "אחרי ציר ביירות-דמשק-בגדד, אירן מבצעת תנועת מלקחיים גם בדרום כדי להשתלט ולכבוש את המזרח התיכון כולו. הציר אירן-לוזאן-תימן מסוכן מאוד לאנושות וצריך לעצור אותו".

משא והמתן בין אירן והמעצמות (צילום: רויטרס)
המגעים נמשכים, אמש | צילום: רויטרס

ובינתיים בלוזאן שבשוויץ נפגשו הבוקר שר החוץ האירני זריף ומזכיר המדינה האמריקני קרי לדיון שהוגדר "מכריע". במקביל מדווחים כלי התקשורת האמריקניים כי קרי החליט לבטל את השתתפותו בטקס לזכר חברו אדוארד קנדי בבוסטון, וזאת על מנת להמשיך במגעים שמגיעים לנקודת השיא ומתקרבים לתאריך היעד - יום שלישי הקרוב.

אמש דיווחו גורמים המעורים בשיחות לסוכנות הידיעות רויטרס כי ייתכן שהצדדים יחתמו על הסכם "תוך ימים". עדות נוספת להתקרבות בין הצדדים הגיעה בעקבות ציוץ של שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני, לפיו "מעולם לא היינו קרובים כל כך להסכם". היא הוסיפה כי "יש עדיין מחלוקות שצריך לפתור".