חיל האוויר תוקף ברצועת עזה
מבצע צוק איתן, ארכיון | צילום:

בישראל עוקבים בדאגה אחר ההחלטה של תובעת בית הדין הבינלאומי בהאג לפתוח בבדיקה בחשד לפשעי מלחמה שבוצעו לכאורה על ידי ישראל במבצע "צוק איתן". ברשות הפלסטינית כך נראה, כבר החלו לחגוג את ההישג כשאמרו כי "יבוא יום שבו מנהיגי ישראל לא יוכלו לטוס לאף מקום בעולם, אלא רק בקו וושינגטון-תל אביב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הדברים, שצוטטו בעיתון אל-חיאת הרואה אור בלונדון, מדגישים את העמדה הפלסטינית התקיפה שנועדה להביא לבידודה של ישראל בעולם. "ישראל תמצא את עצמה תחת מצור בינלאומי כפי שהיה על שלטון האפרטהייד באפריקה", הוסיף אחד הבכירים הפלסטינים.

עוד מצוטט בידיעה מומחה פלסטיני למשפט בינלאומי שהצהיר כי אם החקירה אכן תחל, ייתכן ויהיו לכך השלכות מידיות וישירות לבכירי ממשלה וצבא. "בקרוב הנהגת ישראל וגם צמרת צה"ל יהיו מבוקשים בכל העולם ויחד אתם גם כל המתנחלים", הדגיש המומחה הפלסטיני.

צפו בסיכום חדשות השבת בארץ ובעולם (צילום: AP, חדשות)
נתניהו וקרי, ארכיון | צילום: AP, חדשות

בסוף השבוע החל קרב הבלימה הישראלי, כשראש הממשלה נתניהו פנה למזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, וביקש ממנו את התערבותה של ארה"ב נגד המהלך שלו עלולות להיות השלכות מרחיקות לכת. מחלקת המדינה האמריקני כבר הודיעה בימים האחרונים כי היא מתנגדת לבדיקה נגד ישראל.

"ישראל דוחה על הסף את ההחלטה השערורייתית של התובעת של בית הדין", אמר אמש ראש הממשלה נתניהו. "בעקבות ההחלטה האבסורדית הזאת, החמאס כבר הודיע שהוא יגיש תביעות נגד מדינת ישראל, ואני לא אתפלא אם בקרוב נשמע דברים דומים מחיזבאללה, מדעא״ש ומאל-קעידה".

"ימים ספורים אחרי שהטרור של האסלאם הקיצוני ביצע את הטבח בצרפת, החליטה התובעת של אותו בית דין לפתוח בבדיקה דווקא נגד מדינת ישראל, שמגינה על אזרחיה מפני החמאס, ארגון טרור של האסלאם הקיצוני שאמנתו קוראת לבצע טבח ביהודים באשר הם", אמר נתניהו והוסיף: "יש כאן היפוך מוחלט של מטרות היסוד שבגינן הוקם בית הדין הבינלאומי".

לדברים הצטרף שר הביטחון יעלון, שאמר כי "בשעה שארגוני טרור יורים אל עבר ריכוזי אוכולוסיה בישראל מתוך ריכוזי אוכלוסייה ברצועת עזה ובמקומות אחרים, ובעת בה הטרור האסלאמי מרים ראשו באירופה ומאיים על מדינות העולם החופשי - בוחר בית הדין בהאג בצעד שאין לו כל קשר למציאות".