שעות ספורות לאחר שצעד עם עשרות מנהיגי העולם מארמון האליזה לכיכר הרפובליקה במחאה על שרשרת הפיגועים בצרפת, הגיע הערב (ראשון) ראש הממשלה בנימין נתניהו לבית הכנסת הגדול בפריז יחד עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד. העברנו את הטקס בשידור ישיר באתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפנייה נרגשת ליהודי צרפת שנכחו במקום, קרא להם ראש הממשלה נתניהו לעלות לישראל. "יש לכם הזכות המלאה לחיות בבטחה ובהשקט כאזרחים שווי זכויות בכל מקום שתבחרו, לרבות כאן בצרפת", אמר נתניהו בנאום שנשא בבית הכנסת הגדול בצרפת, "אבל היהודים בימינו התברכו בזכות נוספת, זכות שלא הייתה קיימת בדורות קודמים של יהודים. הזכות להצטרף לאחיהם היהודים במולדתנו ההיסטורית, ארץ ישראל".

"יש לכם הזכות לחיות במדינתו החופשית האחת והיחידה של העם היהודי, היא מדינת ישראל", הוסיף נתניהו. "הזכות לעמוד זקופים וגאים מול חומותיה של ירושלים, בירתנו הנצחית. כל מי שירצה לעלות לישראל יתקבל על ידינו בזרועות פתוחות, בלב חם וחפץ. הם לא יגיעו למדינה זרה, הם יגיעו לארץ חמדת אבות. בעזרת השם הם יגיעו, וגם רבים מכם תגיעו, לבית של כולנו. עם ישראל חי".

ראש הממשלה הזהיר את הצרפתים מפני התפשטות הטרור ברחבי אירופה. "עלינו להכיר בכך שיש מורשת עולמית של האסלאם הקיצוני", טען נתניהו. "רשת של שנאה, קנאות ואלימות. אני מאמין שהאיום הזה עוד יילך ויגדל, שיבואו לאירופה אלפי מחבלים משדות הקטל במזרח התיכון, הסכנה תגדל בהרבה, והיא תיהפך לאיום חמור על האנושות כולה אם האסלאם הקיצוני ישתלט על נשק גרעיני, ועל כן עלינו למנוע בכל דרך מאירן להשיג נשק אטומי".

נתניהו הקפיד להעביר מסר שלפיו אין הבדל בין הטרור בעולם לבין הטרור נגד ישראל. "לא רק אנחנו מותקפים", הוא אמר ליהודי צרפת בבית הכנסת, "כל העולם תחת התקפה. עלינו לתמוך אחד בשני במאבק הגורלי נגד קנאי האסלאם הקיצוני באשר הם. ישראל ניצבת עם אירופה ואירופה חייבת להתייצב עם ישראל. אלה שטבחו ביהודים בבית הכנסת בירושלים ואלה שטבחו ביהודים ועיתונאים בפריז שייכים לאותה תנועת טרור רצחנית".

"צריך לגנות אותם באותה מידה וצריך להילחם בהם באותה מידה", קרא נתניהו. "רק כשהקהילה הבינלאומית תילחם בדרך אחידה באויב המשותף של כולנו, רק אז נדע שאנחנו בדרך לניצחון. אבל אני מבקש להבטיח לכם שישראל תמשיך להילחם בטרור. ישראל תמשיך להגן על עצמה. אנחנו יודעים שכשאנחנו מגנים על עצמנו, אנחנו מגנים על העולם התרבותי כולו".

בפתח דבריו ביקש נתניהו למסור תנחומים למשפחות של העיתונאים, השוטרים וכל החפים מפשע שנרצחו "בעת שמימשו את הזכויות הבסיסיות ביותר שלהם: חופש הביטוי, חופש המחשבה, חופש האמונה, ואפילו החופש לא להאמין. אלו ערכים בסיסיים שראוי להילחם עבורם". נתניהו אף הודה לאנשי הביטחון של צרפת על שתפקדו באומץ לב והביע הערכה לאזרח המוסלמי של מאלי שסייע להציל יהודים.

3.7 מיליון איש בעצרת אחת. פריז, היום (צילום: AP)
הצעדה ההמונית בפריז, היום | צילום: AP

מוקדם יותר היום התכנסו כשני מיליון בני אדם לעצרת הזדהות ומחאה ענקית בכיכר הרפובליקה שבבירת צרפת, אחרי סוף שבוע עקוב מדם שכלל שלושה פיגועים רצחניים שבהם נטבחו 17 בני אדם ובהם שוטרים - אחד מהם במערכת המגזין הסאטירי "שארלי הבדו" ברובע ה-12 ואחר, שהתבצע יומיים אחר כך, במרכול "היפר כשר" שברובע ה-11.

"צעדתי עכשיו בשורה אחת עם מנהיגי העולם כדי להתאחד נגד הטרור", מסר נתניהו לאחר הצעדה ההמונית. "אמרתי להם שנגד הטרור, כל טרור, יש להילחם עד חורמה. אני מבקש להודות לאנשי הביטחון שלנו, וגם לאנשי הביטחון של צרפת, שחרף קשיים לא מבוטלים אפשרו לי להשתתף בצעדה החשובה הזאת ולייצג את אזרחי מדינת ישראל".

לא באמת צעדו עם המיליונים. פריז, בשבוע ש (צילום: רויטרס)
"בשורה אחת עם מנהיגי העולם" | צילום: רויטרס

לפחות 2,000 שוטרים ו-1,400 חיילים נפרסו בפריז כדי לאבטח את האירוע. בארמון האליזה פגש היום הנשיא פרנסואה הולנד את מנהיגי הקהילה היהודית, שהביעו בפניו זעם על המתקפה במרכול שבמזרח העיר. "אנו פצועים וזועמים", אמר רוג'ר קוקרמאן, ממנהיגי הקהילה. "אנו חושבים שיש לנקוט צעדים מידיים ודרסטיים". אמש אמר ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס כי "צרפת אינה צרפת ללא היהודים".