בדרום אין רגע של שקט כשארגוני הטרור ממשיכים במטחי הקסאמים והגראדים גם כשהשבת אוטוטו נכנסת. רבים מתושבי איזורי העימות התעייפו מהמאמץ המתמיד לשמור על כוננות, מהריצות למקלט ולממ"דים ובעיקר מהפחד והלחץ בשניות שבין האזעקה לנפילה או היירוט.

וכך, מאות משפחות דרומיות, ארזו הבוקר שתי מזוודות, הכניסו את הילדים לרכב ועלו צפונה. אם זה לאירוח בצימרים ובמלונות שהזמינו תושבי הדרום להתארח אצלהם (או נתנו הנחות יפות), ואם זה אצל עשרות המשפחות שביקשו לארח בסוף השבוע את תושבי הדרום ולתת להם קצת זמן איכות ושקט, הרחק מרצועת עזה וממבצע "עמוד ענן".

משפחת יהודאי
משפחת יהודאי: "ילד בן 4 לא אמור להרגיש דפיקות לב ולחץ"

משפחת יהודאי

בני המשפחה: ישראלה, מדריכה בשומרי משקל (36), אילן, סוכן ציוד לבעלי חיים (41), יובל (בת 11), יואב (9), נועם (4 וחצי).

מאיפה? מושב ניר ישראל, הסמוך לאשקלון

איפה מתארחים? מלון "חוף התמרים" בעכו.

ישראלה: "בימים האחרונים הילד שלי, בן 4 וחצי, אמר לי שיש לו דפיקות לב ולחץ בראש בכל פעם שנשמעת אזעקה. זה לא משפט שילד בגיל הזה צריך להגיד. לא רציתי לעזוב, כי זה נורא מפחיד לצאת ממרחבים מוגנים אבל הבוס של בעלי שמע את הבלאגן שיש אצלנו בבית ואמר שאנחנו צריכים לנסוע להתרענן ושלח אותנו לפה. אני בכלל מרגישה שתושבי המדינה למדו מהמבצע האחרון בעזה ומאוד מחבקים אותנו ושאכפת להם. הלוואי שגם המדינה תלמד לתת יותר מענה לתושבי הדרום".

משפחת פכטר
משפחת פכטר: "ברחנו מכפר עזה ביום רביעי"

משפחת פכטר

בני המשפחה: נוגה, מורה (32); גאורגי, מהנדס בניין (32), דוד (11 חודשים)

מאיפה? כפר עזה.

איפה מתארחים? צימר – "טבע" בקיבוץ יחיעם.

נוגה: "ברחנו מכפר עזה ביום רביעי. גדלתי בכפר עזה וכמעט כל המשפחה שלי גרה שם אבל כשנכנס ילד לתמונה, המצב משתנה לגמרי. אני כבר ארזתי מזוודות בתחילת השבוע, ביום א', כשהייתה נפילת רקטה 20 מטר מהבית שלנו. נסענו ללילה אחד ברמת גן. חזרנו למחרת, היה שקט אבל הרגשתי שהיה שקט מלאכותי. אתמול הגענו לפה והתחילו לעלות לי מחשבות שאולי כדאי לעזוב את האזור לתמיד. עצוב שצריך בכלל לעשות את הבחירה הזאת בין ביטחון למשפחה".

 

משפחת טרבלסי
משפחת טרבלסי: "ארגנו תיק ויצאנו ישר, אפילו לא ידענו לאן"

משפחת טרבלסי

בני המשפחה: ימית (35), עובדת מפעל ביטחונית; ערן (36), עצמאי; אגם (7 וחצי); ליאם (5 וחצי) והילה (כמעט שנתיים).

מאיפה? אשדוד.

איפה מתארחים? "פואינה בגולן"

ימית: "אתמול בבוקר ראינו שהמצב לא טוב בכלל. ארגנו מהר תיק ויצאנו בלי לדעת לאן, מרוב לחץ שכחנו חלק מהדברים. התחלנו לחפש מקום פנוי לישון בו באזור הצפון, עד שמצאנו את המקום הזה שעשה לנו מחיר מיוחד לתושבי הדרום. באופן כללי באזעקות, הבת האמצעית שלי מאוד מפוחדת, ממש קופאת. עכשיו הן מבינות שכאן לא יהיו הזעקות. הן כל הזמן שואלות: 'מה לכאן לא מגיעים?'. בדרך כלל, כשיש אזעקות הבת האמצעית שלי מאוד מפוחדת, היא ממש קופאת. הבנות כל הזמן שאלו אם בטוח שלכאן הטילים לא יגיעו. כשהבינו שלא הן נרגעו".

משפחת טלקר
משפחת טלקר: "כבר אי אפשר לשמוע אזעקות"

משפחת טלקר

בני המשפחה: אלי (42), מכונאי טרקטורים; אלונה (37), מנהלת חשבונות; מיטל (15), מורן (בת 10 וחצי), נועם (בן 4).

מאיפה? אשקלון.

איפה מתארחים? "דולפין וילג'" בשבי ציון.

אלונה: "בבית אי אפשר כבר לשמוע את האזעקות האלה ואי אפשר לישון בשקט בלילה. כבר פיתחנו דמיונות וסיוטים מהדבר הזה: נפלו לנו רקטות כמה פעם ליד הבית בשנתיים האחרונות, הבית כולו רעד. הילדים נורא נבהלו מזה ורצינו קצת שקט, גם עבורם. כאן בצפון הילדים הרבה יותר שמחים ומרוצים".

יאני עדס ואבי אלרט
עדס ואלרט: "הילדים דאגו לעצמם, אז החלטנו לדאוג לקצת שקט גם לנו"

הזוג עדס ואלרט

יאני עדס (53) ואבי אלרט (59)

מאיפה? היא מקיבוץ כפר עזה. הוא – ממושב יבול שבעוטף עזה.

איפה מתארחים? מלון "השרון", הרצליה.

יאני: "הפיצוצים הרבים התחילו ביום רביעי וזה היה פשוט בלתי נסבל. לשנינו ילדים גדולים שדואגים לעצמם אז החלטנו גם לדאוג לעצמנו לקצת שקט. בתי בת ה-18 נסעה לאחותה הגדולה שמתגוררת בקיבוץ מעגן מיכאל ובני, שגר בבאר שבע, מתארח אצל הורי חברתו"

אנחנו כאן ב-mako ממשיכים במבצע אירוח תושבי הדרום. בעלי חדרי אירוח שנשארו להם חדרים פנויים השבוע ומעוניינים להירתם ולאפשר לתושבי הדרום להתאוורר, במקום שהחדרים יישארו ריקים - פנו אלינו ב-info@mako.co.il ואנחנו כבר נחבר בינכם לבין התושבים