עדכונים שוטפים

23:51 - 180 משאיות של סיוע הומניטרי הוכנסו לרצועה

180 משאיות של סיוע הומניטרי - שכוללות מים, מזון, ציוד מחסה וציוד רפואי - הוכנסו היום לרצועת עזה דרך מעבר רפיח. בנוסף, הוכנסו שתי מכליות סולר שהועברו ממצרים, בתיאום ובפיקוח של ישראל.

23:40 - נשיאת הצלב האדום פרסמה סרטון מעזה והזכירה את החטופים רק במשפט

נשיאת הוועד הבין-לאומי של הצלב האדום, מיריאנה ספולאריץ', שמבקרת ברצועה עזה פרסמה סרטון שבו הזכירה במשפט אחד את החטופים הישראלים המוחזקים בשבי חמאס וקראה "לשמור על זכויותיהם", כמו גם על זכויות "העצורים" - קרי האסירים הביטחוניים שמוחזקים בבתי הסוהר בישראל. ביתר דבריה היא התמקדה באוכלוסייה האזרחית בעזה ובסבל שלה.

22:00 - הפעילות בדרום הרצועה צפויה להתרחב בימים הקרובים

צה"ל ממשיך לבסס את השליטה בצפון הרצועה, וכעת מוקד הלחימה הוא בשג'אעיה ובג'באליה. בשטח מתנהלת לחימה עזה בליווי חיל האוויר שכוללת היתקלויות רבות עם מחבלים, לצד התמודדות עם האתגר הגדול של השמדת המנהרות של חמאס. במקביל, חיל האוויר פועל מסיבית בחאן יונס וברפיח שבדרום הרצועה. הפעילות בדרום הרצועה צפויה להתרחב בימים הקרובים, גם מהאוויר וגם מהקרקע, וההערכה היא שהעמקת הלחימה תביא להבשלת תנאים לשחרור חטופים.

21:00 - בלעדי: תיעוד החטיפה של עמית סוסנה לרצועה

בתיעוד דרמטי שחשפנו ב"המהדורה המרכזית", נראית החטופה עמית סוסנה נאבקת בשבעה מחבלי חמאס בזמן חטיפתה ב-7 באוקטובר. מצלמת האבטחה בכפר עזה תיעדה את סוסנה נלחמת בהם ומנסה למנוע את חטיפתה. בסופו של דבר, המחבלים מתייאשים וחוטפים אותה ברכב שלה לתוך עזה. התמונות שודרו בידיעתה ובהסכמתה של סוסנה ששוחררה בשבוע שעבר משבי חמאס. הכתבה המלאה

21:00 - רקטה ששוגרה ב-7 באוקטובר גרמה לשרפה בבסיס עם נשק גרעיני

ב"ניו יורק טיימס" דיווחו כי צילומי לווין מעידים שרקטה ששוגרה ב-7 באוקטובר נפלה בבסיס חיל האוויר סמוך לשדות מיכה שנטען שיש בו טילים גרעיניים. על פי הדיווח, השרפה התפשטה והתקרבה למתקני אחסון טילים וכלי נשק רגישים אחרים. הנס קריסטנסן, מנהל פרויקט המידע הגרעיני של פדרציית המדענים האמריקנים, אמר ל"ניו יורק טיימס" כי "סביר להניח שהנשק האסטרטגי נשמר במקום נפרד, הרחק מהבסיס, ולכן לא היה תחת איום במהלך מטח הרקטות". הכתבה המלאה

20:45 - דיווח: בכיר חמאס נפגע בתקיפה ישראלית בחאן יונס

בעזה מדווחים שניזאר עוודאללה, בכיר בלשכה המדינית של חמאס, נפגע בתקיפה ישראלית בחאן יונס. בישראל לא מתייחסים לפי שעה לדיווח. בתיעוד מבית החולים נאסר בחאן יונס, נראים המונים ממתינים להגעת הפצועים - כאשר שוטרים מכים אותם באלות ומונעים מהם להתקרב לאמבולנסים.

ניזאר עוודאללה
ניזאר עוודאללה, בכיר בלשכה המדינית של חמאס

20:30 - דובר צה"ל: "מרחיבים את הפעולה מול מרכזי הכובד של חמאס"

דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, אמר כי הצבא מרחיב את הפעולה הקרקעית "מול מרכזי הכובד של חמאס". לדבריו, "ביצענו תקיפות מדויקות מבוססות מודיעין. הלוחמים עוברים מבית לבית, ממנהרה למנהרה - יש לחימה פנים אל פנים".

הגרי התייחס לדיווחים על שינויים בפריסת כוחות הצבא לפני 7 באוקטובר, ואמר כי "הנושא לא הוסתר ואנחנו לא מסתירים פרטים מהציבור. פריסת הכוחות לא השתנתה בחודשים שלפני 7 באוקטובר, אך כן זזו כוחות עתודה בהתאם להערכות, כפי שקורה בכל סוף שבוע. אנחנו נתחקר את סוגיית כוחות העתודה ואת מיקומם, זאת סוגיה מטכ"לית. הדבר יידון בתחקיר מבצעי וניתן את התשובות לציבור באופן מלא. יהיה תחקיר נוקב".

20:12 - ארה"ב: ייתכן שחמאס לא משחרר עוד חטופות כדי שלא יספרו מה עברו בשבי

דובר משרד החוץ האמריקני מת'יו מילר התייחס לקריסת ההפוגה בלחימה ואמר כי "נראה שאחת הסיבות שחמאס לא רוצה לשחרר את הנשים שהוא מחזיק בשבי, והסיבה לכך שהפסקת האש תמה, היא מאחר שהם לא רוצים שהנשים האלה ידברו על מה שעבר עליהן בשבי". עוד אמר מילר כי אין לוושינגטון ראיות לכך שישראל הורגת אזרחים באופן מכוון. הכתבה המלאה

20:00 - פנים אל פנים מול המחבלים: תיעוד מהקרב שבו נהרגו הלוחמים בן זוסמן ובנימין יהושע נידהם

דובר צה"ל מסר כי בשעות האחרונות נמשכים הקרבות העזים ברצועת עזה. במהלך לחימת צוות הקרב של חטיבה 401 בצפון רצועת עזה, נכנסו לוחמי גדוד 601 למבנה שבו נתקלו במחבלי חמאס שפתחו לעברם בירי. במהלך הקרב שהתנהל בתוך המבנה, נהרגו רס"ל (מיל') בן זוסמן ז"ל וסמל בנימין יהושע נידהם ז"ל. שני לוחמים נוספים נפצעו. הלוחמים חתרו למגע, ירו לעבר המחבלים וחיסלו אותם. הכתבה המלאה

היתקלות לוחמי גדוד 601 עם מחבלי חמאס (צילום: דובר צה"ל)
היתקלות לוחמי גדוד 601 עם מחבלי חמאס | צילום: דובר צה"ל

במקביל, מפקד פיקוד הדרום, האלוף ירון פינקלמן, אמר בסיור ברצועת עזה: "הלחימה נמשכת, נמשיך להכות בהם בכל הכוח - מהיבשה, מהאוויר ומהים - עד להכרעה. לא נעצור".

רס"ל במיל' בן זוסמן ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
רס"ל (מיל') בן זוסמן ז"ל | צילום: דובר צה"ל
סמל בנימין יהושע נידהם ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
סמל בנימין יהושע נידהם ז"ל | צילום: דובר צה"ל

19:00 - ישראל חושפת באו"ם את זוועות האונס של חמאס ב-7 באוקטובר

שגריר ישראל באו"ם, גלעד ארדן, קיים באו"ם דיון מיוחד כדי לחשוף את הזוועות ומעשי האלימות המינית המזעזעים שביצעו מחבלי חמאס בנשים ישראליות בטבח 7 באוקטובר. "הארגונים שאמונים על הגנה על נשים הראו שכאשר מדובר בישראליות - חוסר מענה מתקבל על הדעת", אמר ארדן. "השתיקה שלהם רועמת".

ארדן אמר עוד: "אלה לא היו החלטות רגעיות שהתקבלו במקום. הם הצעידו את גופותיהן הערומות של נשים - זה היה מתוכנן, זה נקבע מראש, פעילי חמאס עשו זאת כדי להפחיד אותנו ולהבריח אותנו מביתנו. הם גילו אלימות מגדרית כחלק ממלחמתם בישראל. זה אויב שמשתמש בצורות האלימות והסדיסטיות ביותר. לכן אסור להרשות לרשע כזה להמשיך להתקיים - לחמאס אין מקום בין בני האנוש".

18:40 - צה"ל תקף עמדות שיגור ומפקדות צבאיות של חמאס

דובר צה"ל עדכן כי בשעות האחרונות הכוחות בקרקע וחיל האוויר תקפו משגרי רקטות, תשתיות טרור ומחסני אמל"ח ברצועת עזה, ושחוסלו מחבלים של חמאס.

ח'אן יונס
הפצצה בחאן יונס, הערב

כוח מצוות קרב חטיבתי 7 איתר שלושה מחבלי חמאס בקרבת הלוחמים, ומפקד הכוח הכווין תוך זמן קצר כטב"ם לעברם - והם חוסלו. כמו כן, לוחמי צה"ל זיהו מחבל שירה RPG לכיוון הכוח. הלוחמים הגיבו בירי וחיסלו שני מחבלים. בנוסף, לוחמים איתרו שני מחבלים שירו עליהם מפתח פיר מנהרה, השמידו את הפיר וחיסלו את המחבלים. באירוע נוסף, לוחמי צה"ל הכווינו כטב"ם לעבר שלושה מחבלים שזוהו על ידם וכך תקפו את המחבלים.

17:58 - דיווחים בעזה: הפצצות משמעותיות בחאן יונס ורפיח

בזמן שצה"ל מגביר את המתקפה בשג'אעיה ובג'באליה, בעזה מדווחים על תקיפות עוצמתיות בחאן יונס וברפיח. הפלסטינים מדווחים על יותר מ-100 תקיפות באזור חאן יונס בתוך חצי שעה. בהודעה מטעם חברת PalTel נמסר שרשתות התקשורת בעיר עזה ובאזורים מסוימים בצפון הרצועה נפלו, ולפי דיווחים אחרים רצועת עזה כולה נותרה ללא חיבור לאינטרנט. במקביל לתקיפת חיל האוויר, תיעוד מתוך הרצועה מראה את המטח למרכז הנגב ולעוטף עזה. הכתבה המלאה

17:55 - גלנט בגבול רצועת עזה: "לוחמי גולני חזרו לשג'אעיה כדי לסגור מעגל"

שר הביטחון יואב גלנט קיים הערכת מצב מבצעית בגבול רצועת עזה יחד עם מפקד פיקוד הדרום האלוף ירון פינקלמן, האלוף איתי וירוב ומפקד אוגדה 36 תא"ל דדו בר כליפא. גלנט קיבל סקירה על הקרבות המתנהלים בשג'אעיה ובג'באליה לחיסול יעדי החמאס, ועל תנועת כוחות צה"ל לדרום הרצועה.

השר גלנט הביע את הערכתו על דיוק ועוצמת האש המופעלת מאז חידוש הלחימה, ועל החיסול השיטתי של דרגי הפיקוד בכל גדודי החמאס במרחב העיר עזה וצפון הרצועה. "הגעתי היום אל גבול רצועת עזה, יחד עם אלוף פיקוד הדרום ומפקד אוגדה 36, כדי להתבונן מקרוב בקרבות במחרב שג'אעיה ובמרחב ג'באליה", אמר גלנט בסיום הערכת המצב. "לוחמי גולני הגיעו לשג'אעיה כדי לסגור מעגל, הפעם הם לא יעזבו אותה עד החיסול המוחלט של כל תשתיות הטרור שנמצאות שם".

יואב גלנט (צילום: אלעד מלכה, משרד הביטחון)
גלנט ומפקד פיקוד הדרום פינקלמן בגבול עזה | צילום: אלעד מלכה, משרד הביטחון
יואב גלנט (צילום: אלעד מלכה, משרד הביטחון)
"מרחב צפון הרצועה קרוב לשבירה". גלנט | צילום: אלעד מלכה, משרד הביטחון

"שלוש יממות לאחר חידוש האש, צה"ל נמצא במיטבו", הבהיר גלנט. "אני רוצה להביע הערכה גדולה לכוחות שהגבירו את הלחץ על המחבלים, סיכלו לפני יממה אחת את מג"ד שג'אעיה, רוצח שפל, וממשיכים בפעולה שלהם לאורך כל הגזרה".

גלנט אמר עוד כי "הצבא פועל במיטבו, הרמטכ"ל מנהל את הדברים ביד רמה ובהצלחה רבה והפעולה הזאת שקורית עכשיו, בצפון הרצועה, תביא בקרוב לשבירת כל מרחב העיר עזה וצפון הרצועה. במקביל, צה"ל החל לעבוד בדרום הרצועה, גורלם של המחבלים בגדודי חמאס שם יהיה זהה וחמור מאלה של הצפון. נמשיך עד לניצחון ועד להשגת כל המטרות, חיסול החמאס וחזרתם של החטופים למדינת ישראל".

17:45 - נפילה באזור קריית שמונה, צה"ל תקף מחסן אמל"ח של חיזבאללה בלבנון

כוחות צה"ל תקפו מחסן אמצעי לחימה של חיזבאללה במרחב ערב אל עראמשה שבלבנון, בתגובה לירי מרגמות שביצע ארגון הטרור מהמרחב לעבר מוצב צה"ל. בנוסף, עדכן דובר צה"ל כי זוהו מספר שיגורים משטח לבנון לעבר מרחב תל חי וקריית שמונה ולעבר מוצב צה"ל במרחב שתולה. נפילה ללא נפגעים זוהתה באזור קריית שמונה. צה"ל תקף את מקורות הירי. כמו כן, צה"ל ביצע ירי ארטילרי לעבר מספר מרחבים בשטח לבנון.

במקביל, המשטרה מסרה כי היא מטפלת בכמה זירות נפילה של פריטי רקטה בסביבת קריית שמונה, וכי נזק נגרם באחת הזירות. ככל הידוע, בשלב זה אין דיווח על נפגעים. עוד נמסר כי שוטרים וחבלני משטרה מבודדים את זירות הנפילה וסורקים אחר שרידים נוספים.

17:30 - האחים מיה ואיתי רגב השתחררו מבית החולים סורוקה

האחים מיה (21) ואיתי (18) רגב, ששוחררו משבי חמאס בשבוע שעבר ואושפזו בבית החולים סורוקה בבאר שבע, שוחררו לביתם. השניים שוחררו בהפרש של כמה ימים האחד מהשנייה ותיעוד המפגש המרגש ביניהם בבית החולים הופץ לאחר מכן.

מיה ואיתי רגב (צילום: דוברות סורוקה)
איתי ומיה רגב משתחררים מבית החולים סורוקה | צילום: דוברות סורוקה

מיה הגיעה לבית החולים עם פציעה מורכבת ברגלה לאחר שנפגעה ב-7 באוקטובר מירי מחבלים. היא עברה הערכה וטיפול ראשוני בידי צוות רב מקצועי וכעבור כמה שעות הוכנסה לחדר ניתוח. ביום רביעי בשבוע שעבר התבשרה משפחת רגב על שחרורו הצפוי של איתי, ובהמשך התאחדו האחים בבית החולים. מיה תמשיך בתהליך השיקום שלה.

17:15 - המודיעין הטורקי מזהיר את ישראל: אל תפגעו במנהיגי חמאס על אדמתנו

טורקיה מזהירה את ישראל שלא תפעל נגד בכירי חמאס מחוץ לרצועת עזה, במיוחד לא נגד אלה שמתגוררים בטורקיה, "אחרת יהיו לכך השלכות חמורות". זאת, לאחר שראש השב"כ רונן בר אמר כי ישראל תפעל לחסל את בכירי ארגון הטרור בשטח טורקיה, לבנון וקטאר. הכתבה המלאה

17:10 - אזעקה בקריית שמונה

אזעקות המתריעות על ירי רקטות הופעלו בקריית שמונה ובתל חי. לא נשמעו נפילות. ממד"א נמסר כי לא התקבלו דיווחים על נפילות או נפגעים.

17:00 - לראשונה מחידוש הלחימה: ירי לבאר שבע והסביבה

רקטות שוגרו לאזור באר שבע לראשונה מתום הפסקת האש. אזעקות המתריעות על ירי רקטות הופעלו במרכז ובמערב הנגב, כמו גם בנירים ובעין השלושה שבעוטף עזה. ממד"א נמסר כי לא התקבלו קריאות על נפילות או נפגעים.

16:27 - נתניהו שוחח עם נשיא ארגנטינה: "ידיד אמת של העם היהודי"

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם נשיא ארגנטינה הנבחר חאבייר מיליי, ובירך אותו על ניצחונו בבחירות. נתניהו הודה למיליי על תמיכתו בישראל במלחמה, ואמר לו כי הוא "ידיד אמת של העם היהודי". כמו כן, ראש הממשלה הודה לנשיא הנבחר על כוונתו להעביר את שגרירות ארגנטינה לירושלים, והזמין אותו לביקור בארץ.

16:00 - עשרות חלקו כבוד אחרון לרס"ם (מיל') נריה שאער ז"ל

עם דגלי ישראל: עשרות תושבי יבנה ליוו בדרכו האחרונה את תושב העיר, רס"ם (מיל') נריה שאער ז"ל, לוחם גדוד 6655 בחטיבה 55, שנפל אמש בקרבות ברצועת עזה.

16:00 - לראשונה מאז שהוקמה: לוחמי כפיר מתמרנים בעזה

צוות הקרב של חטיבת כפיר, המשתתף לראשונה בתמרון הקרקעי ברצועת עזה, איתר והשמיד יותר מ-30 פירי מנהרות. בשעות האחרונות הלוחמים חסלו חוליית מחבלים בשכונת שג'אעיה, ומתחילת התמרון הכווינו עשרות תקיפות אוויריות וכ-100 תקיפות ארטילריה, והשמידו מטרות רבות של חמאס. זו הפעם הראשונה מאז הקמתה ב-2005 שחטיבת כפיר משתתפת בתמרון קרקעי בשטח הרצועה. הכתבה המלאה

צוות הקרב של חטיבת כפיר מתמרן בעומק רצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
צוות הקרב של חטיבת כפיר בעומק רצועת עזה | צילום: דובר צה"ל
צוות הקרב של חטיבת כפיר מתמרן בעומק רצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
פיר מנהרה שחשפו לוחמי כפיר | צילום: דובר צה"ל

15:00 - צבע אדום בשדרות ובעוטף

14:42 - אזעקות בנתיבות ובמערב הנגב

14:40 - רסיסי רקטה אותרו בשטח בית ספר בגני תקווה

רסיסי רקטה אותרו דקות לאחר המטח האחרון לאזור גוש דן בחצר בית ספר בגני תקווה. צוותי כבאות ומשטרה הוזעקו למקום. בנוסף, כוחות משטרה נקראו לזירה באזור בקעת אונו שבה נפל רסיס ופגע ברכב ריק מאדם.

רסיס נפל בבית ספר בגני תקווה (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
רסיס נפל בבית ספר בגני תקווה | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

14:37 - לפיד: "מי שהאסון רשום על שמו - שיילך. החרפה מתעצמת"

ראש האופוזיציה ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד תקף את ראש הממשלה נתניהו בפתח ישיבת סיעתו, ואמר: "הגיע הזמן שהממשלה הזו תלך הביתה ותפטור אותנו מעונשה". לדבריו, "הגיע הזמן שמי שבמשמרת שלו קרה לנו גדול האסונות בתולדות המדינה יילך מחיינו, כי כל יום האסון גדל, הקרע מתרחב והחרפה מתעצמת".

14:35 - פגישת נתניהו ומשפחות החטופים נדחתה למחר

פגישת משפחות החטופים עם שרי קבינט המלחמה בראשות רה"מ נתניהו תתקיים מחר. במשרד ראש הממשלה הסבירו כי הפגישה נדחתה כדי "לאפשר למשפחות המגיעות מכל רחבי הארץ להשתתף".

14:30 - צה"ל תקף בלבנון

מטוסי קרב וכלי טיס מאוישים מרחוק של חיל האוויר תקפו מפקדה מבצעית, תשתיות טרור ומבנים צבאיים של חיזבאללה בשטח לבנון, כך נמסר מדובר צה"ל. מאז שעות הבוקר קיבל חיזבאללה אחריות על חמישה שיגורים לעבר ישראל.

14:00 - ירי למרכז בזמן לימודים

אזעקות הופעלו ברמת גן, פתח תקווה, גני תקווה, סביון, אור יהודה, קריית אונו, יהוד-מונוסון, חמד וביישובים נוספים. במקביל, אזעקות הופעלו גם בעוטף עזה, וביישובים שתולה ומתת שבצפון. תושבים באזור המרכז דיווחו על הדי פיצוצים. ממד"א נמסר כי לא התקבלו קריאות על נפגעים.

13:45 - נשיאת ארגון הצלב האדום מבקרת בעזה: "ניסיון לקדם גישה לחטופים"

נשיאת הצלב האדום, מיריאנה ספולאריץ', הגיעה לעזה בין היתר כדי "לקדם גישה של הארגון לחטופים המוחזקים בשבי חמאס". ספולאריץ' צפויה לקרוא לשחרור החטופים, ולשמירה על חייהם של אזרחי עזה.

13:00 - אזעקה באשקלון ובעוטף

הירי לעוטף לא פוסק: התרעות צבע אדום מופעלות שוב ושוב מהבוקר, בשעה זו - אזעקה גם באשקלון. רסיס אותר על כביש בעיר, אין נפגעים במטח.

12:30 - גורם צבאי בכיר: רוב יעדי הלחימה בצפון הרצועה - הושגו

מפקד חיל השיריון, הישאם איברהים, אמר כי הכוחות הקרקעיים "קרובים להשיג את מטרות הלחימה" בצפון רצועת עזה, כך דווח בסוכנות הידיעות רויטרס. עוד אמר  אבראהים כי בשלב הזה מתחילים בצבא "להרחיב את התמרון הקרקעי לחלקים אחרים ברצועה, זאת כדי במטרה אחת - חיסול חמאס. במקביל, דווח ברשת הצרפתית AFP כי אזרחי עזה מדווחים על "עשרת טנקים ישראליים" שנכנסים לדרום הרצועה.

12:15 - הדרישה נענתה: קבינט המלחמה ייפגש בשמונה בערב משפחות החטופים

אחרי מסיבת העיתונאים שהתקיימה לפני שעה קלה, ובה איימו משפחות החטופים שאם לא ייפגשו עם קבינט המלחמה הם "ישקלו החרפת צעדים" - הודיעו בקבינט כי הפגישה תתקיים הערב.

יעל אדר, אמא של תמיר אדר שנחטף לעזה (צילום: N12)
"המשוחררים מספרים לנו על התנאים הקשים שם": יעל אדר, אמא של תמיר שחטוף בעזה | צילום: N12

12:10 - שיגורים מלבנון לעבר מרחב הר דב

חילופי האש בגבול לבנון נמשכים, מאז שעות הבוקר בוצעו בין 8-10 שיגורים משטח לבנון לעבר ישראל. מדובר צה"ל נמסר כי לפני זמן קצר זוהו שיגורים לעבר מרחב הר דב, ושיגור נוסף לעבר מרחב משג עם, צה"ל משיב אש.

11:55 - לשכת נתניהו אחרי דרישת משפחות החטופים: שוקלים להקדים את פגישתם עם הקבינט

לאחר האולטימטום שהציבו משפחות החטופים, אמרו בלשכת ראש הממשלה כי פגישה איתם נקבעה ליום רביעי, אולם "לאור בקשתם תיבחן אפשרות להקדמתה".

11:30 - "אם הקבינט לא ייפגש איתנו עד הערב ב-20:00, נחשוב איך להחריף את הצעדים"

בני המשפחות של החטופים שנותרו בעזה, מקיימים מסיבת עיתונאים שבה הם קוראים לשרי קבינט המלחמה לחזור למשא ומתן. יעל אדר, אמא של תמיר שנחטף מניר עוז סיפרה על הדברים שהם שומעים מהחטופים ששוחררו, ומהדאגה לחיי מי שנאשרו מאחור: "המשוחררים מהשבי מספרים לנו על התנאים הקשים שם. חלקם מתים בעינוי נפש וכי אין להם תרופות ואוכל. שהקבינט ייפגש איתנו היום - אם עד שמונה בערב לא ייפגשו איתנו - נחריף את הצעדים".

לדבריה הצטרף דניאל ליפשיץ, נכדם של יוכבד ששוחררה, ועודד שעדיין בשבי, שהצהיר: "אם לא תייצגו אותנו אנחנו נפנה לגורמים בין-לאומיים - תדאגו להשיב אותם או שנגיע לקריה ולא נזוז משם".

מסיבת העיתונאים של משפחות החטופים (צילום: N12)
מסיבת העיתונאים של משפחות החטופים | צילום: N12

חיים יצחק אור, אחיו של אבינתן שנחטף מהמסיבה ברעים אמר כי בקבינט המלחמה התחייבו להיפגש עם המשפחות כבר לפני שבועיים וחצי, אולם הדבר עדיין לא קרה "אנחנו רוצים תשובות", קרא למצלמות.

11:10 - אלפים בהלווייתו של אל"ם אסף חממי ז"ל שנפל ב-7 באוקטובר ונחטף

אלפי בני אדם השתתפו בהלווייתו של אל"ם אסף חממי ז"ל, מפקד החטיבה הדרומית באוגדת עזה, שהובא למנוחות בבית העלמין קריית שאול בתל אביב. גופתו של חממי, שנפל בקרב גבורה בנירים ב-7 באוקטובר, נחטפה בידי מחבלי החמאס לעזה. ההלוויה התקיימה במעמד שר הביטחון גלנט, השר איזנקוט, מפקד אוגדת עזה תא"ל אבי רוזנפלד והרמטכ"ל לשעבר אביב כוכבי. הכתבה המלאה

 

אל״ם אסף חממי מובא למנוחות (צילום: N12)
אל״ם אסף חממי מובא למנוחות | צילום: N12

11:00 - צבע אדום בעוטף עזה

10:50 - צה"ל הפציץ אתמול את "בית המשפט העליון" בעזה

כוחות צה"ל הפציצו אתמול את "בית המשפט העליון" ברצועת עזה.

10:35 - 29 מבוקשים נעצרו הלילה באיו"ש, 5 מהם משתייכים לחמאס

חוליית מחבלים סוכלה הלילה לאחר שביצעה ירי לעבר כוחות צה"ל בקלקיליה. בנוסף, עצרו לוחמי צה"ל, שב"כ ומג"ב 29 מבוקשים והחרימו כ-10 כלי נשק ברחבי איו"ש וחטיבת הבקעה והעמקים. 5 מהמבוקשים שנעצרו משתייכים לארגון הטרור חמאס.

10:00 - צבע אדום בעוטף עזה

09:45 - ששת האזרחים התאילנדים האחרונים ששוחררו משבי חמאס, עזבו את בית החולים

ששת האזרחים התאילנדים האחרונים ששוחררו משבי חמאס לאחר כחודש וחצי, עזבו הלילה את בית החולים שמיר אסף הרופא. הצוות הרפואי שטיפל בהם ליווה אותם בקריאות עידוד ומחיאות כפיים, והם הגיבו בהתרגשות.

09:30 - חילופי אש בגבול הצפון

כמה פצצות מרגמה שוגרו לפני זמן קצר לעבר מרחב יפתח שבגליל העליון, הן נפלו והתפוצצו בשטחים פתוחים. צה"ל משיב אש ותוקף בארטילריה את מקורות הירי. מוקדם יותר דווח כי במהלך הלילה נפצעו קל 3 חיילים מנפילת פצמ"ר.

09:15 - דובר צה"ל בערבית לתושבי ח'אן יונס: עליכם להתפנות

דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי, קורא לתושבים המתגוררים ב-6 שכונות בח'אן יונס, בבלוקים שצוינו - להתפנות למחסות באל-פח'ארי, א-שאבורה, א-זהור ותל א-סולטאן, לפי מדיניות פינוי האוכלוסייה בעזה בחלוקה לאזורים.

09:00 - כרוזים בשמי ח'אן יונס

בעזה מדווחים כי כרוזים הוטלו הבוקר בשמי ח'אן יונס שבדרום הרצועה.

כוחות צה"ל פועלים בשטח הרצועה (צילום: דובר צה"ל)
מעל ל-200 מטרות של חמאס הותקפו במהלך הלילה | צילום: דובר צה"ל

08:50 - תשתית טרור בתוך בית ספר: מעל 200 מטרות הותקפו במהלך הלילה

התמרון הקרקעי ברצועה נמשך: מעל ל-200 תשתיות טרור הושמדו במהלך הלילה, חלקם בתוך מבנים אזרחיים. חטיבת הנגב השמידה תשתית טרור שמוקמה בבית ספר בבית חנון - ממנה בוצעה תקיפה לעבר כוחותינו. במתחם בית הספר נמצאו גם אמצעי לחימה, זירת מטענים ושני פירי מנהרות כשאחד מהם ממולכד.

הכוחות הקרקעיים פועלים לצד תקיפות נרחבות של חיל האוויר, במהלך הלילה האחרון גם כוחות חיל הים תקפו כמה מטרות בין היתר עמדת תצפית של הכוח הימי של חמאס.

כוחות צה"ל פועלים בשטח הרצועה (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה"ל ממשיכים להשמיד תשתיות טרור ברצועה | צילום: דובר צה"ל

עוד מהתקיפות שבוצעו במהלך הלילה: כלי טיס של חיל האוויר, בהכוונת מכלול התקיפה של חטיבת האש 282, תקף רכבים ובהם טילים, מרגמות ואמצעי לחימה נוספים ומנע פגיעה בכוחות בזמן המיידי. כן כלי טיס נוסף בהכוונת מכלול האש של חטיבה 261, תקף והשמיד תשתית צבאית ששימשה למארב נ"ט כנגד כוחותינו.

בנוסף, לוחמי המילואים של חטיבה 551 הכווינו כלי טיס של חיל האוויר אשר חיסל חוליית מחבלים. בהמשך, תקפה החטיבה את מחסן אמצעי הלחימה ממנו יצאו המחבלים.

יונתן סמרנו
משפחתו של יונתן סמרנו שנחטף מהמסיבה קיבלה הודעה כי נרצח

מסוק צה"לי נוחת סמוך לחוף הים בעזה (צילום: דובר צה"ל)
מסוק צה"לי נוחת סמוך לחוף הים בעזה | צילום: דובר צה"ל

08:40 - 3 חיילים נפצעו קל בגבול לבנון במהלך הלילה

המתיחות בצפון: שלושה חיילים נפצעו קל במהלך הלילה מנפילת פצמ"ר במרחב שתולה, הם פונו לקבלת טיפול במרכז הרפואי לגליל בנהריה ומשפחותיהן עודכנו. כוחות צה"ל תקפו בארטילריה את מקורות הירי.

08:30 - צבע אדום בעוטף עזה

08:20 - לחץ אמריקני לחדש את המשא ומתן בין ישראל לחמאס

ממשיכים המאמצים מצד ממשלת ארה"ב על ישראל וחמאס לחדש את המשא ומתן ולשוב להפוגה תמורת שחרור חטופים. "אנחנו עובדים כל הזמן כדי לראות אם נצליח להחזיר את הצדדים לשולחן המשא ומתן - זה קשה", אמר דובר הבית הלבן ג'ון קירבי.

הרצון של ארה"ב מגיע כשבשטח בדרום הרצועה נמשך פינוי של עוד ועוד אזרחים מאזור חאן יונס. חלקם פונה מצפון הרצועה וכעת הם נדרשים להתפנות למקום בטוח אחר.

07:50 - הותר לפרסום: יונתן סמרנו בן ה-21 שנחטף מהמסיבה ברעים לרצועה - נרצח

משפחתו של יונתן סמרנו בן ה-21 שנחטף כשהוא פצוע לעזה, קיבלה הודעה על מותו. "הבשורה הקשה מכול", מסר אביו קובי, שהודיע על פטירת בנו - שנחטף ממסיבת "נובה" ברעים ב-7.10. גופתו של יונתן מוחזקת בידי חמאס. 

סמרנו נסע ברכב עם שני חברים – בניהו ביטון ומאור גרציאני - שנרצחו גם הם. האיכון האחרון של הטלפון שלו היה באותה שבת בבוקר בקיבוץ בארי, שם ככל הנראה חיפש מקלט. לכתבה המלאה

 

רחוב הרוס בעזה (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל

06:30 - דובר צה"ל פרסם תמונות מפעילות הלוחמים ברצועה

לוחמי צה"ל בעזה (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל
רס"מ במיל' נריה שאער ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
רס"מ במיל' נריה שאער ז"ל | צילום: דובר צה"ל
רס"ל במיל' בן זוסמן ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
רס"ל במיל' בן זוסמן ז"ל | צילום: דובר צה"ל

06:00 - הותרו לפרסום שמותיהם של שלושה חללי צה"ל שנפלו בקרבות ברצועת עזה

רב-סמל מתקדם במיל' נריה שאער, בן 36 מיבנה. לוחם בגדוד 6655 שבחטיבה 55. נפל אתמול בקרב במרכז רצועת עזה.

סמל בנימין יהושע נידהם ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
סמל בנימין יהושע נידהם ז"ל | צילום: דובר צה"ל

רב-סמל במיל' בן זוסמן, בן 22 מירושלים. לוחם במחלקת הסיור של גדוד 601 שבחטיבה 401 בחיל ההנדסה הקרבית. נפל אתמול בקרב בצפון רצועת עזה.

הפגנה פרו-פלסטינית מחוץ לבית הלבן (צילום: reuters)
הפגנה פרו-פלסטינית מחוץ לבית הלבן בוושינגטון | צילום: reuters

סמל בנימין יהושע נידהם, בן 19 מזיכרון יעקב, לוחם בגדוד 601 שבחטיבה 401 בחיל ההנדסה הקרבית. נפל אתמול בקרב בצפון רצועת עזה.

הפגנת פרו-פלסטינים מחוץ לבית הלבן (צילום: reuters)
אחד ממיצגי המחאה שבהפגנה | צילום: reuters

בנוסף, לוחם צה"ל מגדוד 601 שבחטיבה 401 נפצע קשה בקרב בצפון רצועת עזה. הוא פונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים; משפחתו עודכנה.

05:00 - עשרות מפגינים פרו-פלסטיניים התאספו בכיכר לה פאייט שבוושינגטון, הסמוכה לבית הלבן, ודרשו לחדש את הפסקת אש בין ישראל לחמאס. המפגינים הניפו שלטים שעליהם כתוב: "הפסיקו את רצח העם העזה" ו"שחררו את פלסטין". חלקם אף אחזו בגדים לבנים "מגואלים בדם". מיצג המחאה כלל בלונים אדומים, דגלי גאווה לצד דגלי פלסטין ומפגינים מכוסים בדים לבנים השוכבים כ"גופות מדממות".

הית'ם חואג'רי, מפקד גדוד שאטי של ארגון הטרור חמאס (צילום: דובר צה"ל)
הית'ם חואג'רי, מפקד גדוד שאטי של ארגון הטרור חמאס | צילום: דובר צה"ל
בעזה מדווחים: כרוזים הוטלו בשמי ח'אן יונס
בעזה מדווחים: כרוזים הוטלו בשמי ח'אן יונס

04:30 - דיווחים פלסטיניים: צה"ל פועל כעת בג'נין; עשרות רכבים משוריינים במקום.

02:36 - מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן שוחח עם ראש ממשלת קטר מוחמד אל-ת'אני. השניים דנו בהתפתחויות האחרונות ברצועת עזה תוך מתן דגש על הצורך בהפחתת ההסלמה. בלינקן הודה לאל-ת'אני על מאמציו לשחרור החטופים והשגת ההפוגה ההומניטרית האחרונה. אל ת'אני מצדו אישר את מחויבותה של קטר למאמצים המתמשכים להחזרת את השקט לאזור.

01:51 - דיווחים ערביים: בשעה זו מתבצעת תקיפה נרחבת של צה"ל בדרום הרצועה, מזרחית לרפיח.

23:51 - ארה"ב אישרה: ארבע תקיפות בוצעו נגד שלוש ספינות מסחריות בים האדום

בהצהרה רשמית של סנטקום, פיקוד המרכז של צבא ארה"ב, נאמר כי התקיפות בוצעו בידי מזל"טים וטילים. בתגובה - ספינת המלחמה האמריקנית USS Carney פתחה באש על מנת להעניק סיוע והצליחה להפיל לפחות 3 מזל"טים. למרות שהתקיפות יוחסו למורדים החות'ים בתימן, בסנטקום טוענים כי הן התאפשרו במלואן על ידי איראן. "התקיפות האלו מייצגות איום ישיר על המסחר הבינלאומי והביטחון הימי", נכתב בהצהרה. "ארצות הברית תשקול את התגובה המתאימה בתיאום מלא עם בעלות בריתה".

23:36 - בצל בקשתן הדחופה של משפחות החטופים: נתניהו צפוי להיפגש עם משפחות החטופים ביום רביעי, במהלך ישיבת הקבינט המצומצם

משפחות החטופים, שיקיריהן נמצאים בידי מחבלי חמאס בעזה 58 ימים, מבקשות כבר יממה להיפגש עם קבינט המלחמה טרם הרחבת הפעולה הקרקעית של לוחמי צה"ל ברצועה. המשפחות, וקרוביהם של המשוחררים, מספרים על "עדויות מחרידות שמסכנות כל יום את חיי החטופים". לקריאת הכתבה המלאה

 

23:00 - דובר צה"ל הודיע על חיסול מפקד גדוד שאטי הית'ם חואג'רי

בהצהרה שהעניק, אמר דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי כי "היום צה"ל חיסל בהכוונה מודיעינית את מפקד גדוד שאטי שהוביל את הלחימה ותחת פיקודו יצאו מתווי פשיטה לשטח ישראל בטבח ב-7 באוקטובר".

לפי צה"ל, מטוס קרב של חיל האוויר, בהכוונה מודיעינית של שב"כ ואמ"ן, חיסל את הית'ם חואג'רי, מפקד גדוד שאטי של חמאס, אשר תחת פיקודו יצאו מתווי פשיטה לשטחי ישראל ב-7 באוקטובר. חוואג׳רי פיקד על אבטחת הפעילות של חמאס בבית החולים שיפאא וכן פיקד על הלחימה נגד כוחות צה"ל במחנה שאטי. במהלך תפקידו, חואג'רי היה אחראי על פעילות טרור רבה כנגד תושבי מדינת ישראל - כך לפי דובר צה"ל. לצפייה בתיעוד החיסול

קריאה לתושבים המתגוררים בשכונות בח'אן יונס להתפנות (צילום: דובר צה"ל)
קריאה לתושבים המתגוררים ב-6 שכונות בח'אן יונס להתפנות | צילום: דובר צה"ל