עאמר אבו סבילה מהכפר אבו תלול ממש במקרה היה בשדרות ביום שבת, 7 באוקטובר. הוא נסע לבקר את אחיו שעובדים בשדרות, לאחר שהרבה זמן הוא לא ראה אותם - והחליט שיום שבת בבוקר זו הזדמנות מעולה. עבור עאמר בן ה-25, אב לשני ילדים קטנים, המשפחה הייתה תמיד לפני הכול, הוא תמיד עזר והיה הראשון להגיע להיכן שצריכים אותו.

לכן משפחתו לא הופתעה לשמוע שכמה דקות לפני שהמחבלים רצחו אותו בשדרות הוא עזר למשפחת סוויסה, זוג הורים שנסעו ברכבם עם שתי בנות קטנות במושב האחורי ונקלעו לירי. ממה שנודע למשפחה של עאמר לאחר הירצחו, על פי עדים ומצלמות העיר שנחשפו בפניהם שבועיים אחרי הרצח, בני משפחת סוויסה נקלעו למטח של יריות מחוליית מחבלים שקלטה אותם סמוך ליציאה מהעיר שדרות - והם החליטו להתפצל.

אודיה סויסה ודולב סויסה ז״ל (צילום: מתוך הפייסבוק של אודיה סויסה ז״ל)
אודיה סויסה ודולב סויסה ז״ל, עם ילדותיהן שניצלו | צילום: מתוך הפייסבוק של אודיה סויסה ז״ל

אב המשפחה דולב החזיק ילדה אחת והאם הודיה את הילדה השנייה, בניסיון להסתתר. אז ירו המחבלים בדולב ופצעו אותו אנושות: הילדה שלא נפגעה רצה לכיוון אימה ואחותה והאם ניסתה להחזיר אותם לרכב המשפחתי. לאחר מכן ככל הנראה עצר שוטר ברכב אזרחי ואמר לאם לנסוע אחריו לתחנת המשטרה. השוטר ככל הנראה עוד לא ידע מה מתרחש בתחנת המשטרה בשדרות שאליה חדרה חוליית מחבלים, ולא ידע כי האם איננה מסוגלת ככל הנראה בגלל הלחץ לנהוג.

עאמר צפה במתרחש מהצד והבין שהמשפחה במצוקה: "הוא היה עם אבא שלו בטלפון ואבא שלו התחנן בפניו שיחזור הביתה", מספר עלי, בן דודו של עאמר, ל-N12. "אבל הוא אמר לו שיש מולו אימא וילדות שנמצאות בסכנה והוא חייב לעזור להן". עאמר החליט להיכנס לרכב של האם ולנסוע אחרי השוטר לתחנת המשטרה, שם חיכו להם המחבלים - שרצחו את עאמר, את אם המשפחה ואת השוטר שהגיע ברכב האזרחי.

תחנת המשטרה השרופה בשדרות (צילום: AP)
תחנת המשטרה השרופה בשדרות, אחרי הקרב | צילום: AP

הילדות המשיכו להסתתר במושב האחורי ולא נפגעו, כשהגיע לשם הרבש"ץ של שדרות רונן גבאי עם חבר כיתת הכוננות הם שמעו את הילדות צועקות מתוך הרכב וחילצו אותן למקום בטוח. האב דולב, שפונה במצב אנוש, מת מפצעיו בבית החולים.

תחילה, כך הסבירו במועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים, היה בלבול: כוחות החירום ראו את האישה ולידה בחור בדואי וחשבו לכמה רגעים שהוא המחבל שניסה אולי לחטוף את הילדות, אך מהר מאוד אנשים שהכירו אותו הבהירו את כל הסיפור.

"שבועיים חיכינו לשמוע מה עלה בגורלו של עאמר", מוסיף עלי בן משפחתו. "הייתה בנו עוד תקווה שאולי הוא נחטף ואולי יחזור. לא העלינו בדעתנו שזה מה שקרה. אשתו והילדים מרוסקים מעצב, אבל אנחנו גאים בו על מה שעשה, בזכות התושייה שלו הוא הציל את שתי הילדות האלו".