דובר צה"ל התיר לפרסום היום (שני) הצצה לפעילות של לוחמי יחידה 504 של אמ"ן, שיחד עם חוקרי השטח וחוקרי המתקנים, חיסלו מחבלים, סייעו בפינוי תושבים והעמיקו באיסוף ממצאים, בין השאר דרך הקמת מתקן חקירות מיוחד בשטח בדרום הארץ. 

במהלך המלחמה חקרו ביחידה 500 בני אדם, והעבירו מיליוני שיחות פינוי ואזהרה לתושבים בעזה. גורם בכיר ביחידה סיפר כי במהלך התמרון הקרקעי עד כה, עצרו מאות מחבלים: "עצרנו יותר מ-300 מחבלים מארגוני הטרור במהלך התמרון הקרקעי, והם נלקחו להמשך חקירה בישראל. המידע שעולה בחקירות השבויים הוא בעל ערך רב, מביא לחיסול מחבלים ולשמירת ביטחון כוחותינו".

 

"במסגרת חקירות המחבלים שמתנהלות מאז תחילת הלחימה נחקרו 300 מחבלים מכל ארגוני הטרור ברצועת עזה", הוסיף הבכיר. "המחבלים שנחקרו מסרו מיקומים של מנהרות טרור תת-קרקעיות, מחסנים ואמצעי לחימה, וזאת לצד חשיפת שיטות פעולה של האויב ומאמצי היטמעות שלו בתוך אוכלוסייה אזרחית".

לאורך הלחימה מפעילה היחידה מרכז לאיסוף מודיעין, והוא פועל במגוון רחב של כלים ושיטות כדי לענות על כמה מטרות מרכזיות: תמיכה בתמרון הקרקעי, מודיעין להפללת מטרות, השפעה על מאמץ פינוי האוכלוסייה מדרום לנחל עזה והובלה שלו.

דרך המאמץ לפינוי האוכלוסייה האזרחית ממרחב צפון הרצועה, הפעילה היחידה כמה כלים מבצעיים ובעזרתם בוצעו בזמנים קצרים יותר מ-30 אלף שיחות, נשלחו יותר מעשרה מיליון מסרונים, נשלחו יותר מתשעה מיליון הודעות מוקלטות, ופוזרו כארבעה מיליון כרוזים ועלונים מהאוויר ומהיבשה שקוראים לאוכלוסייה להתפנות. "מאמץ הפינוי מאפשר לצה"ל לתקוף בצורה רחבה את תשתיות חמאס במרחב", ציינו ביחידה.

מחבל בחקירה (צילום: דובר צה"ל)
אחד המחבלים שנחקרו: "החמאס עטפו רקטות ורובים במזרנים" | צילום: דובר צה"ל

"באמצעות מודיעין אנושי מדויק שסיפקה יחידה 504, הופללו יותר מ-300 איתורי אויב חדשים ברצועה ובנוסף הותקפו יותר מ-100 מטרות במסגרת מאמץ ייצור המטרות", הוסיפו ביחידה, וגורם בכיר ב-504 סיפר: "קיבלנו אלפי שיחות טלפון ממשתפי פעולה, בסדרי גודל שטרם נראו ביחידה".

"ניכר כי תושבי רצועת עזה אינם שבעי רצון מההתנהלות הברברית של חמאס", המשיך הבכיר. "האזרח הפשוט מבין שחמאס מביא על תושבי עזה אסון שיהיה להם קשה להתאושש ממנו. חוקרי השטח של היחידה קפצו ב-7.10 וחברו לכוחות הלוחמים בשטחי העוטף, וכך היוו מקור ראשוני מהימן לתוכניות ארגון הטרור חמאס".

"עד כה, עצרנו יותר מ-300 מחבלים מארגוני הטרור במהלך התמרון הקרקעי, והם נלקחו להמשך חקירה בשטח ישראל. כל חקירה וחקירה מביאה להפללת איתורים חדשים והמודיעין האנושי שעולה מתוך רצועת עזה ומחקירות השבויים בשיתוף השב"כ, מהווה נדבך בלתי נפרד מתמונה המודיעין השלמה. המידע שעולה בחקירות השבויים הוא בעל ערך רב. הוא מביא להרג פעילים ולשמירת ביטחון כוחותינו".

בסרטונים שפרסם דובר צה"ל מתוך חקירות של מחבלי חמאס שנעצרו ב-12.11, יותר מחודש לאחר מתקפת הפתע, אחד המחבלים הודה כי בחמאס "עטפו את הרקטות במזרנים". לדבריו, הוא שהה במשך שלושה שבועות יחד עם אשתו ושלוש ילדותיו בבניין הסהר האדום בעזה בידיעה שצה"ל לא יתקוף אוכלוסייה אזרחית.

"זה המקום שאני ומשפחתי הלכנו אליו כי חשבנו שזה בטוח ומוגן. הייתי שם שלושה שבועות. הסהר האדום הפלסטיני, היו בו 40 אלף בני אדם. חצי מהם היו בבניין המרכזי איפה שהייתי. כשפעילי חמאס נשארו במתחם הם המשיכו לפעול. הם עטפו את הרקטות במזרנים, החביאו אותם במזרנים יחד עם רובים. זה קרה הרבה, על בסיס יום-יומי. אתה לא יכול לסרב לחמאס, אם תתעמת עם פעיל הוא עלול להרוג אותך".

ולמה חמאס בחרו במתחם הסהר האדום? המחבל טען בחקירה כי החמאס משתמש באנשים כמגינים עליו בידיעה שצה"ל לא יתקוף. "צה"ל לא יתקוף מקום עם 40 אלף אנשים בתוכו. הם ניצלו את האזרחים. אם אתם רוצים להילחם, תשתמשו בשדה הקרב, זה לא בסדר שהשתמשו במקום עם כל כך הרבה אנשים כמקלט".

מחבל אחר סיפר בחקירה כי ביקר בביה"ח השוודי בעזה ששייך לאונרא ובביה"ח רנתיסי, שגדודי אל-קסאם השתלטו עליהם. "כשהגעתי לביה"ח רנתיסי ראיתי שאל-קסאם השתלטו עליו. היו בערך מאה, הם היו מאורגנים עם אוהלים, ישבו מסביב לבית החולים וביצעו תקיפות. בביה"ח השוודי ראיתי שבעה פעילי חמאס. הם היו לבושים באזרחי וחמושים, הם בחרו בבתי חולים כי זה היה מקום בטוח, אף אחד לא יכול לאתר אותם שם".