רגעי פריצת הגדר בגבול עזה, שלאחריהן פרצו המחבלים מהרצועה לתוך שטח ישראל, הכו מדינה שלמה בהלם. מי שנאלצו להתמודד עם האירוע בתחילה היו התצפיתניות של צה"ל בעוטף, שנערכות לאורך כל שירותן לתסריט כזה – שהפך בן רגע למציאות נוראה. "משמרת שהתבררה כסיוט, לא חשבתי בחיים שאראה דבר כזה בתצפית – עשיתי כמיטב יכולתי", סיפרה אחת מהם בכאב בדברים שהעלתה לרשתות החברתיות.

"כולנו נלחמנו הכי טוב שאפשר", שיתפה התצפיתנית. "הם הפתיעו אותנו ולא היינו מוכנים לזה, חצי מכוח האדם היה בבית ברגילה של סוכות ובשבת, לא היה שום מידע מודיעיני לגבי זה".

עוד היא סיפרה שהמחבלים פרצו לבסיס, וירו בחבריה לשירות. "טיפלתי בפצועים תוך כדי שמחבלים מסתובבים בבסיס שלי, בבית השני שלי ורוצחים לי חברים. שנתיים התכוננתי לרגע הזה – אבל שום דבר לא מכין אותך לרגע האמת. רעש מטורף, דם בכל מקום. 16 שעות נעולות בחמ"ל קטן עם הרבה תקווה ותפילות".

תצפיתנית נוספת ניסתה להסביר מדוע אין למתוח ביקורת כלפי החיילות שהיו באותו הזמן בבסיס. "הבנות שיושבות שם מונעות ומסכלות חדירות ואירועים שלא שמעתם עליהם, הפעם זה לא היה בידיים שלהן. הן עשו כל מה שהן יכולות", אמרה.

"גם לתצפיתנית הטובה והמוכשרת ביותר אין איך לנהל אירוע אחרי שצולפים לה במצלמה, או שהיא מכריזה בקשר ואין תשובה", הוסיפה. "ילדות בנות 18 טיפלו בחברים הפצועים שלהן, התחבאו במשך יותר מ-8 שעות מפני מחבלים שהסתובבו בבסיס שלהן ורצחו את החברים הכי טובים שלהן. האירוע הזה לא קם ונפל על המצלמות בגדר, במיוחד על מצלמות לא עובדות אחרי שירו בהן עם RPG".

גם אמא של תצפיתנית מעוטף עזה שהשתחררה לפני כחצי שנה, כתבה בפוסט בפייסבוק על הקושי העצום שבתפקיד הזה על הגבול. "תצפיתנית זה להיות 'העיניים של המדינה', עבודה סזיפית של 24 שעות במשמרות. בנות נפלאות, מלח הארץ, עם מפקדות מדהימות שנמצאות בחמ"לים ולא מורידות את העיניים מהמסכים".

"בתי השאירה חברות נפלאות בבסיס, וניסתה להתכתב איתן כשזעקו לעזרה", סיפרה האם. "היא ניסתה לעזור כמיטב יכולתה בלהרגיע אותן, אך השעות נקפו ולצערנו נטבחו חברותיה".