לאחר שהידקו בימים האחרונים את הלחץ סביבו, כוחות צה"ל נכנסו הלילה (בין שלישי לרביעי) ל"חלק מסוים" בבית החולים שיפא שבצפון רצועת עזה, שבו מסתתרים מחבלי חמאס - כך אישר דובר צה"ל. לפי ההודעה, הפעולה מבוססת על "מידע מודיעיני וצורך מבצעי". בפעילות שנמשכה גם הבוקר, כוחות צה"ל החלו לסרוק את כל מתחמי בית החולים, על הקרקע ומתחתיה, ובתיאום עם הצוות הרפואי. 

הכוחות נכנסו בשעות הלילה לבית החולים ובכניסה למקום התפתח קרב יריות שבו חוסלו מחבלים. צה"ל מסר ציוד רפואי, אינקובטורים (חממיות) ומזון תינוקות מטעם מדינת ישראל לבית החולים שיפא. צוותים רפואיים, יחד עם חיילים דוברי ערבית, נוכחים בשטח כדי לוודא שהציוד הרפואי יגיע לאלה הזקוקים לו.

במהלך הבוקר הלוחמים המשיכו את הסריקות במקום. הם בודדו את המחלקות עם החולים והעבירו אותם למקום נפרד. הצעד נועד על מנת לאפשר לצבא לבצע סריקות בצורה מדויקת שנתמכת במודיעין. נכון לשעה זו, בסריקות לא אותרו חטופים.

הפעולה בבית החולים צפויה להימשך שעות. האמירה האמריקנית אמש, שהם מודעים לכך שחמאס משתמש בבתי החולים למטרות טרור, היא זו שסללה את הדרך לתחילת הפעולה.

העברת אינקובטורים מבית חולים ישראלי לבית חולים שיפ (צילום: דובר צה"ל)
העברת אינקובטורים מבית חולים ישראלי לבית חולים שיפא | צילום: דובר צה"ל

בית החולים עודכן לפני כניסת הכוחות

"הפעולה לא נועדה לפגוע בחולים, בצוותים הרפואיים ובאזרחים השוהים בבית החולים", הבהירו בדובר צה"ל. "לפעולה קדם מאמץ לפינוי בית החולים מחולים וחוסים ואף נפתח ציר מעבר מיוחד ממנו. בהמשך הפעולה צפויים להיות מועברים לבית החולים אינקובטורים, ציוד רפואי ומזון תינוקות".  

דובר צה"ל באנגלית אמר לאנדרסון קופר ב-CNN: "אנחנו מנהלים מבצע מדויק באזור ספציפי בבית החולים, בו יש לנו מידע מודיעיני - על מנת להביס את חמאס ואולי לנסות להציל חטופים". 

בית החולים שיפא (צילום: רויטרס)
דובר צה"ל: "הפעולה לא נועדה לפגוע בחולים או אזרחים שנמצאים בבית החולים" | צילום: רויטרס

בציוץ שפרסם צה"ל באנגלית, נכתב שהכוחות נכנסו עם צוותים רפואיים דוברי ערבית "שעברו הכשרה מוגדרת לקראת סביבה מורכבת ורגישה". "בשבועות האחרונים הזהיר צה"ל פעם אחר פעם בפומבי כי המשך השימוש הצבאי של חמאס בבית החולים שיפא מסכן את מעמדו המוגן על פי החוק הבין-לאומי", נכתב. "אתמול הבהיר צה"ל לרשויות הרלוונטיות בעזה פעם נוספת כי יש להפסיק את כל הפעילות הצבאית בתוך בית החולים תוך 12 שעות. למרבה הצער, הם לא עשו זאת". בצה"ל הדגישו: "אנו קוראים לכל מחבלי חמאס הנמצאים בבית החולים להיכנע".

בצה"ל הודיעו כי עדכנו את הנהלת בית החולים מבעוד מועד על הכניסה למתחם. קודם להודעת צה"ל, ברשת אל-ג'זירה דיווחו שצה"ל הודיע למשרד הבריאות בעזה, שנמצא בשליטת חמאס, שהכוחות יכנסו לבית החולים "בדקות הקרובות". 

לפי דיווח ב-CNN, שר הבריאות המצרי חאלד עבד אל-ג'אפר הודיע כי נעשים מאמצים להעביר לרשותם 36 תינוקות שנמצאים באינקובטורים בבית החולים שיפא שבצפון הרצועה.

פעילות כוחות צה"ל ברצועה (צילום: דובר צה"ל)
הכוחות פעלו באזור בית החולים בימים האחרונים | צילום: דובר צה"ל

צה"ל הידק בימים האחרונים את הלחץ סביב בית החולים שיפא, שנחשב לסמל בעיר עזה. בעקבות המאמצים האינטנסיביים של ישראל, שעומדת בקשר עם מנהל בתי החולים, נמשכת הצניחה המשמעותית במספר החוסים בו - מ-50 אלף לכ-1,000 בלבד. אולם, מחבלי חמאס ממשיכים להסתתר בו ועושים בו שימוש ציני, לצורכי טרור.

בתחילת השבוע צה"ל חשף כי הוא הכניס לראשונה לעזה 300 ליטר סולר שמיועדים לבית החולים שיפא - אך חמאס מונע מבית החולים לקבל את הדלק. על פי עדויות שהגיעו לצה"ל, גורמים בארגון הטרור, בראשם מנכ"ל משרד הבריאות בחמאס יוסף אבו ריש, אסרו על גורמי מערכת הבריאות בעזה להשתמש בדלק.