על פי פרסומים זרים תקפה ישראל בסוריה במהלך הלילה (בין שני לשלישי), וזו התקיפה החמישית שמיוחסת לישראל בחודש האחרון. התקיפה הוגדרה חריגה, בין השאר בשל המיקום שבו בוצעה - העירייה הסורית אל-בוקמאל שבגבול עם עיראק, שבמרחק של יותר מ-700 ק"מ, ממזרח לישראל.

יעד התקיפה היה מחסני נשק ומכ"ם של מערך ההגנה האווירית הסורי, ובין היתר הותקפו מחסנים שמשמשים את האיראנים להעברה של נשק מאיראן דרך מדבריות עיראק לסוריה ומשם ללבנון. גם מכ"ם של מערך ההגנה האווירית הסורי שעתיד למנוע ירי של טילים לעבר מטוסים הותקף.

המסלול המשוער לתקיפה בסוריה
המסלול המשוער לתקיפה בסוריה

מלבד המרחק, החריגות שבתקיפה נוגעת גם במספר המטרות שהותקפו, וזה מעיד על עניין אחר. איראן, כך נראה, מחדשת את הנתיב ש"התייבש" בתקופה האחרונה, וכעת היא מנסה להחדיר אמצעי לחימה מתקדמים לסוריה וללבנון בדרך הזו, כך שאולי יש מי שרוצה לשבש את המהלך.

באופן רחב יותר, לאור הדיווחים על כך שהסכם עם סעודיה הולך ובא ועל כך שהאפשרות לנורמליזציה מתחממת, יש מאמץ משותף של ארה"ב וישראל לפעול ולשבש ניסיונות לפעילות טרור. הטרור של האיראנים הולך וגובר והתכלית שלהם היא לנסות ולפגוע בהסכם כזה. למעשה, יכול להיות שהמהלכים שאנחנו רואים כמו תקיפה מסוג זה, הם צעדים של מישהו שמתכונן ופועל לטובת מניעת הטרור האיראני.

התקיפה, כאמור החמישית בחודש האחרון, מגיעה לאחר שבתחילת השבוע דווח כי ישראל תקפה מטרות באזור דמשק וכי מערכות ההגנה האווירית הופעלו. התקשורת הממלכתית הסורית לא אישרה רשמית את הדיווח על התקיפה.