חודש לפני מתקפת הפתע הרצחנית של חמאס בדרום, שהביאה למותם של כ-1,400 אזרחים וחיילים, גורמים צבאיים תיעדו את מחבלי ארגון הטרור בטנדרים על הגדר. בתיעוד בלעדי שפורסם הערב (רביעי) ב"המהדורה המרכזית" ניתן לראות את המחבלים נוסעים לאורך הגדר, קרוב מאוד לקו הגבול עם ישראל, בשורה ארוכה של טנדרים לבנים של טויוטה. הם עוצרים מדי פעם בנקודות מסוימות סמוך לגדר, מהן תצפתו על שטח ישראל.

באחת התמונות ניתן לראות רבים מהמחבלים, ככל הנראה המפקדים של מבצע הפשיטה, יורדים מהטנדרים ומתצפתים על הנקודות שמהן יפרצו במתקפת הפתע של 7 באוקטובר ודרכן יחדרו לשטח ישראל. מי שנתקל במחזה חשב שהוא חריג, ולכן צילם את הסרטון ודיווח לגורמים נוספים. תוצאות המתקפה הרצחנית מלמדות כי הדיווח לא הדליק נורות מהבהבות בצה"ל, כפי שאולי היה מצופה מתמונות חריגות כל כך.

אימוני חמאס על הגבול, לפני מתקפת ה-7 באוקטובר (צילום: לפי סעיף 27 א')
אימוני חמאס על הגבול, לפני מתקפת ה-7 באוקטובר | צילום: לפי סעיף 27 א'
אימוני חמאס על הגבול, לפני מתקפת ה-7 באוקטובר (צילום: לפי סעיף 27 א')
אימוני חמאס על הגבול, לפני מתקפת ה-7 באוקטובר | צילום: לפי סעיף 27 א'

העיתון "וול סטריט ג'ורנל" דיווח הערב כי בשבועות שלפני מתקפת הפתע של חמאס עברו מאות ממחבלי ארגון הטרור אימונים באיראן שבהם רכשו מיומנויות לחימה מיוחדות. לפי הדיווח, הנשען על מקורות הבקיאים במודיעין הקשור למתקפה, כ-500 מחבלים מחמאס ומהג'יהאד האיסלאמי השתתפו באימונים שהובילו קצינים מכוח קודס של משמרות המהפכה.

גורמים ששוחחו עם "וול סטריט ג'ורנל" סיפרו כי האימונים באיראן התקיימו בספטמבר, וכי נכחו בהם מפקד כוח קודס איסמעיל קאאני ובכירים פלסטינים. גורמים אמריקנים הבהירו כי איראן אימנה באופן קבוע מחבלים באיראן ובמקומות אחרים, אך אין להם אינדיקציות להכשרה המונית שערכה איראן למחבלים לפני המתקפה של 7 באוקטובר. פקידים אמריקנים והאנשים הבקיאים במודיעין אמרו שאין להם מידע המצביע על כך שאיראן ערכה את האימונים כהכנה ספציפית למתקפת הפתע.

ב"וול סטריט ג'ורנל" ציינו כי דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, ניפק היום את אחת ההצהרות החריפות ביותר שלו עד כה באשר לתפקידה של איראן בסיוע לחמאס ולארגוני טרור אחרים לפני המתקפה הרצחנית. "לפני המלחמה איראן סייעה ישירות לחמאס בכסף, בהכשרה, בנשק ובידע טכנולוגי", אמר תא"ל הגרי. "גם עכשיו איראן מסייעת לחמאס במודיעין".

ה"וול סטריט ג'ורנל" דיווח מפי בכירים בחמאס ובחיזבאללה כי כוח קודס סייע בתכנון המתקפה ואישר את הוצאתה לפועל בפגישה שהתקיימה בביירות ב-2 באוקטובר עם מנהיגי חמאס וחיזבאללה. יועץ לממשלת סוריה וגורם אירופאי מסרו את אותו הדיווח על מעורבותה של איראן.

דיווחים אלה על הפגישה ב-2 באוקטובר נדונו על ידי בכירים בארה"ב ואחרים הבקיאים במודיעין הקשור למתקפה. כמה גורמים אמריקנים אמרו כי לוושינגטון יש מידע מודיעיני "משכנע" המצביע על כך שמנהיגי איראן הופתעו מהמתקפה של חמאס. דובר הפנטגון, הגנרל פט ריידר, אמר בשבוע שעבר כי "המידע שבידינו אינו מראה קשר ישיר של איראן למתקפת חמאס ב-7 באוקטובר. שוב, זה משהו שנמשיך לבחון מקרוב".