צה"ל קרוב להכרעה מוחלטת בצפון ובמרכז הרצועה - והערב (שבת) פורסם על חיסול נוסף שמיוחס לישראל. על פי דיווחים פלסטיניים, חוסל עבד אל-פתאח מעאלי בתקיפה בעזה - מי שהיה יד ימינו של "המהנדס" יחיא עיאש, שחוסל ב-1996.

מעאלי, יליד סלפית שבגדה, סייע לעיאש בפיגוע התופת הראשון שלו בשנת 1992. כלי תקשורת פלסטינים דיווחו כי מעאלי הצליח לברוח מידי צה"ל ועבר בין סוריה, תימן וסודאן - עד שהשתקע בעזה ב-2006 וזכה למעמד בכיר בחמאס.

אחרי 22 שנה: כ' שהעביר את הפלאפון לעיאש מדבר
יחיא עיאש, ארכיון | צילום:

מעורבות סינית במלחמה?

לדרג המדיני הוצג נשק תקני סיני בכמויות גדולות שנתפס ברצועה - כך פרסמנו הערב (שבת) ב"חדשות סוף השבוע". מדובר בנשק שבו נעשה שימוש בידי חמאס: לא ידוע עדיין כיצד הנשקים הללו הגיעו מסין לידי חמאס. במקביל, צה"ל מפוצץ ומשמיד בהדרגה מקורות אנרגיה במנהרות ח'אן יונס.

לאחר 12 שבועות של מלחמה, צה"ל מגביר את ההתקפה על ח'אן יונס וצירף חטיבה נוספת ללחימה. בסוף השבוע הועמקה הלחימה באל-בורייג', במחנות המרכז וגם במוואסי. צה"ל עומד בפני פירוק הגדוד האחרון של חמאס באל-בורייג', ועשרות מחבלים הסגירו עצמם.

אימון של חמאס (צילום: Reuters)
אימון של חמאס, ארכיון | צילום: Reuters

גם כעת, ההערכה בצה"ל היא שרק פעולה משמעותית תביא לפריצת דרך במשא ומתן. הפלסטינים, מנגד, מדווחים על המשך תקיפות אינטנסיביות בח'אן יונס ובמרכז הרצועה. עוד מדווחים בעזה על מגע ישיר בלחימה בין צה"ל לחמושי חמאס בסוף השבוע. לפי הערכות האו"ם, כ-150 אלף בני אדם נמלטו ממרכז הרצועה דרומה.

דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, אמר הערב: "חמאס ומנהיגיו חושבים במונחים של 'להחזיק מעמד'. אנחנו נחושים לפרק את חמאס, המבחן יהיה במעשים ולא במילים. בצפון הרצועה - ממקדים מאמצים בדארג' תופאח, בדרום הרצועה - נלחמים בחירבת חזעה. כוחות צהל פשטו על חמ"ל המודיעין של חמאס והרסו אותו".