בישראל מנסים לקדם את העסקה לשחרור החטופים מתוך הבנה שחלון ההזדמנויות נפתח מחדש ומדובר בשעות קריטיות וימים גורליים. דיון בנושא נערך אתמול (ראשון) על ידי קבינט המלחמה, הדרג המדיני מעוניין להעביר מסר לקטר כי הם מוכנים להתקדם במגעים ולהגיע לכדי עסקה.

מתווה העסקה המסתמן שמוסכם על ידי ישראל הוא שחרור של מעל 50 ילדים ונשים בתמורה להפוגות לחימה, שחרור אסירים ותנאים מוסכמים בין הצדדים מה נחשב הפסקת אש. מצד ישראל היה ניסיון לרתום את ביידן במטרה להביא חטופים נוספים וליצור קווים אדומים מצד ישראל. למרות המעורבות האמריקנית, נראה כי סינוואר לא מוכן להתגמש באופן משמעותי.

הילדים שנחטפו בידי חמאס
הילדים שנחטפו בידי חמאס

לפי דברי האמריקנים חמאס יפעל לשחרור ילדים ונשים כחלק משחרור הומניטרי אך לא מוכן להתחייב היכן נמצאים כל הילדים. אם תהיה עסקה, ישראל תהיה צריכה להיות מוכנה להגדיל את ימי הפסקת האש - בתמורה לחטופים נוספים שיהיו תחת הקטגוריה. 

גורם מדיני בכיר אמר על האירוע: "לפנינו ימים מטלטלים. החמאס יעשה הכל כדי לפגוע בציבור הישראלי. השלמת העסקה היא לא מהיום למחר, שחרור החטופים ייקח כמה ימים". 

צעדת משפחות החטופים בעלייה לירושלים (צילום: יואב לף, AP)
צעדת משפחות החטופים בעלייה לירושלים | צילום: יואב לף, AP

ביממה האחרונה מועברות שמועות רבות בנושא החטופים שמקורן בחמאס. אתמול בשעה 22:00 גורמים הקשורים לחמאס הכריזו על עסקה שנסגרה ועל הפסקת אש. הבוקר חמאס הוציא הכחשה בנושא. מבחינתם המתווה אינו משתנה - 50 חטופים ישראלים תמורת 100 אסירים פלסטינים ו-5 ימים של הפסקת אש.

עם זאת, אין הסכמה בין הצדדים בעניין הפעלת המל"טים. חמאס דורשת שישראל לא תפעיל מל"טים במהלך 5 הימים של הפסקת האש. בארגון הטרור חוששים שישראל תעקוב ותזהה את המקומות בהם נמצאים חמושי חמאס והמיקומים שבהם נמצאים החטופים.