הסיוע - והביזה: המוני עזתים מתנפלים על משאיות של סיוע הומניטרי ובוזזים ציוד הומניטרי, עוד לפני שהן הגיעו לנקודת הפריקה שלהן - כך עולה מהתיעוד שפורסם ברשתות. הסרטון חושף את הכאוס ההולך וגובר בעזה - בזמן ששוטרי חמאס לא עושים דבר. 

בעקבות המצב הכלכלי ברצועת עזה, שהחריף בזמן המלחמה, התפתחה תופעה של אנרכיה שהולכת וגוברת. בשעה שאנשי חמאס ממשיכים להסתתר, מנגנוני הביטחון של ארגון הטרור שאמורים להשליט סדר - נעלמו מן העין, עד שנדמה שהם כמעט ואינם קיימים.

תושבים מתנפלים על משאית של סיוע הומניטרי בעזה
תושבים מתנפלים על משאית של סיוע הומניטרי בעזה
אדם שנתפס בעת ביזה
אדם שנתפס בעת ביזה בעזה

בתקופה האחרונה גובר השיח בעזה על גניבות מבתים פרטיים, בתי מרקחת, חנויות ומשאיות סיוע הומניטרי. נרשמו טענות שלפיהן אנשים מרוקנים את המשאיות טרם הגעתן למחסני הסיוע וכי תושבים פורצים לתחנות חלוקת גז וגונבים מבתים פרטיים.

תושבת מחנה הפליטים א-שאטי סיפרה: "הכול מהבית שלנו נגנב, כולל בגדים, אוכל, שתייה ומזרנים. זו בושה". יש מי שסבור כי הכאוס נובע מאומללות ומקושי רב. תושבת מחנה הפליטים א-שאטי סיפרה: "הכול מהבית שלנו נגנב, כולל בגדים, אוכל, שתייה ומזרנים. זו בושה". יש מי שסבור כי הכאוס נובע מאומללות ומקושי רב.

במקביל, גובר התסכול בעזה מהמחירים הגבוהים ויש מי שמוחה על כך. המשפיען איימן אל-ג'די שיתף את עוקביו בכך שהמחירים ברצועה עלו בצורה ניכרת, וכן כי מחירה של פחית פול עלה פי שלושה בעקבות המלחמה.

דיווחים על יוקר המחיה בעזה
גובר התסכול בעזה מהמחירים הגבוהים

מוחמד המכונה אל-מסתשאר סיפר כי קופסה קטנה של שמרים עולה כעת 5 שקלים וכוס קפה קטנה של אספרסו עולה 14 שקלים. מוחמד המכונה אל-מסתשאר סיפר כי קופסה קטנה של שמרים עולה כעת 5 שקלים וכוס קפה קטנה של אספרסו עולה 14 שקלים. 

המוצרים - והמחירים

עיתונאי מדרום הרצועה אמר בשיחה עם N12 כי המחירים של מוצרי המזון הבסיסיים - התייקרו פי 4-3 במלחמה. כך למשל, קילו קמח התייקר משקל - ל-4 דולרים; 30 ק"ג קמח התייקר מכ-50 שקלים - לכ-210-170 שקלים - המחיר יורד כשנכנס מלאי של קמח; ושקית שמרים גדולה התייקרה מ-5 שקלים - לכ-43-45 שקלים, שלה כמעט אין זמינות.

כאוס בהגעת סיוע הומניטרי
כאוס בהגעת סיוע הומניטרי לתוך הרצועה

חמזה אל-מצרי המתעד את חיי התושבים ברצועה, קרא לכלל התושבים לדווח לגורמים ממשלתיים על כל מקרה ביזה. לפני כמה ימים הוא דיווח כי אדם נתפס בעת ביזה ונקשר לעמוד חשמל כעונש.