ירדן רומן גת, בת 36 מגבעתיים, נחטפה מקיבוץ בארי ב-7 באוקטובר. בן זוגה אלון ובתה בת השלוש גפן ניצלו, לאחר שירדן מסרה את גפן הקטנה לידי בעלה. יחד עם ירדן נחטפה כרמל גת, אחותו של אלון. 54 ימים אחרי שנלקחה בכוח לרצועת עזה היא שוחררה אמש (רביעי) ושבה לישראל.

ירדן בת ה-36 נתפסה על-ידי מחבלי חמאס בבוקר יום שבת יחד עם בתה גפן בת ה-3 והבעל אלון. השלושה עזבו את ביתם בבארי לגבעתיים זמן קצר לפני מתקפת הפתע ב-7 באוקטובר, אך הגיעו לביקור אצל סבא וסבתא לחג. הם חזרו יום לפני כן מחופשה עם משפחתה של ירדן בדרום אפריקה.

ירדן רומן גת
ירדן הערב, במעבר רפיח
ירדן גת ומשפחתה, הצליחו לברוח מחמאס (צילום: באדיבות המשפחה)
שבה הביתה אחרי 54 ימים. ירדן רומן-גת | צילום: באדיבות המשפחה

שלושת בני המשפחה נלקחו במכונית מיצובישי, ממש לפני המעבר בנחל סחף, שלושתם קפצו. מחבלי חמאס רדפו אחריהם. ירדן מסרה את גפן לאלון בידיעה שיוכל לרוץ מהר יותר ולתת לה סיכוי טוב יותר להינצל. בהיותם נפרדים, ירדן עצרה לבסוף להתחבא ואילו אלון וגפן המשיכו לרוץ עד שגם הם עצרו כדי להסתתר. אלון וגפן הסתתרו במשך 24 שעות ביער, יחפים, ללא מזון ומים עד שחולצו על ידי כוחות צה"ל. ירדן ככל הנראה ניסתה להתחבא ונחטפה. עד עכשיו לא ידעו בני משפחתה מה באמת עלה בגורלה. 

 

ירדן למדה פיזיותרפיה וסיימה תואר שני בגרונטולוגיה (מדעי הזקנה). מי שהתגייסה לצד המשפחה במאבק לשחרורה היא השחקנית האמריקנית היהודייה ג'וליאנה מרגוליס. מרגוליס "אימצה" את רומן, כדי שתוכל להפיץ את הסיפור שלה. בניו יורק היא נפגשה עם אחיה, גילי. "כל אחד מאיתנו כאן בארה"ב מאמץ שבוי", תיארה, "זה שבשביל להפוך את הסיפורים שלהם לאישיים, אמיתיים. כל היום אנחנו מפיצים את הסיפורים".

גם גיסתה כרמל גת בת ה-39 נחטפה ולמרות שהיא עומדת בקריטריונים המורחבים לחזרה - טרם שוחררה. חמותה כנרת נרצחה.

ירדן גת ומשפחתה, הצליחו לברוח מחמאס (צילום: באדיבות המשפחה)
ירדן, בעלה אלון והבת גפן | צילום: באדיבות המשפחה

גיל דיקמן, בן הדוד של ירדן, אמר במשדר המיוחד לאחר שחרורה: "היא הבינה שזו הדרך שלה לחסוך מהבת גורל לא ברור. הן מתאחדות סוף-סוף. אין מילים. צריך לזכור - המון משפחות עדיין מחכות ליקיריהן".