"הולכים להחזיר אותם": אחרי חמישה ימים, צעדת משפחות החטופים הגיעו לירושלים, והמשפחות עורכות עצרת מול לשכת ראש הממשלה. כ-30 אלף צועדים ליוו היום (שבת) את המשפחות, שנכנסו לבירה עם השיר: "לו יהי". בשעות הערב נערכה עצרת נוספת - בכיכר החטופים שברחבת מוזיאון תל אביב.

נציגי המשפחות נפגשו עם השרים איזנקוט וגנץ בתל אביב. ראש הממשלה נתניהו לא הגיע לפגישה, אך לשכתו הודיעה כי בימים הקרובים יקיים פגישה בין המטבחון המצומצם לנציגי משפחות. גנץ אמר למשפחות החטופים: תמונת הניצחון תהיה כשהחטופים יחזרו הביתה והבתים ייבנו מחדש. כולל כולם - נשים, ילדים, גברים וחיילים כולל מצוק איתן.

עצרת בכיכר החטופים בת"א (צילום: n12)
העצרת בתל אביב | צילום: n12

ממטה משפחות החטופים נמסר: "לאור הפגישה הצפויה בין המשפחות עם כל חברי קבינט המלחמה אצל רה"מ ביום שני, הפגישה שהייתה אמורה להתקיים הערב עם שר הביטחון נדחתה ותתקיים יחד עם כל חברי קבינט המלחמה".

עצרת משפחות החטופים בירושלים (צילום: n12)
עצרת משפחות החטופים בירושלים | צילום: n12
 

"המשפחה שלנו חיה את הסיוט מאז השבעה באוקטובר", אמרה דבורה עידן, אימו של צחי שנחטף מנחל עוז. "ביתו הבכורה נרצחה לצחי בידיים. אנחנו לא מצליחים להתאבל על מעיין ועושים הכול כדי להביא את צחי שלנו הביתה. הזמן לא משחק לטובתנו".

דבורה פנתה לראש הממשלה נתניהו. "43 ימים אחרי, נראה שהמטרה החשובה של החזרת החטופים מתרחקת. אתה מורה מדי יום על הכנסת משאיות דלק לרצועת עזה, על חיבור מחדש של האינטרנט והפוגות לחימה של ארבע שעות בכל יום. אנחנו מבינים שאתה מרחיק אותנו מהשגת המטרה שאתה בעצמך הצבת". היא הוסיפה: "תמונת הניצחון האמיתית היא אך ורק התמונה שבה יחזרו כל החטופים".

המשפחות קראו לכל חברי קבינט המלחמה לפגוש אותן עוד הערב. "אתם אחראים להחזיר אותם עכשיו, תפגשו אותנו ותפסיקו לתת לנו להתחנן - זה לא הגיוני", אמר ל-N12 קובי בן עמי, אח של אוהד בן עמי שחטוף בעזה עם זוגתו רז. "הערב יש לנו פגישה עם חברי קבינט המלחמה. רק חלק מהחברים אישרו הגעה ויש כאלו שאנחנו ממתינים לתשובה. המסר שלנו אליהם הוא שהם צריכים להחזיר את כולם הביתה בכל מחיר".

קובי הוסיף: "אם יש עסקה על הפרק - מצופה מהם להסתכל לנו בעיניים ולעדכן אותנו מה הולך להיות. פעם אחת הם כבר הפקירו אותנו ואנחנו לא מוכנים שיפקירו אותנו בפעם השנייה. אנחנו לא אשמים ולא מגיע לנו להתעדכן מהתקשורת או מהטלגרם על כל מיני עסקאות. ראוי שנשמע ממקבלי ההחלטות מה הם מתכוונים לעשות עם היקירים שלנו".

צעדת משפחות החטופים בעלייה לירושלים (צילום: יואב לף)
צעדת משפחות החטופים בעלייה לירושלים | צילום: יואב לף

אתמול חל יום הולדתה ה-57 של רז: "יש לה שלוש בנות שיושבות בבית 42 יום ואין להן מושג מה קורה עם ההורים. רז סובלת מגידול בגזע המוח. אם היא שרדה עד עכשיו - יהיה לה קשה להמשיך לשרוד בלי תרופות שהיא זקוקה להן. אנחנו תרגמנו את התיק הרפואי שלה לערבית והעברנו אותו לצלב האדום. כרגע אין שום סיוע הומניטרי לחטופים. אין לנו מושג מה מצבם, זה פשוט הזוי ובלתי נתפס".

אביו של איתי חן, שחטוף ברצועת עזה, סיפר ל-N12: "חזרתי הלילה מארה"ב, הייתה לנו פגישה עם ג'ייק סליבאן. אני לא מבין איך זה יכול להיות שליועץ לביטחון ללאומי בארה"ב יש זמן להיפגש איתנו - אבל לשר הביטחון בישראל אין".

אביו של החטוף איתי חן בצעדת המשפחות
אביו של החטוף איתי חן בצעדת המשפחות

ראש האופוזיציה יאיר לפיד הגיע לצעוד יחד עם בני משפחות החטופים, זאת לאחר שאתמול הגיע השר מיקי זוהר וספג קריאות "בושה" מצד חלק מהמשתתפים.

יאיר לפיד בצעדת החטופים בדרך לירושלים
ראש האופוזיציה יאיר לפיד בצעדת החטופים בדרך לירושלים

בעוד חברי קבינט המלחמה, יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ, השר גדי איזנקוט ושר הביטחון גלנט, ייפגשו הערב עם מטה משפחות החטופים, נציגי המשפחות עדיין ממתינים לפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, עם השר לעניינים אסטרטגיים רון דרמר וחברי קבינט נוספים.

גנץ ואיזנקוט עדכנו את בני המשפחות כי הם נענים לקריאתם לפגישה שמתקיימת במטה המשפחות, וכך גם השר גלנט. לפגישה יצטרף עורך הדין גלעד שר, המתאם בין מערכת הביטחון למטה המשפחות.

צעדת משפחות החטופים הגיע למבשרת ציון
צעדת משפחות החטופים הגיעה למבשרת ציון
צעדת משפחות החטופים (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
צעדת משפחות החטופים | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
צעדת משפחות החטופים הגיע למבשרת ציון
צעדת משפחות החטופים הגיעה למבשרת ציון

הצעדה של משפחות החטופים הגיעה לסיומה עם הגעת המשתתפים לירושלים. הצעדה, שהתחילה ביום שלישי, ארכה חמישה ימים והיא יצאה לדרך מכיכר החטופים בתל אביב. בין היתר, המשפחות עברו בביתה של החיילת החטופה נועה מרציאנו ז"ל, במודיעין.