ממשל ביידן לוחץ על ישראל שלא לפתוח במלחמה נגד חיזבאללה - ומזהיר כי לחימה במקביל בלבנון מול ארגון הטרור וגם מול חמאס ברצועת עזה עלולה לגרור את ארה"ב ואיראן ישירות לתוך העימות, כך דווח הבוקר (שבת) בניו יורק טיימס.

ישראל במלחמה: סיקור N12

על פי הדיווח, המסרים הללו הועברו בין השאר בנוכחותם של הנשיא ביידן ושר החוץ בלינקן בקבינט המלחמה המצומצם במהלך השתתפותם בימים האחרונים באותם הדיונים. שר הביטחון יואב גלנט אמר לבלינקן בשיחה אישית במהלך אחד ביקוריו כי הוא תמך בפתיחת מלחמת פתע נגד חיזבאללה, מכיוון שהוא מאמין שהם הסכנה האמיתית הגדולה יותר.

לבסוף נכתב בניו יורק טיימס כי נתניהו אותת לבכירים האמריקנים כי כרגע תקיפת פתע של חיזבאללה לא נמצאת על הפרק. האמריקנים העבירו בשבועות האחרונים מסרים רבים לארגון הטרור בלבנון להישאר מחוץ לעימות, כולל דרך איראן עצמה.

ביידן ביקש מהקונגרס - 14.3 מיליארד דולר לישראל

אתמול ביקש הנשיא ביידן מהקונגרס האמריקני לאשר סיוע לישראל בסך 14.3 מיליארד דולר; 70 אחוז מהסכום יהיה צבאי והיתר אזרחי. הסיוע מגיע כחלק מחבילה כוללת של כ-100 מיליארד דולר המורכבת גם מסיוע לאוקראינה וגם מצרכים צבאיים של ארה"ב, כגון פיקוח ובקרה על גבולותיה. במקביל, ביידן ונתניהו שוחחו אמש בטלפון.

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נושא הצהרה לאומה האמריקנית (צילום: AP)
ניצב לצד ישראל באופן בלתי מסויג: נשיא ארה"ב ג'ו ביידן | צילום: AP

חבילת הסיוע מגיעה בהמשך לתמיכה הבלתי מסוייגת של ארה"ב, שהציבה סמוך לחופי ישראל את נושאת המטוסים ג'רלד פורד כשבמקביל עושה את דרכה לאזור נושאת מטוסים נוספת. בנוסף, יותר מעשרת אלפים לוחמים ואנשי שירות, יחד עם אמצעי לחימה מתקדמים, הוצבו באזור.