בשבת השחורה של בוקר חג שמחת תורה, לוחמי גדוד 13 של גולני התקדמו עם הנגמ"ש אל עבר קיבוץ ניר עם - שם הם נקלעו לקרב קשה. שבעה חיילים ישבו בנמ"ר. סמ"ל מתן אברג'יל ז"ל יחד עם חבריו, בהם דניאל ואמרי, נלחמו ללא הפסקה במחבלים. רב"ט דניאל ורך, חברו של מתן ז"ל, שיחזר את רגעי האימה: "קיבלנו צרור של יריות על הנמ"ר. שמענו פיצוצים - מתן התחיל לירות עליהם בלי סוף. פתאום קיבלנו רימון לבפנים - לתוך הנמ"ר". דניאל, שטיפל בפצוע אחר, עוד ראה בזווית העין את מתן: "הרימון נתקע שם באיזושהי פינה. אז מתן בא, ניסה להוציא את זה, אמר 'פאק' - ופשוט קפץ על הרימון".

מתן אברג׳יל ז״ל
קפץ על רימון - והציל את חיי חבריו. מתן אברג׳יל ז״ל
דניאל ואמרי - חבריו של מתן
דניאל ואמרי - חבריו של מתן

הוא המשיך לתאר את הרגעים הקשים: "עזבתי את הטיפול, באתי לתפוס אותו ואז היה פתאום פיצוץ. הכול היה שחור, צפצופים, הכול עשן בפנים. פתחתי את העיניים ופתאום קלטתי אותו עליי - כולי וכולו דם". ברגע הזה, מתן אמר את מילותיו האחרונות. "הוא אמר לי 'ניסיתי להגן על כולנו ועל כל עם ישראל'", שיתף דניאל. "אמרתי לו 'אני איתך'". ניסיתי לטפל בו תוך כדי - אבל אז הוא הפסיק לנשום ולא היה לו דופק".

"כבר נפרדתי, השלמתי עם זה שאני לא חוזר"

אחרי שמתן נהרג חבריו המשיכו להילחם במחבלים שניסו לחדור לניר עם, מתוך הנגמ"ש הם הבינו שהם מכותרים לגמרי מבחוץ. "מסביב לנמ"ר היו 40 מחבלים. המזל שלנו שהם לא פשוט נכנסו אלינו, נראה לי שאולי הם חשבו שכולנו מתים", סיפר דניאל.

רב"ט אמרי אדרי, סיפר שחשב שאלו רגעיו האחרונים: "אני שלחתי למשפחה הקלטה שאני אוהב אותם ועשיתי את זה כדי לשמור עליהם ועל כל עם ישראל". דניאל הוסיף: "דיברתי עם אח שלי בטלפון באותו הרגע ואמרתי לו: 'שמע, אני כנראה מת, תגיד לכולם שאני אוהב אותם'. כבר נפרדתי, אני השלמתי עם עצמי כאילו זהו, אני כנראה לא חוזר".

אבא של מתן
אביו של מתן ז"ל: "הרגשנו הקלה וגאווה גדולה שהוא הצליח להציל חיים"

אבל אז, ברגעים הדרמטיים הללו קרה נס - כשהגיע כוח לחץ אותם. "כולנו התחלנו לנשום פתאום. התפרקנו ביחד אחד על השני - מתחבקים ובוכים". 

"הרגשנו הקלה וגאווה גדולה שהוא הצליח להציל חיים"

יממה אחרי שהוריו של מתן קיבלו את הבשורה הקשה מכול, נודע להם שהבן שלהם קפץ על רימון והציל את חיי ששת חבריו. "כשנודעו לנו הנסיבות של הנפילה שלו, באמת הרגשנו איזושהי הקלה וגאווה גדולה שלפחות שאנחנו יודעים שהבן שלנו נפל, ובמותו הצליח להציל חיים של הפרחים המקסימים האלה שיושבים כאן", אמר אביו של מתן, ריק.

כשדניאל ואמרי הגיעו להוריו של מתן, היה חשוב להם להגיד שהם לנצח יהיו אסירי תודה. "קשה להגיד את זה, אבל יחד עם זאת שמחתי להגיד שהוא גיבור, שהוא הציל אותנו", אמר דניאל.

מתוך ההלוויה
חברו של מתן ז"ל ספד לו: "כל העולם הפך לדממה. הסתובבנו להבין שקפצת על הרימון, הצלת את כולנו"

בהלווייתו של מתן, אחד מחבריו ספד לו בכאב: "שמעתי את הרימון נוחת על הרצפה, במקום הצפוף כשכולנו אחד על השני. ואז הגיעה הצעקה שלך, ואז הבום", ספד למתן בהלווייתו אחד מחבריו. "כל העולם הפך לדממה. הסתובבנו והבנו שקפצת על הרימון, הצלת את כולנו, זו תחושה שאין לה הסבר".