סתיו בן דוד רק בת 21, וסיפור ההישרדות מסמר השיער שלה מפסטיבל נובה בשבת שעברה הוא בגדר מזל של ממש. פעמיים מצאה עצמה פנים מול פנים עם מחבלים שירו בה, שבעה כדורים פילחו את בשרה - אבל אף אחד מהם לא פגע בעורק או בעצם, ולמרות כמויות הדם שאיבדה, היא נשארה בחיים. היא חולצה תחת אש מהתעלה שבה הסתתרה וכעת היא נמצאת בשיקום בבית החולים בילינסון. בשבוע שעבר היא פגשה שם את הפיזיותרפיסטית אסתי קוברסקי שהחליטה להגשים לה חלום. 

בפוסט מרגש שפרסמה אסתי היא מספרת ששאלה את סתיו "מה החלום שלך?". "לחזור לרקוד", ענתה לה סתיו בלי להסס. "יופי, כי אני גם מורה לריקוד", אמרה לה אסתי והבטיחה לעבוד איתה על תנועות בלט. אסתי פרסמה פוסט בקבוצות המסירות השכונתית שלה שהיא מחפשת עבורה סתיו נעלי בלט "ותוך שעתיים כבר הייתי עם זוג מתאים בידי", סיפרה.

"אסתי מושלמת, שמחתי שהיא באה עם הנעלים", אומרת עליה סתיו. "ריקוד זה החיים שלי, והיא עשתה לי הופעה מטורפת. אנחנו נהנות ברמות בשיעורים. אני אשתקם ואני אחזור לרקוד", היא מבטיחה בהתרגשות. "לרקוד, ומוזיקה זה החיים שלי - בגלל זה נסעתי למסיבה".

סתיו בן דוד, פצועה מהמסיבה ברעים עם הפזיותרפיסטית  (צילום: לפי סעיף 27 א')
"החלטתי לעשות לה הפתעה". סתיו בן דוד ווהפיזיותרפיסטית אסתי קוברסקי | צילום: לפי סעיף 27 א'

"משום מקום, מופיעים מולנו 10 אופנועים, 20 מחבלים רכובים בזוגות"

סתיו משחזרת את שעבר עליה בפסטיבל. בשש וחצי בבוקר, מיד אחרי שנשמעו האזעקות הראשונות, נכנסו היא וחברותיה לרכב והחלו בנסיעה. "היינו בין הראשונים שיצאו. נוסעות לבד בכביש שומם ולא ברור לאן", סיפרה ותיארה איך בתוך דקות התהפך עליהן עולמן: "משום מקום מופיעים מולנו 10 אופנועים, 20 מחבלים רכובים בזוגות. 2 טורים של 5 אופנועים מכל צד כביש. הם קולטים אותנו ומתחברים יחד לחצי מעגל מולנו". 

"צעקתי על אתי שתלחץ על הגז עד הסוף, ואתי צורחת עלינו להתכופף הכי נמוך שאפשר. היא לחצה על הגז הכי חזק שרק יכלה בלי להסתכל בכלל קדימה והצלחנו לחצות אותם תוך כדי שהם מרססים אותנו בטירוף מכל עבר", היא משחזרת בכאב. סתיו נפגעה מכדור שחדר לה לרגל, חברה אחרת לא נפגעה ולחברה השלישית פגע כדור בקצה הראש, פניה התמלאו בדם והרכב נעצר. יצאנו מהרכב והתחלנו לרוץ לכל הכיוונים, ברקע קולות מלחמה, נתקלנו בכוח ישראלי כלשהו שבחוסר אונים אומר לנו: 'אין לנו איך לעזור לכן. אנחנו מפחדים בעצמנו. תברחו'".

סתיו בן דוד, פצועה מהמסיבה ברעים עם הפזיותרפיסטית  (צילום: לפי סעיף 27 א')
נורתה במסיבה 7 פעמים ויצאה בחיים. סתיו ואסתי בבית החולים | צילום: לפי סעיף 27 א'

בשלב מסוים התפצלו סתיו וחברותיה. "ראיתי זוג נכנס לתעלה ורצתי כשאני עם כדור ברגל והצטרפתי אליהם. שכבנו שם שלושתנו בטור, מסביב בומים רועמים מכל הסוגים. באיזשהו שלב נוצר חלון זמנים קצר של שקט והזוג ברח, אני נשארת שם לבד, עם הכדור ברגל, מחכה לחילוץ".

"אחרי דקות ארוכות אני רואה רגליים עוברות ואז שומעת דיבורים בערבית. הם לא חיפשו אנשים". שוב בפעם השנייה בכמה שעות תעמוד סתיו מול מחבל. "המחבל היה לבוש במדי צה"ל", היא מתארת. "הוא דיבר בערבית עם מישהו שהלך לפניו ואז התחיל להיכנס לתעלת הניקוז, לכיוון שלי. זה היה עניין של כמה שניות, אני הייתי פצועה".

"זה היה מחבל מפוחד שנכנס לתעלה כדי להתחבא בעצמו, כשאני שם", היא ממשיכה לתאר. "הוא לא ראה אותי בכלל בהתחלה. שתקתי שם וחיכיתי לראות לאן המזל שלי יוליך אותי. דיברתי עם אלוהים. הסתכלתי וחיכית שזה יקרה. הוא זחל עוד פנימה, עד שהרגיש את הרגליים שלו נוגעות בשלי. הוא נבהל, יצא מהר תוך כדי שהוא מרסס אותי בכדורים. הוא ירה בי, זרק את הנשק והטלפון ויצא. הוא אפילו לא וידא שאני מתה". 

"הוא ראה שאני בפנים וכיוון אליי את הנשק ופגע בי רק בגפיים ובאגן. הכדור הראשון כאילו לא הרגשתי אותו בגלל האדרנלין והכדורים האחרים ממש כאבו. ירו בי בכל איבר בגוף. שעתיים וחצי הייתי בתעלה. לא יודעת איך, אבל לא יצא לי הרבה דם", משחזרת סתיו. "הצלחתי להחזיק מעמד, מחכה שיבואו לקחת אותי, ולא מוותרת. לא עצמתי עיניים".

"אני בטלפון עם אימא שלי, בטוחה שבקרוב אמות כאן, אין לי מושג איפה נפגעתי בכלל, אני מתה מחום, לבושה מעיל, אבל מפחדת להוריד אותו. שעתיים אחרי זה, הגיעו לחלץ אותי. איזה נס שנפל עליי מחבל טיפש ופחדן", היא אומרת.

"אני עם כאבים, מתאוששת בשיקום פיזי, איבדתי חברים במסיבה, אבל מסתכלים קדימה", היא מספרת. החברות שהיו איתה במסיבה יצאו לדבריה בלי פגע. "הן היו כמה והתחבאו מאחורי טנק. אותי חילצו ממש מוקדם ואותן אחר כך. החילוץ היה תחת אש של יריות ורקטות, הכניסו אותי לאוטו ונסעו בטירוף".

 

סתיו בן דוד (צילום: מתוך אינסטגרם)
"לרקוד, ומוזיקה זה החיים שלי - בגלל זה נסעתי למסיבה". סתיו בן דוד | צילום: מתוך אינסטגרם

"כבר במפגש הראשון שלנו היא סיפרה לי שהחלום שלה הוא לחזור לרקוד"

שני הכדורים שירו המחבלים פגעו בזרוע ימין של סתיו וריסקו לה את העצם, וכעת היא אחרי ניתוח לשחזור היד. שני כדורים פגעו בעכוז ימין שלה, שניים בירך שמאל ועוד אחד מעל ברך ימין. למזלה כל הכדורים חתכו רק את הבשר ולא פגעו בעורקים או בעצמות. הכאב הוא עצום ובבית החולים היא מחוברת לשלושה נקזים, הדבר האחרון שהיא חשבה שהיא תעשה בזמן השיקום בבית החולים, זה לרקוד. אך לפיזיותרפיסטית שלה היו תוכניות אחרות בשבילה.

"כבר בפעם הראשונה שנפגשנו היא סיפרה לי שהחלום שלה הוא לחזור לרקוד, והחלפנו חוויות על מגמת המחול בבית הספר, במקרה שלי זה היה ממש מזמן", צוחקת אסתי קוברסקי בשיחה עם N12. לטיפול האחרון של סתיו החליטה אסתי לעשות לה הפתעה ולהגיע מצוידת בנעלי בלט בדיוק במידה שלה.

"זה התחבר לי גם עם הטיפול בה", מוסיפה אסתי בשיחה עם N12, "לשמור על טווחי תנועה, לחזק את השרירים להוריד את הכאב לעבוד על תחושה. כל הגורמים האלו שאנחנו מתייחסים אליהם בטיפול פיזיותרפי אפשר להכניס אותם בריקוד וזה התחבר ממש לאישיות של סתיו".