כבר עם פתיחת המלחמה בעזה, אנשי מילואים מכל רחבי הארץ החליטו להירתם למאמץ המבצעי - והתייצבו למילואים. למרות ההתגייסות האדירה, מעדויות שהגיעו ל-N12, עולה כי רבים מהם עדיין מתמודדים היום (שני) עם חוסרים בציוד לוגיסטי, בציוד לחימה, בבגדים ובמזון. המוני אזרחים החליטו לתרום וסייעו להשלים את הפערים, גם בצה"ל החליטו להגביר קצב ולספק מענה הולם.

"הוקפצנו בין הראשונים והרבה חיילים לא הגיעו מהבית. יש אין סוף בפערים החל מנעליים, תחתונים, גרביים, מגובות, מברשות שיניים ומוצרי היגיינה בסיסיים", כתבו חיילי מילואים שמשרתים בפלוגת שיריון.

בעקבות החוסרים, הם פרסמו הודעה שבה קראו לסיוע: "נודה מאוד לעזרה עם ציוד שיכול לעזור מאוד ללוחמים ולמערך הלוגיסטי כמו פנסי ראש, לדרמנים, סיגריות, פקלי קפה, כובעים, שולחנות מתקפלים, שקי שינה, רשתות צל, שישיות מים, לצערי מרגיש שהמבצע יהיה ארוך מאוד ויכנס לתוך תקופת החורף, אז גם ביגוד חם וטרמי בא בחשבון", הם הוסיפו וביקשו גם מוצרי מזון.

עומר סיטון שמשרת במילואים והיה בין אלו שפרסמו את ההודעה, סיפר ל-N12 בהתרגשות על ההתגייסות העצומה של האזרחים. "אלפי אנשים פנו אלינו ותרמו לנו הכול, יש אנשים מדהימים. חלקנו היינו בטיול במעיין בגלבוע והגענו למילואים עם בגד-ים וכפכפים, כך שמכאן נוצר המחסור. המורל והלויאליות לצבא כל כך גבוהים, קיבלתי אלפי שיחות לטלפון. תודה למדינת ישראל שכולם מתגייסים למעננו"

עידו וחבריו לגדוד מילואים אחר, כתבו: "אנחנו תקועים ללא מוצרי מזון, מוצרי היגיינה, מזרונים וכו׳, אין לנו איפה לקנות". על כך הוא סיפר כי "המצב קטסטרופה לא בגלל הצבא אלא, כי זה המצב שיש לנו כרגע פה. אנחנו מתמודדים עם מראות זוועה ומנסים להתארגן על ציוד".

נועה מור, שבן זוגה משרת במילואים בגבעתי, אמרה בתסכול כי "הם הגיעו בצו 8 והמפקדים הריעו קודם לכן, אבל לא היו וסטים וציוד קרמי מציל חיים. אלא רק צמוד באיכות מאוד ירודה".

"יש לי שלושה אחים שגויסו בצווי חירום לחטיבות שונות ובגזרות שונות, בנוסף אני מכיר אישית עוד עשרות שגויסו", כתב אזרח אחר בדאגה. "כולם כולל, כולם, מתלוננים על חוסרים בציוד בסיסי, ציוד לחימה וציוד ישן ופגום. הלוחמים הותיקים ביניהם מוסרים שהמצב גרוע יותר מאשר בלבנון השנייה. זה רע מאוד".

לצד זאת, המילואימניקים סיפרו בגאווה על תחושת השליחות שפועמת בליבם, גם בימים קשים ומורכבים אלו. טל מזרחי, רס"פ פלוגה א' בגדוד 8149, כתב: "עשיתי עשרות מילואים בחיים שלי ופעמיים צו 8. הפעם זה מרגיש אחרת".

חיילי מילואים שגוייסו למלחמה (צילום: טל מזרחי)
טל מזרחי | צילום: טל מזרחי

"אנחנו צריכים להחזיר לא רק את השקט והביטחון, אלא גם את תחושת הניצחון, המסוגלות והעוצמה - כל הדברים שגדלנו עליהם", הוא המשיך. "גאה לפקד בפלוגה שנמצאת בכמעט 100% התייצבות בפחות מ- 24 שעות, עם כ- 50% בגיל 40. עם ישראל חי וינצח!".

בצה"ל ציינו כי הם מכירים את הפניות ומטפלים בכך. דובר צה"ל הבהיר בתדרוך כי דרוש איפוק, וכי כל הציוד יגיע ואין מחסור.