נציגי משפחות החטופים הגיעו היום (שני) לוועדת החוץ והביטחון וקראו לשחרור קרוביהם. הנציגים הדגישו את הדחיפות להתקדם לכדי עסקה או שיח כדי שיחזרו משבי חמאס. "יש לכם תפקיד היסטורי לשחרר את החטופים ואז לעוף - אחר כך נתחשבן אתכם, עכשיו תחזירו לי ולכל המשפחות את מה שהפקרתם", אמר אחד הנציגים.

66 ימים עברו מאז 7 באוקטובר, היום שבו נחטפו גברים, נשים וילדים לשבי חמאס. במהלך דיון על שינויים בתחולת חוק כליאתם של לוחמים בלתי חוקיים שנערך בוועדת החוץ והביטחון נכנסו נציגי משפחות החטופים והפצירו בחברי הוועדה לפעול כדי לשחרר את כולם. "ראינו את פירות העסקה, מבצע צבאי לא מוביל לתוצאה כזאת, אפשר להיות חכמים ולא רק צודקים", אמרה קרובת משפחה של בני משפחת ביבס.

משפחות החטופים בועדת חוץ וביטחון (צילום: ערוץ הכנסת)
משפחות החטופים בוועדת חוץ וביטחון | צילום: ערוץ הכנסת

"אני בטוחה שכל חייל או מפקד שנמצא בעזה חולם למצוא שני ראשים ג'ינג'יים, או כל פרצוף של אחד החטופים שנמצא כאן", היא הוסיפה. "כל יום הוא משמעותי. מה יקרה אם המשפחה שלי תחזור בשקית כי חיכינו עוד יום ואנחנו מתלבטים? מה יקרה למורל החיילים? אם הם נרצחו על ידי מחבלים או מאש כוחותינו? זו טרגדיה".

אחת הנציגות שאלה: "אתם יודעים משהו שאנחנו לא יודעים? הם כבר אינם? הרגו אותם בשבי? אנחנו לא רוצים לשחרר אסירים או לסכן חיילים אם אתם יודעים שקרובי משפחתנו נהרגו". יו"ר הוועדה, יולי אדלשטיין הגיב ואמר: "ברגע שיש הוכחות הודיעו, לצערי ולשמחתי אני לא יודע. אין לנו מידע שמאשר את מה שחמאס אמרו ואין ידיעה כזאת".

שירי וירדן ביבס, והילדים כפיר ואריאל (צילום: עובדה)
שירי, ירדן והילדים כפיר ואריאל ביבס, שעדיין חטופים בשבי חמאס | צילום: עובדה

אותה הנציגה הוסיפה: "אז יש לנו חובה לשחרר אותם. תמי ארד שתקה. היא הייתה מנומסת - עד היום היא עגונה ומנומסת". בת משפחה אחרת ביקרה את "הלוחמה הפסיכולוגית" שלדבריה מפעילים על המשפחות: "עושים לנו פה לוחמה בארץ שלנו לא רק חמאס. 'אל תגידו את זה, זה יסכן אותם, אל תדברו על הצבא', מותר לנו לדבר על הצבא, אין מקום ללוחמה פסיכולוגית - זו המדינה שלנו מותר לנו להגיד הכול". 

"מעולם לא אמרתי שאתם צריכים לשתוק", אמר יו"ר הוועדה אדלשטיין. "אתם כמשפחות צריכים לעשות כול מה שאתם מרגישים שצריך לעשות כדי לשחרר את בני משפחותיכם".