ארצות הברית שולחת את נושאת המטוסים האמריקנית דווייט אייזנהאואר לים התיכון סמוך לישראל - כך אישר רשמית הלילה (בין שבת לראשון) שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין. זאת "כחלק מהמאמץ של ארצות הברית להרתיע פעולות עוינות נגד ישראל בעקבות המתקפה של חמאס". לדבריו של אוסטין, הסיוע לישראל מגיע מתוך "מחויבות לביטחונה - ועל נחישות של ארה"ב להרתיע כל גורם שמבקש להסלים את המלחמה".

לפני אישורו של הבכיר האמריקני, גורמים אמריקנים אמרו לרשת ABC כי מטרת המשלוח היא "להרתיע את חיזבאללה ואיראן מלהצטרף למערכה מול חמאס" - וזאת כחלק מהתמיכה הבלתי-מסויגת של ארה"ב בישראל.  זו תהיה הפעם הראשונה מאז 2020 שבה נמצאות שתי נושאות מטוסים אמריקניות באזור המזרח התיכון, כאשר אז נרשמה מתיחות גבוהה בעקבות חיסול קאסם סולימאני.

מלחמת חרבות ברזל - סיקור N12

בתחילת השבוע הגיעה לישראל נושאת המטוסים ג'רלד פורד - שנחשבת לספינת המלחמה הגדולה בעולם. גם היא, כמו הדווייט אייזנהאואר אם תגיע, הוצבה למטרת הרתעה למול איראן וחיזבאללה. בנוסף, ארה"ב שלחה כבר לישראל מטוס שעליו תחמושת אמריקנית מתקדמת.

נושאת המטוסים ג'רלד פורד (צילום: רויטרס)
נושאת המטוסים ג'רלד פורד | צילום: רויטרס

לפני כחמישה ימים נשיא ארה"ב ג'ו ביידן התייחס בנאומו לשליחת נושאת המטוסים האמריקנית שנשלחה בתחילת המלחמה, והבהיר: "נבטיח שלישראל יישארו אמצעי לחימה, נבקש מהקונגרס לנקוט פעולה מהירה למען שותפינו. זו לא פוליטיקה - זה ביטחון אמריקה וביטחון העולם". על שליחת נושאת המטוסים האמריקנית לכיוון ישראל אמר ביידן: "אנו מוכנים להתערב ברגע שיהיה צורך בכך".

"ברגע זה נהיה ברורים מאוד - אנחנו עומדים לימין ישראל. אין הצדקה לטרור, אין תירוץ לטרור", הוסיף ביידן. "חמאס לא מגן על כבוד העם הפלסטיני אלא רוצה לחסל את מדינת ישראל. הם משתמשים בפלסטינים כמגן אנושי". בהמשך הוסיף: "החמאס הוא כמו הפלגים הכי אכזריים בדאעש".