קבינט המלחמה התכנס הערב (חמישי) לדיון על עסקה לשחרור החטופים המוחזקים ברצועת עזה. בזמן הדיון שנערך עם בכירי מערכת הביטחון, שר האוצר בצלאל סמוטריץ' תקף: "אנחנו לא בכיוון. צריך להבהיר במעשים שרק אנחנו קובעים את התנאים".

"העובדה שאחרי 41 יום סינוואר עוד מסוגל לנהל מו"מ ולקבוע את תנאי שחרור החטופים אומרת שאנחנו לא בכיוון", פתח שר האוצר סמוטריץ'. "הגיע הזמן שקבינט המלחמה יתחיל לשדר עוצמה, ינתק מגע ויבהיר במעשים לנאצי הזה ולפטרון הקטארי שלו שמכאן והלאה רק אנחנו קובעים את התנאים, ובעיקר שמנוי וגמור איתנו להשמיד אותו ואת הארגון שלו טוטאלית".

סמוטריץ' המשיך: "כבר מזמן היינו צריכים להיות במצב שבו אנחנו מסרבים לנהל מו"מ ומדברים רק באש וגופרית והוא רודף אחרינו ומתחנן לעסקה. זו הדרך היחידה להחזיר את החטופים כולם ולהשיב את הביטחון למדינת ישראל. לא עוצרים עד שמנצחים".

המחלוקת בדרג המדיני
המחלוקת בדרג המדיני

עם זאת, בשעות הערב נשמע סמוטריץ' קרוב הרבה יותר לעמדת הקבינט שאותה תקף בלילה. בריאיון לקרן מרציאנו במהדורה המוקדמת, אמר שר האוצר כי "יגיע הרגע, והשבועיים האחרונים מוכיחים את זה, אנחנו רואים את ההתקדמות גם בציר של שחרור החטופים וזה ביחס ישיר ללחץ שצה"ל מפעיל. אנחנו צריכים להמשיך בעניין הזה".

הוא אישר בריאיון כי הוא נוקט באותה גישה של שר הביטחון יואב גלנט, שאומרת להמשיך ללחוץ על הנהגת חמאס כדי לשחרר את כל החטופים. "אני חושב שזה הדבר הנכון", אמר סמוטריץ'. "אנחנו מחויבים להחזרת החטופים ונעשה כל מאמץ כדי שזה יקרה, אבל אנחנו חייבים גם להשמיד את חמאס, לשמור על כוחותינו, על המומנטום ורוח הלחימה ועל הלגיטימציה של הלחימה". בסקר מנדטים ששודר בחדשות 12 לאחר הריאיון קיבלה מפלגת הציונות הדתית ארבעה מנדטים בלבד.

הקבינט התכנס על רקע הדיווחים בנוגע לעסקה המתגבשת לשחרור כמה עשרות חטופים בתמורה לכמה ימים של הפוגה בלחימה. בעוד שישראל כבר שלחה תשובה להצעה הקטרית השבוע, וניסתה לשפר אותה ולהתעקש על שחרור כל הילדים ואימותיהם, יחיא סינוואר מעכב את המו"מ, לא מחזיר תשובות ברורות, וכשהן כן מגיעות - הן שקריות ומניפוליטיביות.