אף אחד לא ידוע להגיד אם תהיה עסקה לשחרור חטופים, אבל הערב (שלישי) דיווחנו ב"מהדורה המרכזית" על סיכום הבסיס למו"מ לעסקה חדשה, שאמש יצא לדרך בוורשה התהליך לקראתה. לראשונה מאז הפעימה האחרונה, החל שיח של ממש בין כמה גורמים. בצל הפערים הגדולים והעובדה שחמאס דורש להפסיק את המלחמה - גבולות הגזרה ברורים, ומכאן ישראל הציעה לקיים עסקאות הומניטריות "בשלבים".

מבחינת ישראל, פועלים לעסקה שתכלול שחרור של בין 30 ל-40 חטופים, ובהם נשים, מבוגרים, וחולים כרוניים פיזית ונפשית. בתמורה, ישראל תשקול להתגמש במספר ימי ההפוגה, ביחס למספר החטופים שישוחררו, וישראל אף עשויה לשחרר אסירים "באופן נדיב יותר", הן מבחינת חומרת המעשים (כבדים יותר) והן הכמות.

עסקה, אם תהיה, צפויה לכלול גמישות בתמורה ההומניטרית, כך שיורחבו האזורים הבטוחים לתושבי עזה. בנוסף העסקה תכלול "מרכיב ביטחוני וצבאי" כמו סיום הלחימה העצימה בחלקים מהרצועה. 

מתווה העסקה
מתווה העסקה
מתווה העסקה
מתווה העסקה

 

כאמור, עוד לא מדובר בעסקה, אלא רק בתחילתו של התהליך, ומכאן צפויים ימים ארוכים של משא ומתן. בישראל מעוניינים לשכנע את סינוואר שעסקה כדאית לו ועכשיו, שכן, המערכה לא תסתיים בסוף חודש ינואר ולמעשה אין לישראל דד-ליין כפי שאמר אתמול שר ההגנה של ארה"ב לויד אוסטין. ישראל לא מתכוונת לסגת מהכוונות שלה, ובהן המשך המשימה לחסל את חמאס. 

גורם ביטחוני אמר ל-N12 כי ישראל תהיה מוכנה ללכת כברת דרך כדי להחזיר חטופים. "העסקה, אם תצא לפועל, תהיה קשה ותדרוש מחירים כבדים. זה עוד רחוק מאד ולא בטוח שזה יצליח, אולם בכל מקרה הכדור בידי המתווכים".

מתווה העסקה
מתווה העסקה

רה"מ נועד עם משפחות חטופים: "הדגיש את המחויבות להביא לשחרור כולם"

על רקע התחלת התהליך לקראת עסקה, בימים הבאים נראה מסרים בחדרי חדרים, לצד מסרים פומביים, וגם לוחמה פסיכולוגית של חמאס כפי שראינו אמש עם פרסום סרטון שנראים בו שלושה חטופים. אחד המסרים הפומביים הוא של רה"מ בנימין נתניהו ורעייתו שנועדו הערב עם משפחות חטופים לאחר שבני המשפחות דרשו זאת. 

"אנחנו מחויבים, אני מחויב באופן אישי, לשחרור כל החטופים. לחלץ אותם זו משימה עליונה", אמר נתניהו והתייחס למאמצים לתחילת הליך לעסקה. "רק עכשיו שלחתי את ראש המוסד לאירופה פעמיים לקדם תהליך לשחרור חטופינו. אני לא אחסוך שום מאמץ בנושא והדרישה היא להביא את כולם".

גם דבריו של הנשיא יצחק הרצוג לשגרירים הזרים, שבהם אמר כי "ישראל מוכנה לקיים הפוגה הומניטרית נוספת כדי לאפשר שחרור חטופים" וכי "האחריות מוטלת במלואה על סינוואר וחמאס", מצטרפים למסרים שמגיעים עם תחילת התהליך לקראת עסקה.