האלוף (במיל') יצחק בריק, לשעבר נציב קבילות החיילים, הזהיר שנים מפני התרחיש שלמרבה הצער התממש עם פתיחתה של מתקפת הפתע. בריאיון אתמול (ראשון) ל"המהדורה המרכזית", הסביר בריק כיצד התריע על האפשרות של פלישת כוחות לאוכלוסייה האזרחית בעוטף והזהיר כי צה"ל לא יוכל לתת מענה כאשר האזרחים יזדקקו לו. 

"אלפים יעברו את הגבול וייכנסו לכמה יישובים. אתה כתושב תשב במקלט – יירדו למקלט שלך ויזרקו רימון לתוכו", אמר בריק בריאיון מוקדם יותר השנה ותיאר את תרחיש האימים: "נצטרך להגן על היישובים שלנו. אין אחרים שיעשו את זה במקומך. הצבא לא יהיה שם. הצבא הוא קטן ומה שירצה לשלוח לא יגיע בגלל חסימות הכבישים. לא תקבל צבא - הם לא הולכים להגן על היישובים שלכם".

בריאיון התייחס בריק ללחימה, ואף הזהיר מפני התפתחות של מערכה רחבה יותר מול זירות נוספות: "מה שקורה בעזה נורא ואיום. צריך למצות את הדין עם חמאס עד תום. ברקע, האתגר הגדול ביותר שעומד בפני מדינת ישראל ומול הצבא שיכול לקרות מחר ויכול לקרות גם בעוד שנה, בעקבות הלחימה הזאת או בתקופה אחרת – זו המלחמה האזורית".

ישראל במלחמה - סיקור N12

עוד הוא פירט, "לא מדובר רק בחיזבאללה. ברגע שחיזבאללה יצטרף - יצטרפו גם המיליציות הפרו-איראניות בסוריה, באיראן ובתימן. יש חשש שיהיו מהומות קשות מאוד ביהודה ושומרון ובתוך ישראל. 'שומר החומות' זה גמד לעומת מה שיכול להתפתח. זה האיום הקשה ביותר מאז מלחמת השחרור". הוא הרחיב, "צריך בצד העיסוק המאוד רציני אל מול עזה, להבין שזה יהיה האתגר שהוא בעשרות מונים יותר קשה אם הוא יפרוץ. צה"ל מבין את זה ופרס כוחות בגבול לבנון, אבל צריך לעשות עוד כמה דברים".

בריק הסביר כי בתוך מדינת ישראל, מעבר לנשק ביישובים בפריפריה או בגבולות, יש להקים משמר לאומי. "יש לנו 200 אלף קצינים ונגדים שלא יעלו למדים ולא ילכו למלחמה כי קיצצו את היחידות שלהם. צריך לבנות מתוכם פלוגות בתוך הערים והיישובים. בכל רחוב יהיו כמה אנשים כאלה שייצאו מתוך הבתים ויגנו על המשפחות מפני פורעים".