קפצו לכותרות המרכזיות מהיום:

עדכונים שוטפים 

00:15 - בעזה מדווחים: כוחות צה"ל פשטו שוב על בית החולים שיפא, הפעם מהכניסה הדרומית.

23:11 - משרד החוץ מסר בהמשך להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם, הקוראת להפוגה הומניטרית מיידית של כמה ימים בעזה, כי "ישראל קוראת למועצה ולקהילה הבינלאומית לעמוד בתוקף על שחרור כל החטופים הישראלים במהירות כפי שההחלטה קובעת". המשרד הדגיש כי "ישראל מצפה ממועצת הביטחון לגנות את החמאס בצורה חד משמעית ולהתייחס לצורך לייצר מציאות ביטחונית אחרת בעזה. אין מקום להפוגות הומניטריות ממושכות כל עוד 239 חטופים נמצאים בידי מחבלי החמאס".

שגריר ישראל לאו"ם גלעד ארדן התייחס להחלטת מועצת הביטחון, ואמר כי היא מנותקת מהמציאות. "לא תהיה להחלטה שום משמעות בפועל, ישראל ממילא פועלת לפי החוק הבינלאומי ואילו מחבלי החמאס כלל לא יקראו את ההחלטה ולא יפעלו לפיה", מסר ארדן. "מצער שהמועצה ממשיכה להתעלם ולא לגנות או אפילו להזכיר את הטבח שביצע חמאס ושהוביל למלחמה בעזה. זה מביש. ישראל תמשיך לפעול עד להשמדת חמאס והחזרת החטופים".

22:51 - ארה"ב לא הטילה וטו: מועצת הביטחון אישרה הצעה "להרחיב את ההפוגות ההומניטריות" בעזה ולשחרר את החטופים. 12 מדינות הצביעו בעד. ארה"ב, בריטניה ורוסיה נמנעו.

22:30 - תיעוד חדש שהעביר דובר צה"ל ל-CNN מציג לראשונה את מנהרות חמאס ממצלמות הגוף של המחבלים ביום מתקפת 7 באוקטובר. בתיעוד נראים המחבלים מתקדמים במנהרות, דוהרים לתוך הטנדרים, צועקים "אללה אכבר", מטעינים את נשקיהם - וחוצים בשיירה יחד עם אופנועים את גדר המערכת. תוך כדי הנסיעה, הם יורים לכל הכיוונים, עד שמגיעים ליישובים ולסביבתם - ורוצחים ביריות כל אזרח שראו בדרכם. הכתבה המלאה

מחבלי חמאס במנהרות ביום מתקפת הפתע (צילום: CNN)
מחבלי חמאס במנהרות ביום מתקפת הפתע | צילום: CNN

מחבלי חמאס במנהרות ביום מתקפת הפתע (צילום: CNN)
מחבלי חמאס במנהרות ביום מתקפת הפתע | צילום: CNN

22:30 - שר ההגנה האמריקני אוסטין שוחח בטלפון עם שר הביטחון גלנט. במהלך השיחה חזר אוסטין על הצורך לשמור על אזרחים, להגדיל את הסיוע ההמונטרי וגם דיבר על כך שהפעילות הצבאית צריכה לעמוד בדרישות הדין ההומניטרי הבינל .

21:33 - הפרלמנט הבריטי דחה ברוב של 293-125 הצעה לתמוך בהפסקת אש, מוקדם יותר דחו גם הצעה מרוככת יותר לקריאה להפסקה הומניטרית ברוב של 290-183.

21:15 - מפקד פיקוד הדרום, האלוף ירון פינקלמן, הצטרף לכוחות הלוחמים ברצועת עזה, ואמר: "אנחנו ממשיכים ופועלים בליבת העיר עזה, בליבת בירת הטרור. אנחנו נמצאים בעומק מחנה הפליטים שאטי, עליו השגנו שליטה. כוחותינו הרגו פה מחבלים רבים, שבו רבים והרסו תשתיות רבות. במקביל לכך, נמשכת הפעולה בדרום העיר והלילה נכנסנו לפעולה ממוקדת לתוך בית החולים שיפא למול מודיעין מדויק. נמשיך ונפעל קדימה לאור התוכניות המבצעיות שלנו כדי להכות באויב".

מפקד פיקוד הדרום, אלוף ירון פינקלמן (צילום: דובר צה"ל)
מפקד פיקוד הדרום עם הכוחות הלוחמים ברצועה | צילום: דובר צה"ל

21:10 - ראש האופוזיציה ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר בריאיון ליונית לוי כי "צריך להחליף את ראש הממשלה בזמן הלחימה". לדבריו, "הממשלה לא מתפקדת, אנחנו לא יכולים לנהל מלחמה ממושכת עם ראש ממשלה שהציבור לא מאמין לו. לא צריך בחירות עכשיו, צריך ראש ממשלה אחר מהליכוד. אנחנו מדברים עם חברי הליכוד ועם החרדים. אני מציע שנקים ממשלה לשיקום לאומי עם הליכוד, עם החרדים, עם ליברמן ועם המחנה הממלכתי. לציבור אין אמון בראש הממשלה הנוכחי".

20:58 - לראשונה מתחילת הלחימה: צה"ל קרא לתושבים בדרום הרצועה להתפנות מבתיהם.

הפלאיירים שצה"ל פיזר לתושבי הרצועה בחאן יונס
הכרוזים שפיזר צה"ל בחאן יונס

20:38 - הפנטגון מסר כי המל"ט ששוגר היום מתימן ויורט בים סוף על ידי ספינת המלחמה האמריקנית USS Thomas Hudner כוון ויועד לפגוע בה.

20:31 - אחרי שהכחישה חלק מזוועת הטבח והתנצלה: חה"כ אימאן ח'טיב-יאסין (רע"ם) צפתה היום בסרט הזוועות בכנסת.

20:27 - גורם ישראלי אמר הערב כי ישנה התקדמות במשא ומתן לקראת עסקת חילופי שבויים, כך פרסמנו ב"המהדורה המרכזית". לפי אותו גורם קיימים פערים במשא ומתן, בראשם המחולקת על משך ההפוגה, אך המתווה מתקדם לחתימה ומחכה לאישור חמאס.

מתווה שחרור החטופים
מתווה שחרור החטופים
מתווה שחרור החטופים
מתווה שחרור החטופים

את המתווה המסתמן הניח חמאס באמצעות קטאר, והוא מתייחס לשחרור 50 חטופים: ילדים ואימהותיהם, יחד עם אחים בוגרים על מנת לא להפריד בין המשפחות. בתמורה, בחמאס דורשים חמישה ימי הפוגה בלחימה, הכנסת דלק וסיוע הומניטרי לרצועה, ושחרור של 150 אסירות ומחבלים מעל לגיל 16 שלא רצחו.

ישראל דורשת כי הפסקת האש תחל עם פעימת השחרור הראשונה. השחרור יהיה מדורג ובפעימות שוות בכל יום. חמאס יהיה האחראי על איתור והשבת כל הילדים, ללא נעדרים. הקו האדום שהציבה ישראל: ילדים לא יופרדו מאימהותיהם. ישראל לא מסכימה להפסקת אש בזמן המשא ומתן, המתנהל מתוך הפעלת לחץ. לפי הגורם, התעקשות ישראל תקבע את הרף למשא ומתן הבא. המידע מקובל על הדרג המדיני. לכתבה המלאה

20:20 - דובר צה"ל חשף כי יחידת שלדג ויחידות מיוחדות נוספות בפיקוד אוגדה 36 איתרו מפקדה מבצעית, אמצעי לחימה וציוד טכנולוגי מתקדם בבניין ה-MRI בבית החולים שיפא. במחלקה נוספת אותרה מפקדה מבצעית ואמצעים טכנולוגיים השייכים לחמאס ומעידים על השימוש של חמאס בבית החולים לצרכי טרור. האמצעים הטכנולוגיים והמידע המודיעיני הרב שאותרו הועברו לבדיקה ומיצוי של הגורמים הרלוונטיים.

איתור אמצעי לחימה בבית החולים שיפאא' (צילום: דובר צה"ל)
אמצעי הלחימה שאותרו בבית החולים שיפא | צילום: דובר צה"ל

במהלך הכניסה למרחב בית החולים, נתקלו הלוחמים במספר מחבלים וחיסלו אותם. בתוך אחת ממחלקות בית החולים, איתרו הלוחמים חדר ובו אמצעים טכנולוגיים ייחודיים, ציוד לחימה וציוד צבאי שמשמשים את חמאס. מדובר צה"ל נמסר כי הצבא ממשיך לפעול במרחב בית החולים תוך מיצוי מידע מודיעיני, והימנעות מפגיעה בצוותים הרפואיים והחוסים.

דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, אמר כי "נכנסנו למבצע בשיפא בתזמון שהיה נכון עבורנו מבצעית ומודיעינית, וגם בהתחשב בפינוי בית החולים - היו שם קודם הרבה יותר אנשים וזה היה מסכן את כוחותינו. חמאס רצה להשיג תמונות של צה"ל פוגע באזרחים ובחולים, ואנחנו עשינו פעולה ממוקדת ואיכותית אחרי הכנה מדוקדקת מראש. צריך לתת לפעולה הזו זמן, יש שם עדיין הרבה מאוד אנשים, וצריך לנהל את זה בקצב הנכון".

"אני יכול לתאר כבר פה שמצאנו מדים של פעילי חמאס שהושלכו ברצפת בית החולים על מנת שיאפשרו לאותם פעילים להימלט כנראה במתווה אזרחי", הוא הוסיף.

20:11 - עשרות אימהות ללוחמים שלוחמים בעזה פנו במכתב לראש הממשלה ולשר הביטחון בדרישה לעצור את הכנסת הדלקים לרצועת עזה. "אין לנו את הזכות להעדיף את חיי האויב על פני חייהם ושלומם של לוחמינו ואזרחינו", כתבו.

20:10 - מוצב "פלסטין" שינה את שמו לזכר סרן יובל זילבר שנפל בקרב על כיבושו.

מוצב "פלסטין" שינה את שמו לזכר סרן יובל זילבר
מוצב "פלסטין" שינה את שמו לזכר סרן יובל זילבר

19:50 - ראש הממשלה נתניהו נפגש עם השליח המיוחד של נשיא ארה"ב למזרח התיכון ברט מקגורק. השניים שוחחו על מכלול הנושאים הנוגעים למלחמה, תוך שימת דגש על שחרור החטופים.

19:42 - נציגי משפחות הילדים החטופים קיימו מפגש מצולם ראשון עם נציג קטרי בכיר רשמי. בפגישה השתתפו אביחי ברודץ שאשתו ושלושת ילדיו נחטפו, בת שבע יהלומי שבנה איתן בן ה-12 נחטף, וגלעד קורן גולד ששבעה מבני משפחתו נחטפו.

לאחר הפגישה, מסרו נציגי המשפחות: "היה לנו הכבוד להיפגש עם שגריר קטאר בגרמניה. בפגישה זו, הבענו את הערכתנו הכנה לשגריר על התפקיד המכריע שמילאה קטאר במשא ומתן לשחרור בני ערובה בעזה. כהורים מודאגים ובני משפחה של ילדים צעירים שעדיין נמצאים בשבי, אנו שומרים על תחושת אופטימיות שקטאר תמשיך במאמציה הבלתי נלאים להבטיח את החזרתם הבטוחה של ילדינו, כמו גם החזרתם של יותר מ-30 הילדים האחרים שמוחזקים כיום כבני ערובה בעזה".

19:15 - שר הביטחון גלנט אמר ללוחמי מילואים שלחמו בעזה כי "אנחנו הולכים לכל פעולה שיכולה להביא את החילוץ של החטופים שלנו". לדבריו, "כשאני אומר את החילוץ זאת יכולה להיות פעולה קרקעית וזה יכול להגיע ממקום אחר. רק המאמץ בלחימה מהאוויר וכמובן מהקרקע, ביחד עם הלחץ שנוצר עליהם, הוא זה שמקפיץ את הנושא של השבויים והנעדרים קדימה".

שר הביטחון, יואב גלנט (צילום: אלעד מלכה)
"יהיו למלחמה שלבים 3, 4 ו-5". גלנט | צילום: אלעד מלכה

בביקור ביחידת המילואים של בית הספר לנהיגה מבצעית, אמר גלנט: "חמאס מבין רק כוח, אם אתה לא פועל בכוח הם לא מבינים. כשאתה מתחיל לפעול בכוח פתאום יש לך מה לתת להם, ומה שאתה יכול לתת להם זה זמן קצר של שקט, וכשאתה נותן להם זמן קצר של שקט, הם מוכנים לשלם בשבילו. זה כל ההיגיון של הדבר הזה. כלומר, אתה משיג את שתי המטרות, בו זמנית".

"אני מסתכל על הפעולה של הכוחות, זה עובד ברמה מאוד גבוהה", הוסיף גלנט. "אני מניח שאנחנו נגיע במעלה הדרך להשגה של שתי המטרות, זה לא הולך להיות קצר. מה שעשינו עכשיו בחלק מהעיר עזה, תיקחו אותו ותעתיקו אותו, 3, 4, 5 שלבים ברחבי רצועת עזה, בסופו של עניין, אנחנו לא יכולים לחיות עם האיום הזה לידנו".

19:08 - רה"מ נתניהו תקף את נשיא טורקיה ארדואן, לאחר שחזר על טענתו שחמאס אינו ארגון טרור, והאשים את ישראל בביצוע פשעי מלחמה ובהפרת המשפט הבין-לאומי בעזה. בשיחה עם הכומר פרנקלין גרהאם אמר נתניהו: "ארדואן קורא לישראל מדינת טרור אבל למעשה תומך במדינת הטרור של חמאס. הוא בעצמו הפציץ כפרים טורקיים בתוך גבולות טורקיה. לא נסכים לקבל הטפות ממנו".

18:59 - חיזבאללה קיבל אחריות על פעולה נוספת נגד ישראל בגבול לבנון. מאז שעות הבוקר קיבל חיזבאללה אחריות על שבע פעולות נגד ישראל.

18:40 - שוב אירוע אנטישמי בארמניה: אלמונים הציתו את בית הכנסת בבירה ירוואן. באותו בית כנסת אירע אירוע ונדליזם על רקע אנטישמי גם ב-4 באוקטובר.

18:38 - ברויטרס מדווחים כי ספינת מלחמה אמריקנית יירטה בים האדום מל"ט ששוגר מתימן.

18:29 - רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, שיגרה מכתב לרעייתו של נשיא ארה"ב ג'יל ביידן וביקשה ממנה לפעול למען שחרור החטופים הישראלים המוחזקים בשבי חמאס בעזה. נתניהו אישרה במכתבה לרעייתו של ביידן כי אחת החטופות ילדה את תינוקה בשבי חמאס: "אחת הנשים נחטפה על ידי חמאס כשהייתה בהריון. היא ילדה את תינוקה בשבי חמאס".

"את יכולה רק לדמיין, כמוני, מה עובר על אישה במצב רגיש של לידה כשהיא מוחזקת על ידי הרוצחים האלה", כתבה נתניהו. "חמאס מחזיק בתינוק בן כמה ימים בלבד! אחד החטופים הוא רק בן עשרה חודשים. תינוק. הוא הפך לחטוף עוד לפני שלמד ללכת או לדבר. אני פונה אלייך, כאימא לאימא. עלינו לקרוא לשחרורם המיידי וללא תנאי". לכתבה המלאה

18:22 - דובר המועצה לביטחון לאומי של הבית הלבן ג'ון קירבי העניק גיבוי לפעילות ישראל בבית החולים שיפא: "אם מדברים על שיפא, אסור לשכוח את מה שחמאס עושה. הם ארגון טרור, הם מפרים את חוקי המלחמה כשהם מציבים מפקדות בבתי חולים. וככה הם מסכנים אנשים חפים מפשע. ארה"ב לא נתנה אוקיי למבצע בשיפא כי ארה"ב לא נותנת אוקיי למבצעים של אחרים".

18:11 - ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר בסוללת כיפת ברזל בדרום ובמתקן מנ"י - מרכז ניהול יירוטים. הוא קיבל סקירה ממפקד מערך ההגנה האווירית תא"ל גלעד בירן וממג"ד 947 בכיפת ברזל, סא"ל אלעד צינמן - ואמר לחיילים: "אתם עושים עבודת מלאכת קודש, להציל את אזרחי ישראל. זה ההבדל בינינו לבינם - אתם מצילים את האזרחים, והם מקריבים את האזרחים, מכניסים אותם לתוך אזור המלחמה, לא נותנים להם לצאת, מאיימים עליהם ואפילו יורים עליהם כדי שיישארו בקו הלחימה".

18:10 - דוברו של ראש הממשלה נתניהו בשפה האנגלית מארק רגב אמר בריאיון לרשת MSNBC כי צה"ל איתר אמצעי לחימה בבית החולים. "גילינו דברים אחרים. נכנסנו לבית החולים על בסיס מודיעין לפעולה", הוא הוסיף.

17:53 - ברויטרס מדווחים כי המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי העביר מסר לראש הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הנייה בפגישה בטהרן שהתקיימה בתחילת נובמבר: "לא נתת לנו אזהרה על המתקפה ב-7 באוקטובר נגד ישראל, לא ניכנס למלחמה עבורכם". גורם בחמאס אמר לרויטרס כי חמינאי אף ביקש מהנייה להשתיק את הקולות בחמאס שקוראים לאיראן ולחיזבאללה להצטרף בכל כוחם למלחמה. לכתבה המלאה

17:49 - אזעקות הופעלו בגליל העליון בשל התרעה על חדירת כלי טיס עוין. מדובר צה"ל נמסר כי מדובר בהתרעת שווא.

17:43 - עוד מעוז של חמאס נפל: גדוד 51 של גולני השתלט על המכללה הצבאית בעזה.

עוד מעוז של חמאס נפל: גדוד 51 של גולני במכללה הצבא
גדוד 51 של גולני במכללה הצבאית בעזה

17:41 - ברויטרס מדווחים כי מועצת הביטחון של האו"ם תצביע ביום רביעי על טיוטת החלטה הקוראת להפסקות אש או מסדרונות הומניטריים דחופים ונרחבים בעזה.

17:07 - האו"ם בירך על כך שישראל התירה הכנסת דלק לרצועה ושהיא לא מגבילה את כמות משאיות הסיוע.

16:52 - אחרי שר החוץ האמריקני  בלינקן: הסרט של דובר צה"ל על זוועות הטבח בעוטף עזה הוקרן גם לשליח הממשל האמריקני למזרח התיכון ברט מקגורק.

16:39 - נמשכת הפעולה בשיפא: רכזי השב"כ סורקים עם הכוחות בשטח בית החולים ומתחקרים את העזתים בהתאם לצי"ח (ציון ידיעות חיוניות) המודיעיני, ואלה הרלוונטיים מובאים למעצר בישראל ולהמשך חקירה במתקן השב"כ. הרכזים באים עם מודיעין קודם, גם מהנחקרים, ומאמתים את המידע שקיבלו עם הממצאים בשטח. נוסף על כך, הם מסננים ומפרידים בין צוותים רפואיים ואזרחים לבין חשודים כמחבלי חמאס בתוך בית החולים.

16:33 - שרת התחבורה וחברת הקבינט המדיני-ביטחוני מירי רגב מתחה ביקורת על העברת הסולר לרצועה לטובת תדלוק משאיות של האו"ם, וצייצה בחשבון הטוויטר: "דלק לאונר"א זה דלק לחמאס".

16:11 - דיווח בהולנד: מסמך מסווג שחיבר הממונה הביטחוני בשגרירות הולנד בישראל מאשים את צה"ל בשימוש בכוח "לא פרופורציונלי" בלחימה בעזה ובפגיעה מכוונת בתשתית אזרחית במטרה לצמצם את הפגיעה בכוחותיו ובמטרה להרתיע את איראן וחיזבאללה. במסמך נכתב כי בשל כך מספר האזרחים שנפגעו גבוה במיוחד.

16:00 - חיזבאללה קיבל אחריות לירי נ"ט לעבר הר דב - פעולה שנייה שארגון הטרור מקבל עליה אחריות היום.

15:58 - לוחמי צה"ל מצוות הקרב של חטיבת המילואים 14 שנמצאת בלחימה בעזה השלימו בימים האחרונים השתלטות על מוצב "פלסטין" של חמאס. בלחימה על כיבוש המוצב לקחו חלק גם לוחמי שריון והנדסה, וכלי טיס וכוחות ארטילריה שהוכוונו על ידם לתקיפות אוויריות על המקום, עד שהושגה השליטה המלאה. במקביל, הצבא השמיד את בניין הפרלמנט של חמאס, יומיים לאחר שלוחמי גולני השתלטו עליו.

15:41 - ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר בבא"ח העורף, בסיס האימונים של חטיבת החילוץ וההדרכה הממוקם בזיקים. בשיחה עם לוחמי חטיבת החילוץ וההדרכה, אמר: "אין מקום בעזה שלא נגיע אליו. אין מסתור, אין מחסה - אין מקלט למרצחי החמאס. אתמול בערב דיברתי שוב עם הנשיא ביידן. אנחנו לא מרפים, אנחנו נחסל את החמאס ונשיג ניצחון מוחלט ונחזיר את החטופים שלנו. בעזרתכם ובעזרת ה'. תודה רבה לכם".

15:18 - אזעקות במתת שבגליל העליון. בדובר צה"ל אישרו כי זוהו מספר שיגורים מלבנון לשטח ישראל. אין נפגעים. כוחות צה"ל תקפו בארטילריה את מקורות הירי וטנקים תקפו עמדת תצפית של חיזבאללה.

15:15 - התרעות נוספות של פיקוד העורף הופעלו בשדרות וביישובי העוטף.

15:00 - אזעקות בעוטף עזה ובשדרות. 

14:53 - זוהו כ-20 שיגורים מלבנון במטח האחרון לאצבע הגליל ואותרו 15 נפילות בשטח פתוח ליד קריית שמונה. במקביל לשיגורים נורה טיל נ"ט לעבר הר דב - אין נפגעים, צה"ל השיב בארטילריה.

14:48 - גורם ישראלי על ההצעה לשחרר 50 חטופים: המתווכים יודעים שאנחנו דורשים עסקה משמעותית יותר.

14:30 - ברויטרס מדווחים כי קטאר מבקשת לקיים הסכם בין ישראל לעזה שבמסגרתו ישוחררו כ-50 חטופים ישראלים תמורת שלושה ימי הפסקת אש ושחרור אסירות וילדים מהכלא בישראל. לפי הדיווח, חמאס הסכים להצעה הקטארית "בקווים כלליים" אבל ישראל עדיין מנהלת משא ומתן על הפרטים. לכתבה המתעדכנת

14:16 - ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ס, שמחר תושבע ממשלתו החדשה: הממשלה תפעל להכיר במדינה פלסטינית. בין שותפיו המרכזיים של סנצ'ס - מפלגת השמאל הקיצוני "פודמוס" שמובילה מאבק בישראל. חברי המפלגה טענו שישראל מבצעת "רצח עם בפלסטינים" וקראו להעמיד את נתניהו לדין בבית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג.

14:12 - הלחימה בעזה: בנוסף ללחימה בבית החולים שיפא, מתנהלת לחימה במרכזי השלטון והממשל שקשורים גם לזרוע הצבאית של החמאס. במסגרת הלחץ על חמאס - עד כה כוח של גולני פוצץ את בית הפרלמנט של ארגון הטרור ואת בית הכלא שנמצא לא רחוק משם. 

14:07 - בהמשך לאזעקות באצבע הגליל, אותרו לפחות 10 נפילות בשטחים פתוחים ליד קריית שמונה. באשקלון - זוהו כמה יירוטים וזירה אחת עם נפילה. אין נפגעים.

14:05 - אזעקות גם במשגב עם.

14:01 - אזעקות באשקלון, בעוטף ובסביבה.

נפילות בגליל העליון (צילום: N12)
נפילות בגליל העליון | צילום: N12
יירוטים בשמי אשקלון (צילום: N12)
יירוטים בשמי אשקלון | צילום: N12

14:00 - אחרי 18 שעות ללא ירי: אזעקות בקריית שמונה ובמרגליות.

13:50 - גורם ישראלי בכיר: "הכניסה לשיפא היא קודם כל סמל שאין שום מקום שאליו לא נגיע. לא חשבנו שנמצא חטופים, אבל בהחלט נאתר ונפרק יכולות של החמאס. היעד בשיפא הוא גם המנהרות של חמאס שמתחת לבית החולים".

13:46 - יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן עונה לארדואן: "האיש חצה את כל הקווים האדומים בהשתלחויות שלו נגד מדינת ישראל. מה שצריך לעשות זה לזמן את הממונה על השגרירות הטורקית לשיחת נזיפה קשה, לעצור את כל הפעילות של העמותות בחסות טורקית בעיר העתיקה בירושלים, ולהפעיל את כל הארגונים היהודים בעולם נגד ארדואן". 

13:44 - דיווח ברויטרס: גורם רשמי בצה"ל אמר לכתבים כי בשיפא נמצאו אמצעי לחימה ותשתיות טרור. "ראינו ראיות לכך שחמאס משתמש בשיפא כבסיס לטרור, נציג הוכחות בהמשך", צוטט הגורם הצבאי.   

13:24 - תומאס וייט, מנהל אונר"א בעזה: "קיבלנו 23 אלף ליטרים של סולר ממצרים שהוגבלו בידי הרשויות הישראליות - לצורך הובלת סיוע מרפיח".

13:22 - ראש האופוזיציה יאיר לפיד הגיב על דברי ארדואן: "לא ניקח שיעורים במוסר מהנשיא ארדואן, אדם עם רקורד מחריד בכל הקשור לזכויות אדם. ישראל מתגוננת מפני טרוריסטים אכזריים מארגון חמאס-דאעש שחלקם הורשו לפעול תחת קורת הגג של הנשיא ארדואן".

12:53 - גנץ בהצהרה: "מי שחשב שיפורר אותנו, יפרק את חמאס. סינוואר והחמאס נשברים וממשיכים להישבר. במלחמה הזו צה"ל וכוחות הביטחון מוכיחים כמה אנחנו נחושים. נגיע לכל מקום שנצטרך, מעל ומתחת לקרקע. נגיע לראשי השלטון כמו שהגענו למוקדי השלטון. מה שאנחנו עושים באפקטיביות בדרום, נוכל לעשות אפילו יותר טוב בצפון".

 

12:08 - אופיר גנדלמן, דובר ראש הממשלה בשפה הערבית: "חמאס רוצה משבר הומניטרי בעזה כדי להגביר את הלחץ להגעה להפסקת אש שתאפשר לו להתארגן מחדש ולהתחמש. חמאס פגע בכל המאמצים הישראלים לשיפור התנאים בבית החולים שיפא. הוא לא רוצה לאבד את בתי החולים שמהווים מגן אנושי ואת המפקדה שלו".

11:57 - דובר צה"ל פרסם תיעוד מהסיוע ההומניטרי בבית החולים שיפא ומסר כי הכוחות ממשיכים לבצע סריקות אחר מטעני נפץ ותשתיות טרור נוספות, במקביל לסיוע ההומניטרי. "הכוחות ממשיכים בפעילות ממוקדת בבית החולים שיפא. הכוחות ממשיכים לפעול באופן ממוקד בחלק ממרחב בית החולים וסורקים אחר תשתיות ואמצעי טרור של ארגון הטרור חמאס".

צה"ל מעביר ציוד רפואי לעזה (צילום: דובר צה"ל)
צה"ל מעביר ציוד רפואי לעזה | צילום: דובר צה"ל
פעילות הכוחות (צילום: דובר צה"ל)
פעילות הכוחות | צילום: דובר צה"ל

11:56 - נשיא טורקיה ארדואן: "ישראל היא מדינת טרור. חמאס - מפלגה פוליטית שזכתה בבחירות בפלסטין".

11:51 - חברת התקשורת הפלסטינית פאלטל: "הופסקה הפעילות של כל הגנרטורים שפועלים בנקודות המרכזיות ברצועת עזה - בעקבות המחסור בדלק. זה יוביל להפסקת כל שירותי התקשורת בשעות הקרובות".

11:35 - בנק ישראל לשר האוצר בצלאל סמוטריץ': בלום כבר עכשיו כספים קואליציוניים ל-2024. הבנק פנה לממשלה: "הקיצוץ שהצעתם בתקציב 2023 לא מספיק, צריך להודיע כבר עכשיו על קיצוץ הכספים הקואליציוניים של שנת 2024 בהיקף של 8 עד 10 מיליארד שקלים לפחות". לכתבה המלאה

11:21 - ועדת האתיקה הרחיקה את חברת הכנסת אימאן ח'טיב יאסין מרע"ם לחודש ושללה ממנה שכר של שבועיים על דבריה "שעלו לכדי הכחשת טבח". חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן קיבלה סנקציה של הרחקה לחודשיים מישיבות ועדות הכנסת והמליאה ושלילת שכר לתקופה של שבועיים על דבריה ש"פגעו בכבוד הכנסת ובאמון הציבור בכנסת". 

11:00 - שר הביטחון יואב גלנט נועד עם שליח הבית הלבן למזרח התיכון ברט מקגורק: "הפעולה בעזה לא תיפסק עד להשלמת המשימה - חיסול החמאס והשבת החטופים".

יואב גלנט ושליח הבית הלבן למזרח התיכון ברט מקגורק (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
יואב גלנט ושליח הבית הלבן למזרח התיכון ברט מקגורק | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

10:26 - דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי - פנה לתושבי העיר עזה וצפון הרצועה, והודיע כי ציר סלאח א-דין יהיה פתוח גם היום עד השעה 16:00 למעבר תושבים דרומה. במקביל הודיע על הפוגה בלחימה בשתי שכונות באזור ג'באליה בשעות 14:00-10:00, למטרות הומניטריות.

10:04 - נמשכת צעדת בני משפחות החטופים: "הולכים להחזיר אותם".

10:00 - דיווח ב-CNN: מסמך שנמצא במחשב שהיה בטנדר של מחבלי חמאס בעוטף, חושף כי נעשו מאמצים להוציא אנשי חמאס ללימודי הנדסה, פיזיקה וטכנולוגיה באוניברסיטאות באיראן. על פי גורם רשמי בישראל, המסמך מהווה הוכחה נוספת למאמצים של איראן לתחזק את יכולות ארגון הטרור חמאס בעזה ולהקנות לו יכולות לפתח נשק ואמצעי לחימה בכוחות עצמו.

9:53 - הצבא דרש החזרת נשקים מכיתת הכוננות של יד מרדכי ולמעשה דרש את צמצומה, בקיבוץ סירבו: "לא מתכוונים להשיב את הנשקים". כל הפרטים בכתבה 

09:22 - החימוש שמעביר הפנטגון לדרישת ישראל, לפי דיווח בבלומברג: 2,000 טילי Hellfire למסוקי אפאצ'י, 57 אלף פצצות ארטילריה 155 מ"מ. 400 פצצות מרגמה 120 מ"מ, טילי כתף חודרי-בונקרים M141, יותר מ-70 רכבים צבאיים טקטיים קלים, יותר מ-300 מיירטים לכיפת ברזל, ואמצעי ראיית לילה ואופטיקה.

09:11 - צה"ל העביר ציוד רפואי ומזון לתינוקות לבית החולים שיפא בעזה.

ציוד רפואי ומזון לתינוקות שהעביר צה״ל לבי״ח שיפא (צילום: דובר צה"ל בערבית)
ציוד רפואי ומזון לתינוקות שהעביר צה״ל לבית החולים שיפא בעזה | צילום: דובר צה"ל בערבית

08:55 - צה"ל החל להרוס את בית המחבל ח'יירי עלקם, תושב מזרח ירושלים שביצע את פיגוע הירי בשכונת נווה יעקב בירושלים בחודש ינואר. עלקם רצח 7 בני אדם ופצע שלושה נוספים, ובהמשך חוסל, ועתירה שהוגשה נגד צו שהורה על הריסת ביתו - נדחתה.

08:36 - דובר צה"ל: לוחמים מצוותי הקרב החטיבתיים של נח"ל ו-261 (בה"ד 1) פשטו אתמול על בסיס ההכשרות של ארגון הטרור חמאס שנמצאו בו פירי מנהרות, עשרות כלי נשק ואמצעי לחימה מסוגים שונים, ובהם רקטות ומטולי RPG, כיתות לימוד וחומרים מודיעיניים. בנוסף, כלי טיס מאויש מרחוק זיהה כמה מחבלים שיצאו מבניין עם עמדת שיגור נ"ט בצפון הרצועה ובידם שקית החשודה כמטען. כלי הטיס עקב אחר המחבלים, וחיסל שניים מהם. 

08:30 - דובר צה"ל מאשר כי כוחות צה"ל ממשיכים לפעול באופן ממוקד בבית החולים שיפא: "כוחות צה"ל פועלים באופן ממוקד בבית החולים שיפא. הפעילות מתקיימת במתחם מוגדר שלגביו קיים מידע מודיעיני המעיד על פעילות טרור של ארגון הטרור חמאס ובהתאם לצורך מבצעי. בטרם נכנסו לבית החולים, נתקלו כוחותינו במטענים ובחוליות מחבלים והתפתחה לחימה שבה חוסלו מחבלים".

"כוחות צה"ל מסרו ציוד רפואי, אינקובטורים ומזון תינוקות מטעם מדינת ישראל לבית החולים שיפא", הוסיפו בצה"ל. "צוותים רפואיים של צה"ל יחד עם חיילים דוברי ערבית נוכחים בשטח כדי לוודא שהציוד הרפואי יגיע לאלה שזקוקים לו".

פעילות לוחמי צה"ל ברצועה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות לוחמי צה"ל ברצועה | צילום: דובר צה"ל

 

08:15 - העיתון אל-ערבי אל-ג'דיד: צה"ל מבקש מכל מי שנמצא במתחם הרפואי שיפא להתכנס באמצע הכיכר המזרחית של בית החולים לקראת פינוי המתחם.

08:12 - המשרד לביטחון לאומי: מפרוץ המלחמה הוגשו לאגף כלי הירייה במשרד 236,006 בקשות חדשות לרישיון נשק פרטי. לפי המשרד לביטחון לאומי, מאז שהחלה המלחמה הונפקו 31,048 אישורים מותנים לנשק לאזרחים שעמדו בתבחינים החדשים הנדרשים, ויותר מ-18,000 אזרחים מימשו את האישור שקיבלו, עברו את התהליך המלא ורכשו אקדח. 

08:01 - נמשכת פעילות צה"ל בביה"ח שיפא. אחרי ירי שבוצע מסביב לביה"ח, הכוחות נכנסו אליו והחלו לסרוק את כל המתחמים שבו. ההערכה שהפעילות שנעשית על קרקע בית החולים ומתחתיה, ובתיאום עם הצוות הרפואי, תימשך כמה שעות.    

ציוד שנמצא בפשיטת צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
ציוד שנמצא בפשיטת צה"ל ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

07:56 - שר החוץ וחבר הקבינט אלי כהן ל-103FM: "אין שעון מדיני. אנחנו נמשיך כל זמן שיידרש, שבועות וחודשים, עד שנשיג את שתי המטרות - חיסול החמאס והשבת כל החטופים".

07:37 - 15 אנשי צוות רפואי נכנסו לעזה דרך מעבר רפיח, כך לפי "רופאים ללא גבולות". הצוות שימוקם בדרום הרצועה יטפל בפצועים ובחולים. "נעשה כל שביכולתנו כדי להקל בסבל", אמר אחד הרופאים.

07:12 - דוברות מתאם פעולות הממשלה בשטחים הודיעה כי משאיות של האו"ם שמשנעות ציוד הומניטרי ממעבר רפיח לדרום רצועת עזה, יתודלקו היום במעבר רפיח. ההחלטה מגיעה בהמשך לבקשת הממשל בארה"ב ובתיאום מול גורמים רלוונטיים בישראל. 

06:55 - בית החולים וולפסון מעדכן: מצבו של פצוע הרסיס מהמטח לעבר גוש דן אמש מוגדר קשה אך יציב - הוא עבר סדרת ניתוחים במהלך הלילה וכעת מורדם ומונשם. הפצועה שהגיעה בעקבות המטח שוחררה מבית החולים.

06:00 - דובר צה"ל התיר לפרסום את שמותיהם של שני חללי צה"ל שנפלו בקרבות בצפון רצועת עזה: סרן (במיל') עמרי יוסף דוד ז"ל, בן 27 מכרמיאל, סגן מפקד פלוגה בגדוד 9217 של חטיבה 12; וסרן ידידיה אשר לב ז"ל, בן 26 מטל מנשה, סגן מפקד פלוגה בגדוד שקד של חטיבת גבעתי. עוד פורסם כי ארבעה לוחמים נפצעו קשה בקרבות ברצועה.

סרן (במיל') עמרי יוסף דוד ז"ל
סרן ידידיה אשר לב ז"ל וסרן (מיל') עמרי יוסף דוד ז"ל

 

05:36 - דיווח בבלומברג: תסכול הולך וגדל בממשל ביידן מהמבצע של ישראל ברצועת עזה, בעקבות מה שגורמים רשמיים בממשל ביידן מתארים כחוסר תשומת לב של הישראלים לקריאות האמריקניות, ובייחוד על רקע העלייה הגדולה במספר הנפגעים ברצועה. אותם גורמים מתארים החרפה של הטון בין הצדדים, עם כמה שיחות קשות בימים האחרונים. למרות זאת, לפי שעה בממשל ביידן ממשיכים בהעברת הנשק והציוד לישראל ולא מאיימים בסנקציות. על פי הגורמים האמריקניים, גם בצד הישראלי יש זעם רב על מה שהם מתארים כ"חוסר ההבנה בארה"ב של הטראומה שנגרמה ב-7 באוקטובר".

05:23 - דובר משרד הבריאות בעזה שבשליטת חמאס לאל-ג'זירה: הכוחות הישראלים סורקים את המרתף של בית החולים שיפא.

04:45 - שר ההגנה של מלזיה, חאג'י מוחמד בן חאג'י חסן, קרא להפסקת אש מיידית בעזה. עוד אמר כי מלזיה מגנה טרור בכל הצורות, כולל לקיחת בני ערובה והפצצת בתים של אזרחים.

04:37 - הבית הלבן: לא תומכים בהפצצה מהאוויר של בית חולים, ולא רוצים לראות קרב יריות בתוכו. בתי חולים ומטופלים חייבים להיות מוגנים.

04:11 - ראש הממשלה נתניהו והנשיא ביידן שוחחו בטלפון בנוגע להתפתחויות האחרונות במלחמה. המנהיגים דנו ארוכות במאמצים המתמשכים להבטיח את שחרור בני הערובה שבידי חמאס, בהם ילדים רבים ומספר אמריקאים.

04:00 - דובר צה"ל באנגלית לאנדרסון קופר ב-CNN: מנהלים מבצע מדויק באזור ספציפי בבית החולים, שבו יש לנו מידע מודיעיני - על מנת להביס את חמאס ואולי לנסות להציל חטופים.

03:45 - חמאס: ביידן אחראי לצד ישראל לפשיטה על בית החולים שיפא.

03:05 - ראש הממשלה נתניהו ענה בטוויטר לראש ממשלת קנדה טרודו: "לא ישראל היא זו שמכוונת לאזרחים אלא חמאס שערף את ראשיהם, שרף אותם וטבח בהם בזוועות הקשות ביותר שבוצעו על יהודים מאז השואה; בעוד שישראל עושה הכל כדי להרחיק אזרחים מפגיעה, חמאס עושה הכל כדי לשמור עליהם באותו המקום; על כוחות הציוויליזציה לתמוך בישראל בהבסת הברבריות של חמאס".

 

02:37 - דובר צה"ל באנגלית על הפעולה בבית החולים שיפא: "כוחות צה"ל כוללים צוותים רפואיים ודוברי ערבית, שעברו הכשרה מוגדרת לקראת סביבה מורכבת ורגישה זו, מתוך כוונה שלא ייגרם נזק לאזרחים המשמשים את חמאס כמגן אנושי". עוד קרא דו"צ בהודעתו למחבלי חמאס השוהים בבית החולים להיכנע.

02:22 - שר הבריאות המצרי חאלד עבד אל ג'אפר הודיע כי נעשים מאמצים להעביר לרשותם 36 תינוקות שנמצאים באינקובטורים בבית החולים שיפא שבצפון הרצועה – כך לפי דיווח ב-CNN.

02:07 דובר צה"ל מאשר: "כוחות פועלים בשעה זו בבית החולים שיפא, הנהלת בית החולים עודכנה". עוד אמר דובר צה"ל כי הפעולה מתבססת על מידע מודיני ובמהלכה צפויים להיות מועברים לבית החולים אינקובטורים, ציוד רפואי ומזון לתינוקות. לעדכונים שוטפים >>>

02:00 - משאיות של האו"ם, שמשנעות ציוד הומניטארי ממעבר רפיח לדרום רצועת עזה, יתודלקו במעבר רפיח. זאת בהמשך לבקשת הממשל האמריקני ובתיאום למול גורמי הביטחון האמונים על הנושא - כך עדכן מתאם פעולות הממשלה בשטחים.

01:45 - משרד הבריאות בעזה של חמאס לאל-ג'זירה: צה"ל הודיע לנו על כוונתו לפשוט על בית החולים שיפא בדקות הקרובות.

01:16 - ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו בביקורת החריפה ביותר שלו על ישראל מאז תחילת המלחמה: "'הרג נשים, ילדים ותינוקות' ברצועת עזה הנצורה חייב להסתיים; אני קורא לממשלת ישראל לנהוג באיפוק מירבי - העולם צופה".

22:50 - גורם פוליטי בכיר בישראל טוען כי עסקת שחרור חטופים עשויה להגיע בתוך 48 עד 72 השעות הבאות. לפי אותו מקור, קבינט המלחמה מתכנס הלילה כדי לדון בעסקה.

22:33 - החות'ים בתימן מקבלים אחריות על השיגור לעבר ישראל, שיורט בהצלחה על-ידי מערכת "חץ" בים האדום.

22:20 - לפני זמן קצר זוהו שני שיגורים כושלים משטח סוריה שלא חצו לשטח הארץ. כוחות צה"ל תקפו בארטילריה את מקורות הירי.