דובר צה"ל הפיץ הערב (חמישי) תיעוד ממצלמת הקסדה של אחד הלוחמים שהשתתף בקרבות בעוטף עזה ב-7 באוקטובר, שבמהלכן נפל רס"ן טל גרושקה ז"ל, מפקד הפלוגה הרובאית בחטיבת הנח"ל. "איבדנו מפקד יקר", סיפר סא"ל עוז, מפקד גדוד 931, "המשימה שלנו היא להוכיח שאנחנו באים לנצח - הוא שומר עלינו מלמעלה".

ביום שבת ה-7 באוקטובר הוקפצו לוחמי גדוד 931 ללחימה בעוטף עזה. הכוחות חברו ללוחמים נוספים שהיו בגזרה, בהם כוח מיחידת מגלן, והם פעלו יחד לטיהור היישובים וחיסול המחבלים שחדרו לישראל. במהלך קרב שהתפתח בזמן שהלוחמים היו בדרך לכפר עזה, נפל מפקד הפלוגה, רב-סרן טל גרושקה.

בתיעוד שהפיץ צה"ל נראים הכוחות נערכים ללחימה. "שני אזרחים אמרו שחדרו לאחד הבתים", הכין אחד הלוחמים את הכוח. בהמשך נראית ההיתקלות של הכוח עם מחבלי חמאס. אחד החיילים ביצע ירי לעבר המחבלים, כשחיילים נוספים נערכו מאחורי הרכב הממוגן. "הג'יפים של חמאס הגיעו", נשמע אחד הלוחמים.

"בשבועיים וחצי האחרונים הגברנו כשירות ברמה הגבוהה ביותר שאנחנו יכולים לעשות" סיפר סא"ל עוז, "במהלך האירועים בעוטף עזה איבדנו מפקד יקר, מפקד פלוגה - רב סרן טל גרושקה שחתר למגע, הרג מחבלים והותקל בדרך לכפר עזה. ברוח שלו, וברוח של הלוחמים בגדוד 931 אנחנו ננצח והוא שומר עלינו מלמעלה". עוז הוסיף: "אנחנו נילחם כמו אריות במלחמה הנוכחית כי זו מלחמה שלנו. אנחנו לא יוצאים בגלל יצר הנקמנות, אנחנו יוצאים בגלל אהבת המדינה והגנת המולדת".

אימוני חטיבת הנחל בימים אלו (צילום: דובר צה"ל)
בחטיבת הנח"ל נערכים לשלבים הבאים בלחימה | צילום: דובר צה"ל

סגן מ', רמ"ד לוחמה ביחידת מגלן, סיפר על הלחימה לצד כוחות הנח"ל: "נסענו לכיוון נחל עוז וכשהגענו נכנסנו לאיזשהו מארב של חמאס. תפעלנו את ההתקלה בטווח הקרוב. היה הרבה אש וכמה פצועים, ומ"פ מהנח"ל נהרג". מ' חתם: "מאז היחידה שלנו פרוסה, מתאמנת ותוקפת, עושה מה שצריך כדי להגן על האזרחים. ככה נמשיך וככה נעשה עד שנשלים את המשימה וננצח".