עמית סוסנה בת ה-40 שנחטפה מכפר עזה ומייה שם בת ה-21 שנחטפה מהמסיבה ברעים חזרו הערב (חמישי) ארצה - שתי החטופות הראשונות שמשוחררות בפעימה השביעית, כאשר שמונה חטופים נוספים צפויים להשתחרר בהמשך הערב. הן הועברו לצלב האדום בתוך המולה רבה בכיכר פלסטין בעיר עזה, ומשם הועברו לידי צה"ל ושב"כ. 

לאחר שיצאו מתוך ההמולה, בישראל אישרו רשמית את זהותן: "ממשלת ישראל מחבקת את שתי החטופות שהשתחררו כעת. ממשלת ישראל מחויבת להשבת כל החטופים והנעדרים. הממשלה יחד עם כל גורמי הביטחון תלווה אותן ואת משפחותיהם".

מייה שם
מייה שם בישראל
מייה שם
מייה ובני משפחתה

בתיעוד מרגש שפורסם בערב, מייה נראית מתאחדת לראשונה עם אימא ורצה לזרועותיה, אחרי 55 ימים שבהם הייתה בשבי בעזה. מייה, שבתחילת המלחמה חמאס פרסם סרטון שלה בשבי שבו מטפלים בידה הפצועה, חזרה כשידה חבושה.

ויויאן הדר, דודתה של מייה, סיפרה בבית החולים: "היא עברה טראומה, היא חלשה, היא רזה - ראינו שהשאלות קשות לה אז הפסקנו". הדודה עדכנה: "היא עברה ניתוח ביד בעזה, שבוצע בידי רופא וטרינר. היא עשתה פיזיותרפיה לעצמה".

עמית סוסנה - נחטפה מכפר עזה

עמית בת ה-40, עורכת דין במקצועה, נחטפה מביתה: היא גרה לבד בשכונת הדור הצעיר בקיבוץ כפר עזה, ונחטפה בעת שהתחבאה בממ"ד שבביתה.שלושה שבועות לאחר שהוכרזה כנעדרת, משפחתה קיבלה הודעה רשמית מצה"ל שעמית נחטפה.

עמית סוסנה
עמית סוסנה בדרכה לישראל

עמית גדלה בשדרות ועבדה במשרד רשם הפטנטים לוצאטו. עמית שמעה את המחבלים מחוץ לדלת בכפר עזה, ובפעם האחרונה שהתכתבה עם בת דודתה היא סיפרה שמחוץ לביתה היא שומעת צעקות ויריות. היא חשה ברע, והתחבאה בארון. ההודעה האחרונה ששלחה בקבוצה המשפחתית הייתה שנגמרת לה הסוללה ומאותו רגע נותק איתה קשר. 

קרובת משפחתה אמרה בשידור: "זיהינו אותה בשניה, איזו התרגשות. זה נחת עלינו כרעם ביום בהיר - שמחה גדולה היא נחשבה נעדרת 20 יום עד שאמרו שחטופה. עכשיו הלם, התרגשות - קשה לעכל את הרגע".

עמית סוסנה (צילום: באדיבות המשפחה)
עמית סוסנה | צילום: באדיבות המשפחה

 

שי אטדגי, בן דודה של עמית, הגיע לחצרים כדי לנפנף לה לשלום. "ידענו שהיא אמורה להשתחרר היום. ראינו אותה בטלוויזיה וטסנו לפה בשביל שתראה פנים מוכרות", אמר, "כנראה שאני החיוך הראשון שהיא ראתה כבר תקופה ארוכה. היא קלטה אותי, נופפה עם הידיים ושלחה לי נשיקה. אנחנו לא מעכלים, טירוף. ההתרגשות גדולה".

עמית סוסנה
התיעוד הראשון של עמית בישראל

מייה שם - נחטפה מהמסיבה ברעים

מייה שם בת ה-21 משוהם, נחטפה מהמסיבה ברעים. היא החטופה הראשונה ממנה התקבל אות חיים כאשר חמאס הפיץ סרטון בו היא מדברת.

מיה שם
מייה שם בדרכה לישראל

"כרגע אני נמצאת בעזה", אמרה מייה בסרטון. "חזרתי לפנות בוקר ביום שבת מאזור שדרות. הייתי במסיבה, נפצעתי קשה מאוד ביד. לקחו אותי לעזה, ניתחו אותי ביד פה בבית חולים במשך שלוש שעות. דואגים לי, מטפלים בי, נותנים לי תרופות". לאחר פרסום הסרטון אמרה אמה, כי היא נראית מאוד מפוחדת ושנראה שאומרים לה מה להגיד. 

מייה היא מקעקעת בסטודיו "ליאב טאטו". היא נכחה במסיבת הטבע ברעים עם חבר בשם אליה שנחטף גם הוא. בשעה 7:17 היא שלחה לאחד ממארגני המסיבה הודעת וואטסאפ שבה כתבה: "יורים עלינו, בואו להציל אותנו". על פי עדויות, מחבלים ירו על רכבם של מייה וחברה והם נאלצו להתפצל.

מייה שם (צילום: באדיבות המשפחה)
מייה שם | צילום: באדיבות המשפחה

אימה של מייה תועדה הבוקר מתרגשת עד דמעות כשקיבלה את הבשורה שבתה משתחררת היום. אביה של מייה אמר לאחר השחרור: "זה היום הכי מאושר בעולם, היא ילדה מדהימה. אני לא הולך לעזוב אותה תקופה. הייתי חודשיים מנותק מכולם, אבל הפעם אני לא הולך לוותר עד שכל החטופים יחזרו - גם לא דקה אחת".

האבא הוסיף: "קודם כל אימא שלה תקפוץ עליה ואני אתן לה לקפוץ עליה ואז אני אבוא ואחבק אותה. אני לא אגיד לה שום מילה, רק להיות אבא חזק, שתדע שאבא שלה פה אני לא רוצה לשאול שאלות, אני לא יודע מה היא עברה - אם אתה שואל אותי היא הסתדרה לא רע, היא ילדה חזקה".