סיכום היום ה-29 למלחמה: כוחות צה"ל המשיכו לפעול בשערי העיר עזה וחיסלו אתמול (שבת) את מחבלי ארגון הטרור חמאס שהגיחו מפירי מנהרות והתבצרו בבניינים הרוסים. אף שלפחות 800 אלף עזתים התפנו דרומה, צה"ל מתקשה בפינוי של אלו שעדיין שוהים בצפון הרצועה - בגלל הקשיים שעורם עליהם ארגון הטרור.

הפעילות הקרקעית נמשכת

במהלך היממה האחרונה פעלו לוחמי חי"ר ושריון בצפון רצועת עזה באזור שממנו זוהו ניסיונות רבים לתקוף את כוחות צה"ל באמצעות פירי מנהרות ומתחמים צבאיים. הכוחות חיסלו מחבלים, השמידו פירי מנהרות ששימשו לטרור ואיתרו אמצעי לחימה. עוד צוין כי הכוחות הכווינו טנקים שהשמידו שלוש עמדות תצפית של חמאס.

חוסלו מחבלי חמאס שהסתתרו בפירי מנהרות

במהלך פשיטה ממוקדת בדרום רצועת עזה מיפו כוחות שריון והנדסה, בפיקוד אוגדת עזה, מבנים – ונטרלו מטענים. "במהלך הפעילות נתקלו הכוחות בחוליית מחבלים שיצאה מפיר מנהרה. בתגובה ירו הלוחמים פגזים לעבר המחבלים וחיסלו אותם", נמסר מדובר צה"ל.

חמאס עושה ניצול ציני בציר ההומניטרי

דובר צה"ל בערבית עדכן כי ציר סאלח א-דין שברצועת עזה ישמש בין השעות 13:00–16:00 ציר מעבר הומניטרי לתושבי צפון הרצועה שטרם נעו דרומה, למען שמירה על ביטחונם. אולם חמאס ניצל את החלון ההומניטרי ותקף בירי מרגמות ובטילי נ"ט את כוחות צה"ל שהגיעו לציר ועסקו בפתיחתו, כדי למנוע את תנועת תושבי הרצועה.

למרות המאמצים הכבירים שישראל נוקטת מתחילת המלחמה כדי להניע את תושבי עזה ואת תושבי צפון הרצועה דרומה - ההצלחה כרגע עדיין חלקית. דייוויד סאטרפילד, השליח המיוחד לעניינים הומניטריים במזרח התיכון, אמר כי 400–350 אלף עזתים עדיין שוהים בצפון הרצועה.

חמאס מפציר בתושבי רצועת עזה להימנע מלשתף פעולה עם הקריאות של ישראל ולא לנוע דרומה, עד כדי כך שיש מי שאומר שם כי הוא "מביא עלינו נכבה". פעילי ארגון הטרור כבר מנעו בכוח את היציאה של חלק מהתושבים ואף הציבו מחסומים בדרך. כך נשארו שם אזרחים בניגוד לרצונם, ואחרים חוששים - למרות האזהרות החוזרות והנשנות של צה"ל.

הפעילות הקרקעית של צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
הפעילות הקרקעית של צה"ל ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

צה"ל המשיך בתקיפות האינטנסיביות ברצועה

חיל האוויר תקף תשתית טרור של חמאס שהוקמה על גג מבנה. בנוסף, סמוך למבנה אותר פיר והוא הותקף והושמד. "המידע על אודות תשתית הטרור והפיר התקבל כחלק מחקירות השב"כ ובזכות הפעולה הקרקעית של צה"ל בשטח רצועת עזה", ציין דובר צה"ל.

בהכוונה מודיעינית של אמ"ן ושהב"כ, ולאחר זיהוי ירי מהמרחב, הותקף המבנה שממנו נוהלה לחימה כנגד הכוחות. כחלק מהלחימה לוחמי נח"ל, הנדסה ושריון ניהלו קרב אל מול המחבלים וחיסלו אותם. במקום זוהה פיר מנהרה ואותרו חומרי מודיעין ואמצעי לחימה.