ביום שבת השאירה תום אורייה כהן את כלבת המשפחה בוניטה במרפסת ביתה בקיבוץ סופה ויצאה ליום הולדת מחוץ ליישוב, היא לא ידעה כמה נורא יהיה גורלה. רק כשראתה את הסרטון ממצלמת הגוף של המחבל שהוציא את הכלבה להורג הבינה מה קרה לכלבה האהובה שלה ולבה נשבר. בוניטה שילמה בחייה, אך מאות כלבים אחרים שננטשו או איבדו את בעליהם מסתובבים היום בעוטף, אנשים פרטיים ועמותות מנסים לעזור להם.

"בעלי הוא חבלן משטרה והוא התאהב בבוניטה עוד כשהיתה בתפקיד", מספרת תום, ששוהה כרגע עם משפחתה במלון באילת יחד עם כל תושבי קיבוץ סופה. "הוא ידע שהיא אמורה לצאת לפנסיה מוקדמת בגיל 6 וחצי ואמר 'מאמצים אותה'. אני מאוד רציתי כלב, ועוד לברדורית, ומאולפת וכזו מקסימה. אז ברור שאמרתי כן. היא הגיעה אלינו לפני שנה וחצי, התאהבתי בה מיד וגם הילדים. היא כולה לב ואין בה טיפת רוע. כלבה עם עיניים טובות, עיניים של לב, היא הפיצה רק ליקוקים ומתיקות לעולם".

"מדי פעם בעלי אהב לעשות לה אימונים כדי לראות שהיא עדיין כשירה לזיהוי חומרי נפץ והיא הייתה מוצאת את חומרי הנפץ שהוא היה מחביא לה ומראה לו שהיא כשירה ועדיין אלופה ומהממת. נתנו לה את כל האהבה בעולם", ממשיכה תום. "בגלל שאביעד בעלי שומר שבת אנחנו נוסעים מדי פעם לעשות שבת בכל מני מקומות. וכשאנחנו נוסעים החברים בקיבוץ עוזרים, מאכילים אותה ומוציאים לטיול, בזמן שהיא נשארת אצלנו במרפסת. בשבת הזו נסענו ליום הולדת של בן משפחה בקיבוץ דביר ונשארנו לישון שם. ברגע שהכול התחיל התמלאנו חשש, כי גם יש לנו חתולה, אבל היא הייתה בתוך הבית ולא במרפסת. בערב הגיעה ההודעה מהרבש"צ שלנו שהתקשר לבעלי ואמר שמצאו אותה שרועה בשביל בקיבוץ ירויה. אמרו שבכלל מצאו אותה בצד השני של הקיבוץ. חשבנו שהיא ברחה".

בוניטה הכלבה, שנהרגה מאש מחבלים בקיבוץ סופה
"בראשון בלילה הגיע לבעלי הסרטון ממצלמת הגוף של המחבל"

"התברר שהפיצו את זה באינסטגרם כדי להראות את הרוע שלהם"

"בראשון בלילה הגיע לבעלי הסרטון ממצלמת הגוף של המחבל. הסתבר שהפיצו את זה באינסטגרם כדי להראות את הרוע שלהם", ממשיכה תום., "הראו איך הם סתם הרגו את הדבר הכי מתוק בעולם".

"התחלתי לקבל הודעות מכל הכיוונים ש'ראיתי כלבה שדומה לבוניטה' ואנשים התקשרו לשאול האם זו בוניטה. גם כך אנחנו כמעט לא ישנים והתאפקתי לא לראות את הסרטון. אבל לא הצלחתי ונכנסתי לראות. נגמרתי", אומרת תום בכאב. "היא עוד קצת רצה אחרי הירייה הראשונה ונראתה סופר מתוקה והוא נתן לה עוד שתי יריות ווידא הריגה. לא הפסקתי לבכות והלב נשבר ברמות הכי קשות שיש. היא כל כך מתוקה ותמימה ולראות אותה במצב הזה, כשהיא באה לכיוונו. אני לא יודעת אם היא באה אליו בקטע של חמידות או באה להתקיף".

האם בגלל ההכשרה שלה ככלבת חומרי נפץ היא עשתה את הדבר ההפוך מההיגיון ורצה למחבלים במקום לברוח?

"זה לגמרי יכול להיות. גם דיברתי עם המאלפת שלה מהמשטרה, שהייתה צמודה אליה כל השנים והיא אמרה שזה לגמרי מתוך המקום של להגן, ושהיא התחרפנה מכל הריחות של חומרי הנפץ באוויר. לכן היא גם ברחה מהמרפסת".

"יש בקיבוץ הרבה כלבים והם כולם איתנו במלון. היא היחידה שנרצחה. חצי הנחמה שלי היא שהיא גיבורה שהקריבה עצמה ושהיא לא ידעה רוע לב עד הרגע האחרון, אלא רק טוב".

"יצאנו לשטח וחשבנו שנראה עשרה אולי עשרים כלבים. אבל גילינו מאות אם לא אלפים"

בוניטה שילמה בחייה, אך מזלם של כלבים אחרים שגורלם טוב יותר ננטשו ברחבי העוטף לנפשם. הרשתות החברתיות התמלאו בפוסטים על כלבים שאבדו או כאלה שבעליהם נאלצו להותירם מאחור במנוסתם. ככל הנראה ישנם אלפי כלבים נטושים באזור. במקביל, מתנדבים הגיעו ליישובי האזור מיוזמתם בכדי לחלץ את הכלבים. אחד מהם הוא אדם בנט, בן 30 מקבוצת שילר, איש נדל"ן שפועל יחד עם חברו יואב בן דוד מקיבוץ מעיין ברוך שהגיע במיוחד מהצפון עבור המשימה הזו. השניים הגיעו לאזור על דעת עצמם, למרות שאינם בעלי רקע מקצועי בתחום בעלי חיים. כרגע הם בעיקר בשדרות ובנתיבות ובקיבוצי הקו השני, כי לא מאפשרים להם להגיע לקיבוצים בקו הראשון.

"מה שראינו מאתמול ועד עכשיו זה לא ייאמן. אתמול בבוקר יצאנו לשטח, יואב ואני, וחשבנו שנראה עשרה אולי עשרים כלבים. אבל גילינו שיש מאות אם לא אלפים של כלבים שמשוטטים באזור הוא שהם סגורים בבתים בלי אוכל ובלי מים. התחלנו את הפעילות בקטנה, אבל עכשיו כבר פתחנו איזה מין חמ"ל קטן ואנחנו אוספים פרטים על כלבים שיש לחלץ. את הכלבים אנחנו מעבירים לבית קמה, שם בודק אותם וטרינר וצוות אחר מוציא אותם בחזרה לבעלים שלהם או לפנסיונים ואומנות.

"אם הבעלים נמצאים במלונות אנחנו מעבירים אותם לאומנה. כל עם ישראל רוצה לעזור ופנסיונים נפתחו עבורנו בחינם, אנחנו רק עושים את הקישור. למזלנו לא ראינו כלבים מתים. אנחנו עוד לא הגענו לבארי ולכפר עזה. אנחנו בקשר עם כל גורמי הביטחון בכדי שנוכל להיכנס לשם בליווי".

לסיוע ואימוץ: אדם טל' 052-6643364, יואב טל' 052-8669964