אלינה פלחטי בת ה-21, חיילת משוחררת, נרצחה במסיבה ברעים עם בן זוגה יונתן אליהו ז"ל. כשמשפחתה ביקשה לקבור אותה בבית העלמין בבית שאן הודיעה לה הרבנות כי הדבר בלתי אפשרי מכיוון שלטענתם אלינה לא השלימה את תהליך הגיור שלה. אלינה נטמנה מחוץ לגדר.

"אנחנו כמעט 22 שנה בארץ. אלינה התחילה את התהליך בצבא ולא סיימה אותו. הכוונה שלה הייתה מאוד ברורה - לסיים את התהליך, לגור בארץ, להתחתן ולהביא ילדים", סיפרה הבוקר (שלישי) אמה, אולגה. "מאוד כואב לי לשמוע על ההחלטה הזאת. אף אחד לא דיבר איתי, זו החלטה שלהם בשם שלנו. אלינה נרצחה במלחמה. אחרי הגיהינום שעברה, מגיעה לה קבורה אחרת? ההחלטה הזאת לא מקובלת עליי".

"בצהרי יום ההלוויה פנה הבן שלי לרבנות. אמרו לו, באופן חד-משמעי, שבדקו ושבלתי אפשרי לקבור את אלינה בבית העלמין של היהודים. זו התשובה שקיבלנו. זה מאוד כואב לי. חשבנו שהמדינה איתנו".

מתי הפעם האחרונה ששוחחת עם בתך?
"ברבע לשמונה התקשרתי אליה. אלינה אמרה: 'אמא, התחיל בלגן, התחילה מלחמה. נכנסו מאות מחבלים. אני לא מפחדת, אני ארוץ. אני רוצה שתהיי רגועה. אנחנו מנסים לצאת'. עוד לא הבנתי את המצב, לא האמנתי שהילדים שלנו בתוך המלחמה. אמרתי: טוב, לא אפריע לכם, כשתצאו לכביש הראשי תרימו לי טלפון ותגידו שהכל בסדר. אלינה לא חזרה אליי. אחרי רבע שעה בערך שוב הרמתי לה טלפון. היא אמרה לי: 'אימוש, אני לא יכולה לדבר איתך עכשיו. אחזור אלייך. אני אוהבת אותך'. שלושה שבועות חיכינו, חיפשנו אותה. אלינה הייתה מאוד חזקה נפשית. עד הדקה האחרונה לא האמנו שנקבל מידע כזה".

מה תרצי להגיד למי שמקשיבים לך עכשיו ויכולים לשנות את העיוות המקומם הזה?
"אם לא הילדים שלנו שהיו במסיבה הזאת, יש מצב שלא היינו עכשיו בעולם הזה. אם 3,000 המחבלים שנכנסו לא היו מתעסקים עם הילדים שלנו, הם היו מתפזרים עכשיו בכל המדינה. אף אחד לא יודע איפה היינו עכשיו. אני לא מבקשת את סיום התהליך בשביל הבת שלי, אלא בשביל הילדים שלנו שהיו במסיבה הזו".