כמעט 3 שבועות מאז החל התמרון הקרקעי בעזה במטרה למוטט את שלטון חמאס אחרי מתקפת הפתע - דובר צה"ל הודיע על הרחבת הפעילות ההתקפית בשטח הרצועה. מאז שנכנסו הכוחות הקרקעיים המתמרנים, צה"ל השיג שליטה כמעט מלאה בצפון הרצועה. כרגע יש עדיין שני מוקדים מרכזיים שיש בהם לחימה – זייתון וג'באליה.

ההרס בשכונת ג'באליה אחרי תקיפת צה"ל

הכניסה לזייתון ולג'באליה

בסוף השבוע יצאו כוחות אוגדה 36 למתקפה במרחב זייתון וכוחות אוגדה 162 למתקפה במרחב ג'באליה. המטרה גם בשני המקומות האלה היא לפגוע במחבלים ובתשתיות הטרור של חמאס. בזייתון צה"ל פועל בשכונות שיח' עג'לין ורימאל, מטהר אותן ממחבלים ופוגע בתשתיות טרור. בג'באליה ממוקם מרכז הפיקוד והשליטה של חטיבת צפון רצועת עזה ואחד ממעוזי הטרור המשמעותיים ביותר במרחב צפון הרצועה, ובו נמצאים ארבעה גדודי חמאס - והיעד המסתמן הבא הוא שג'אעיה.

בשני המקומות האלה יש גדודים של חמאס, שצה"ל אמנם תקף כבר מהאוויר והסב להם נזק מסוים, אבל עוד לא כבש את השטח. כעת הכוחות המתמרנים שבצפון הרצועה נמצאים בתקיפה לכיוון מזרח, ולא לכיוון דרום הרצועה. הדרג המדיני החליט להתרכז בשני המוקדים האלה, למרות שאפשר היה לכתר ו"לייבש" אותם באמצעות פעילות אווירית משמעותית. הלחימה שם היא לא רק מול אותם גדודים, אלא גם עם מחבלים שנמלטו מהעיר עזה לאזורים האלה.

צריך לזכור שבזמן שהצבא נכנס לאזורים חדשים – הפעילות המשמעותית בשיפא נמשכת, עם כוחות גדולים שפועלים גם בבתי חולים אחרים ברצועה. בשיפא יש מורכבות לפצח את התווך התת-קרקעי. הפלסטינים התעקשו שוב ושוב שמדובר במוסד רפואי, שלא הייתה בו פעילות צבאית. אבל הטענה הזו כבר הופרכה לחלוטין: במסגרת ביטחון המידע ניתן לומר שכוחות צה"ל גילו שם פירי מנהרות ובונקרים תת-קרקעיים. חלקם מופרדים בדלתות הדף. דלתות כאלה הן גדולות ומשמעותיות ולוקח זמן לטפל בהן בגלל החשד שהן ממולכדות ואם יתפוצצו הדבר יסב נזק הסברתי לישראל.

איתור אמצעי לחימה בבית החולים שיפאא' (צילום: דובר צה"ל)
אמל"ח שנמצא בבית החולים שיפא | צילום: דובר צה"ל

בצה"ל מדגימים את מה שקורה מתחת לשיפא במשל של "דלתות לבנות" שכן קשורות לבית החולים אל מול "דלתות ירוקות" של חמאס – שאותן צריך לפתוח ושמאחוריהן יש דברים שישראל ידעה מבחינת מודיעין, אבל שעכשיו צריך לראות את הממצאים בשטח. לכן העבודה שם היא איטית וזהירה. בכל גילוי כזה נשלחים לשם צוותי צילום, כדי שיתעדו את הדברים ויפיצו אותם לעולם כדי להסביר את הפעילות הצבאית של חמאס במקום. הדבר נכון גם לבתי חולים אחרים ברצועת עזה.

הדחיפה של מערכת הביטחון להתקדם דרומה והחלטת הדרג המדיני להמתין

הצורך בהשגת שליטה על השטח כרוך בהבקעת קווי ההגנה של האויב. במהלך התמרון למדנו שהמהלך הצבאי הזה לוקח בדרך כלל יום-יומיים, ושאחר כך ההתנגדות שם דועכת באופן משמעותי שכמות הנפגעים בצד השני עולה באופן משמעותי עם השגת ההשתלטות של צה"ל.

מאחורי הקלעים היו חילוקי דעות לפני שהתקבלה ההחלטה של קבינט המלחמה לקדם את הכוחות לשני המוקדים האלה ועדיין לא לדרום הרצועה.  את עמדת מערכת הביטחון ראינו בדברים שאמר הרמטכ"ל הרצי הלוי, שביום חמישי נכנס לרצועה ואמר בביקורת מרומזת כי "ככל שזה תלוי בנו - נמשיך לעוד אזורים". הרציונל לרדת כבר לדרום נובע מהרצון "להניח את הסכין" על צווארו של סינוואר, שלפי ההערכות נמלט לח'אן יונס, יחד עם יתר צמרת חמאס. בסופו של דבר הוחלט בינתיים להימנע מההתקדמות דרומה, גם בגלל ההתעסקות המשמעותית בבתי החולים ברצועה וגם בשל האפשרות להתקדמות בעסקה לשחרור חטופים, שלפי הדיווחים תכלול הפוגה בלחימה.

מפת הלחימה בעזה (צילום: n12)
מפת הקרבות | צילום: n12

הבוקר הודיע צה"ל כי לוחמי חטיבת הנח"ל שנלחמו בפאתי שכונת ג'באליה בסיוע טנקים וסיוע אווירי נתקלו וחיסלו מחבלים מחמאס. באחד מהקרבות, צוות הקרב החטיבתי של נח"ל זיהה חוליית מחבלים שעמדה לירות על הכוחות מגג בניין מגורים: הכוח הכווין כלי טיס מאויש מרחוק שחיסל את המחבלים. בנוסף, במהלך סריקות נמצאו אמצעי לחימה וציוד צבאי בבנייני מגורים אזרחיים.

במקביל ללחימה היבשתית, לוחמי שייטת 3, שייטת ספינות הטילים, תקפו מטרות של חמאס לאורך הרצועה באמצעות אלפי חימושים מהים וסייעו לכוחות היבשה באש ובתצפית על ידי פתיחת צירים, ליווי באש, סיכול איומים יבשתיים כנגד כוחותינו וחיפוי על משימות יבשתיות מהים.