כותרות מרכזיות מהיום:

עדכונים שוטפים

23:40 - משרד האוצר מסרב לתקצב הקמת בתי ספר זמניים בעוטף

שר הביטחון גלנט הכריז כי בתוך חודש וחצי יהיה אפשר להתחיל לחזור לעוטף, בעיקר במרחב שבין 7-4 ק"מ מגבול עזה. אחד העוגנים להחזרת המשפחות - מוסדות חינוך פעילים. כפי שפרסמנו ב"המהדורה המרכזית", בסיור שערך שר החינוך יואב קיש בעוטף הוחלט להקים בתי ספר ארעיים בעלות של 200 מיליון שקל, אלא שבמשרד האוצר מסרבים לתקצב את הפרויקט והמהלך תקוע.

במשרד האוצר מסרו בתגובה: "בניגוד לאמור, נכון לעכשיו משרד החינוך לא הציג בפני האוצר את פרטי התוכנית המדוברת. בצל דחיפות הנושא, משרד האוצר ישמח לקיים דיון יחד עם משרד החינוך והמנהלת בהקדם האפשרי על פרטי התוכנית לטובת קידום הנושא".

22:53 - גורם בחמאס: מחר תחל הפסקת אש לפי עסקת חילופי השבויים, בישראל מכחישים

גורם ישראלי בכיר מכחיש את הדיווח בערוץ המצרי אל-ע'ד, לפיו גורם בחמאס אמר שלפי עסקת חילופי השבויים, מחר בשעה 11:00 תחל נצירת אש. הגורם הישראלי מסר כי: אין שום סיכום על הפוגה מחר, ללא קשר לענייני העסקה. לדיווח המצרי גם אין אישור ממקור אחר.

22:46 - מחר: פגישת חברי קבינט המלחמה עם נציגי משפחות החטופים

משרד ראש הממשלה מסר בשם הממונה על נושא החטופים והנעדרים גל הירש כי מחר בשעות הערב ייפגשו חברי קבינט המלחמה עם נציגים ממשפחות החטופים והנעדרים.

חיילי צה"ל בשטח עזה (צילום: דו"צ, דובר צה"ל)
לוחמי צה"ל פועלים ברצועת עזה | צילום: דו"צ, דובר צה"ל

22:31 - גורם ישראלי: יש התפתחויות חיוביות במגעים לעסקה

גורם ישראלי על עסקת החטופים: יש התפתחויות חיוביות במגעים לעסקה. הקשר עם סנואר חודש. הוא קיבל את העמדה האחרונה שלנו. זה לא יקרה מחר בבוקר, התקשורת עם חמאס לוקחת בכל צעד בין חצי יממה ליממה. אבל אנחנו בדרך הנכונה.

20:56 - רשות המסים: נפתחה המערכת להגשת תביעות נזק עקיף בגין המלחמה

רשות המסים הודיעה כי היא פתחה את המערכת להגשת תביעות מקוונות לפיצויים לעסקים עבור נזק עקיף כתוצאה ממלחמת "חרבות ברזל". מדובר במערכת שדרכה יוכלו כלל העסקים בישראל להגיש תביעה לפיצויים בגין נזק עקיף, בכל מסלולי הפיצוי השונים שמציעה המדינה, ובהתאמה למיקום העסק ומידת הפגיעה של הלחימה במחזור העסקאות.

המערכת נותנת מענה ל-3 קבוצות אוכלוסייה, לפי מיקום העסק: לעסקים בכל הארץ ניתנת אפשרות להגיש בקשה במסלול "הוצאה מזכה"; לעסקים הממוקמים ביישובים שהוגדרו בתקנות שאושרו ע"י ועדת הכספים  ניתנת האפשרות לבחור בין 3 מסלולים ירוקים המציעים פיצוי מוגדל לבין מסלול "הוצאה מזכה". לעסקים הממוקמים ביישובי ספר, ניתנת האפשרות לבחור בין מסלול אדום המאפשר קבלת פיצוי מלא לשאר המסלולים. 

20:48 - דובר צה"ל חשף תיעוד של חטופים ורכוש צבאי בתוך מתחם ביה"ח שיפא

ממצאים חדשים שחושפים צה"ל ושב"כ מוכיחים כי בית החולים שיפא שימש כתשתית טרור אליה חטפו מחבלי חמאס חטופים ב-7 באוקטובר. בתיעוד שנחשף ניתן לראות את מחבלי חמאס ב-7 באוקטובר, מובילים בכוח אזרח נפאלי ואזרח תאילנדי, שנחטפו משטח ישראל. כמו כן, ניתן לראות בתוך מרחב בית החולים שיפא רכבים צבאיים שהובאו מישראל במהלך הטבח.

ממצאים אלו מוכיחים כי חמאס השתמש בבית החולים ביום הטבח עצמו כתשתית טרור. הממצאים מצטרפים להוכחות שנחשפו קודם לכן, המוכיחים כי הארגון משתמש במרחב בית החולים כתשתית לפעילות הטרור שלו באופן שיטתי ושוטף.

בתיעוד מתוך בית החולים שיפא מיום החטיפה בין השעות 10:42-11:01, נראים חטופים משטח ישראל מוקפים במחבלי חמאס חמושים. אחד מהם פצוע ומובל על מיטת בית חולים והשני הולך על רגליו. מדובר באזרח תאילנדי ובאזרח נפאלי, והודעה על התיעוד שנמצא נמסרה לגורמים הרלוונטים.

טנדר חמאס ממנו יצאו מחבלים בכניסה לבית החולים שיפפ (צילום: דובר צה"ל)
טנדר חמאס ממנו יצאו מחבלים בכניסה לבית החולים שיפא | צילום: דובר צה"ל

לפני מספר ימים הוחזרו לישראל גופותיהן של יהודית וייס ז"ל ורב"ט נועה מרציאנו ז"ל, שנחטפו ב-7 באוקטובר. בהכוונת מידע מודיעיני של השב"כ, איתרו כוחות צה"ל את גופותיהן של נועה ויהודית ז"ל. כל אחת מהן נמצאה במבנה אחר סמוך לבית החולים שיפא. "צה"ל והשב"כ משתתפים בצערן של המשפחות השכולות, וימשיכו לפעול ולנצל כל הזדמנות על מנת להשיב את החטופות והחטופים הביתה", אמר דובר צה"ל.

על פי מידע מודיעיני של צה"ל ושב"כ, רב"ט נועה מרציאנו ז"ל נפצעה מהפצצת צה"ל ביום חמישי 9 בנובמבר, והמחבל שהחזיק בה נהרג. מדוח פתולוגי ראשוני ומהמודיעין של שב"כ וצה"ל, עולה כי הפציעה של נועה לא הייתה מסכנת חיים וכי היא נרצחה על ידי מחבל חמאס בבית החולים שיפא.

מחבלי חמאס מחוץ לחדר אליו הובא חטוף (צילום: דובר צה"ל)
חמושים במסדרון בית החולים. מחבלי חמאס מחוץ לחדר אליו הובא חטוף | צילום: דובר צה"ל

20:38 - צה"ל תקף מתחם צבאי של חיזבאללה ותשתיות טרור בשטח לבנון

בתגובה לשיגורים ביממה האחרונה, מטוסי קרב תקפו מטרות טרור של חיזבאללה בשטח לבנון. בין המטרות שהותקפו, מתחם צבאי של חיזבאללה שבו פעלו מחבלי הארגון, עמדה צבאית ותשתיות להכוונת טרור. כמו כן, זוהו מספר שיגורים של פצצות מרגמה וטילי נ"ט לעבר מרחבים שונים בגבול הצפון שלא יורטו, משום שנורו לעבר שטחים פתוחים ולא היוו סיכון.

19:57 - אזעקה במושב דלתון שבגליל העליון

התרעה לירי רקטות הופעלה במושב דלתון ובאזור התעשייה רמת דלתון שבגליל העליון. האזעקה הופעלה ככל הנראה בעקבות מיירט של כיפת ברזל שהופעלה. לא התקבלו קריאות על נפילות או נפגעים. כוחות צה"ל תקפו את מקורות הירי. 

19:48 - התפתחות במגעים לעסקה? דיון הקבינט הוקדם בשעה - השרים נקראו להגיע בדחיפות

דיון קבינט המלחמה הוקדם בשעה - השרים נקראו להגיע בדחיפות. הקדמת הדיון מדיעה ברקע הדיווחים האופטימיים מארה"ב וקטאר לקראת עסקה אפשרית לשחרור החטופים. 

טרם התכנסות קבינט ניהול המלחמה (צילום: שחר יורמן, תקשורת שר הביטחון)
לפני התכנסות קבינט ניהול המלחמה, דדי ברנע, ניצן אלון, גלנט, חליוה וליאור לוטן | צילום: שחר יורמן, תקשורת שר הביטחון

ברשת אל-ערביה מדווחים הערב כי מצרים ביקשה מחמאס לבדוק ולספור כמה חטופים מוחזקים בידיהם וכמה חטופים מוחזקים על ידי ארגוני הטרור האחרים ברצועה.

19:30 - גלנט: "מזהים נטייה הולכת וגוברת של איראן להעצים את התקיפות נגד ישראל"

לאחר ההשתלטות על הספינה על ידי החות'ים בים האדום, התייחס שר הביטחון יואב גלנט למאמצים האיראניים לפגוע במדינת ישראל וביעדים ישראלים. "איראן היא שורש העוינות והתוקפנות נגד ישראל. המלחמה היא רב זירתית למרות שעוצמתה מתמקדת בעזה".

גלנט הסביר כי "בצפון: מתחילת המלחמה חיזבאללה ירה למעלה מ-1,000 חימושים נגד יעדים ישראלים, אבל סופג פגיעות משמעותיות בהרבה. אנו מסכלים חוליות ירי ופוגעים בנכסים ויעדים צבאיים, החיזבאללה משלם מחיר כבד בכל יום". הוא הוסיף כי "ביו"ש יש ניסיונות רבים להוציא פיגועים נגד ישראלים, שמסוכלים מדי יום ע"י צה"ל והשב"כ".

"במערכת הביטחון מזהים בימים האחרונים נטייה הולכת וגוברת של איראן להעצים את תקיפות המליציות נגד ישראל באמצעות השלוחים בעיראק, סוריה ותימן", הוסיף שר הביטחון. "אנו עוקבים אחר הדברים ונדע לפעול בזמן, במקום ובעוצמה המתאימים". 

19:30 - יותר מ-100 מחבלים נעצרו בעזה, כולל 3 מחבלים שהשתתפו בטבח ב-7 באוקטובר

בימים האחרונים ממשיכים לפעול רכזי שב"כ ולוחמי יחידה 504 באגף המודיעין יחד עם כוחות צה"ל הלוחמים ברצועת עזה. הכוחות ביצעו עשרות תחקורים בשטחים השונים בהם מתקיימת פעילות קרקעית, ועצרו למעלה מ-100 מחבלים מארגוני הטרור להמשך חקירה בישראל.

בין המחבלים, נעצרו פעילי נוח'בה, כולל שלושה שלקחו חלק בטבח ב-7 באוקטובר. בנוסף, נעצרו פעילים מתחום הירי הרקטי, החבלה, הצליפה, והלוגיסטיקה, שמסרו מיקומים של מנהרות תת-קרקעיות, מחסנים ואמצעי לחימה.

בנוסף, מסרו העצורים שיטות פעולה של ארגוני הטרור, פרטים על חפירת המנהרות ותהליכי גיוס הפעילים. המידע מחקירות פעילי הטרור משרת את הכוחות הפועלים מן הקרקע והאוויר בשטח הרצועה, ומשמש לקבלת מודיעין איכותי ועדכני מהשטח, שמסייע בהמשך התמרון הקרקעי ומאמצי הלחימה.

19:22 - חמאס טוען: יותר מ-13 אלף פלסטינים נהרגו ברצועה מתחילת המלחמה

חמאס טוען כי יותר מ-13 אלף פלסטינים נהרגו וכ-30 אלף נוספים נפצעו ברצועת עזה מאז החלה המלחמה ב-7 באוקטובר. לפי הודעת משרד התקשורת הממשלתי של עזה, לפחות 5,500 מההרוגים הם ילדים ו-3,500 נשים.

19:09 - נתניהו נגד הרשות: "מכחיש השואה אבו מאזן מכחיש כעת גם את הטבח"

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף את הרשות הפלסטינית, בעקבות הכחשת ביצוע הטבח במסיבת הטבע ברעים על ידי חמאס. "משרד החוץ הפלסטיני פרסם היום הודעה מזעזעת - הוא הכחיש שהחמאס הוא זה שביצע את הטבח הנורא במסיבה ברעים, וטפל את זה על ישראל", מסר נתניהו. "לא די שכבר 44 ימים אבו מאזן מסרב לגנות את הטבח הנורא, כעת אנשיו מכחישים את הטבח הזה והופכים את היוצרות על ישראל. מכחיש השואה אבו מאזן מכחיש כעת גם את הטבח של חמאס-דאעש", הוסיף.

"אני רוצה להיות ברור - ביום שאחרי שנחסל את החמאס, לא נאפשר שמי שינהל את הממשל האזרחי בעזה יכחיש טרור, יתמוך בטרור, ישלם לטרור ויחנך את ילדיו לטרור ולחיסולה של מדינת ישראל", ציין נתניהו בהודעה המצולמת. "את זה לא נאפשר".

גם ראש האופוזיציה יאיר לפיד הצטרף לגינוי: "מצטרף לגינוי הנחרץ של ראש הממשלה נתניהו להודעה המתועבת והשיקרית של משרד החוץ הפלשתיני. מי שמכחיש את הטבח, הופך את עצמו לשותף לפשע הנורא ביותר נגד העם היהודי מאז השואה".

מאוחר יותר, הצטרפה גם יו"ר מפלגת העבודה חה"כ מרב מיכאלי לעמדה זו. "‏לא זוהי הרשות שצריכה לשלוט ברצועה ביום שאחרי, אלא רשות פלסטינית מתחדשת איתה צריך להגיע להסדר מדיני שיביא ביטחון אמיתי", מסרה מיכאלי. "מגנה בתוקף את דברי השקר של משרד החוץ הפלסטיני על האשמת ישראל בהרג ישראלים במסיבת הטבע ברעים". 

19:03 - המיליציות הפרו-איראניות: תקפנו בסיסים אמריקניים בעיראק ובסוריה

המיליציות הפרו-איראניות הודיעו שתקפו את בסיס חריר של הצבא האמריקני בצפון עיראק ובסיס נוסף בתל ביידר שבמזרח סוריה.

19:00 – תיעוד מיוחד: צה"ל ושב"כ חשפו מנהרת טרור מתחת לבית החולים שיפא

כוחות צה"ל בפיקוד אוגדה 36 ובהשתתפות כוחות מיוחדים מיחידות שלדג, יהל"ם ועוקץ, חשפו בהכוונת שב"כ ואמ"ן תוואי מנהרת טרור באורך של כ-55 מטרים ובעומק של כ-10 מטרים מתחת לבית החולים שיפא שבמרכז העיר עזה.

תצלומי אוויר של בית החולים שיפאא' (צילום: דובר צה"ל)
תצלומי אוויר של מתחם בית החולים שיפא - וממצאי הפעילות | צילום: דובר צה"ל

פיר המנהרה, שגרם מדרגות עמוק מוביל לפתחו, מכיל אמצעי הגנה שונים לרבות דלת הדף וחרך ירי. דלת מסוג זה משמשת את חמאס לחסימת יכולת הכניסה של כוחותינו למפקדות ונכסי תת הקרקע של הארגון.

פיר המנהרה אותר בשטח בית החולים מתחת לסככה, שבה היה גם רכב ועליו אמצעי לחימה רבים הכוללים RPG, מטענים, נשקי קלצ’ניקוב ועוד. הממצאים מוכיחים מעל לכל ספק שבניינים במתחם בית החולים משמשים כתשתית לפעילות טרור של חמאס. "זו הוכחה נוספת לשימוש הציני שעושה ארגון הטרור חמאס בתושבי רצועת עזה כמגן אנושי לפעילות הטרור הרצחנית שלו", הבהירו בצה"ל.

תצלומי אוויר של בית החולים שיפאא' (צילום: דובר צה"ל)
איתור האמל"ח והתשתיות באחת הנקודות שנבדקו | צילום: דובר צה"ל
הרמטכ״ל בערכת מצב (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל בהערכת מצב בפיקוד הדרום, אמש | צילום: דובר צה"ל

18:44 - החות'ים בהצהרה: "הפעולות שלנו יימשכו עד לסיום התוקפנות בעזה"

הדובר הצבאי של החות'ים, יחיא סריע, טוען בהצהרה כי "הכוחות הימיים שלנו הצליחו להשתלט על ספינה ישראלית בים האדום ולהוביל אותה לחוף תימן. כל הספינות ששייכות לישראל הן מטרות לגיטימיות". הוא הוסיף כי "הישות הציונית מאיימת על ביטחון האזור, והקהילה הבין-לאומית חייבת להפסיק את התוקפנות שלה. הוא הדגיש כי הם ימשיכו בפעולות נגד ישראל "עד לסיום התוקפנות בעזה".

עוד טען הדובר הצבאי של החות'ים: "נתייחס לצוות הספינה בהתאם לחוקי דת האיסלאם. הפעולות שלנו מהוות איום רק לספינות ישראליות ולאלו שבבעלותם של ישראלים". עוד אמר: "מזהירים שוב את כל הספינות ששייכות להם, כי הן יהפכו עבורנו למטרה לגיטימית. אנחנו קוראים לכל המדינות שאזרחיהן עובדים בים סוף - להימנע מכל עבודה עם ספינות ישראליות". 

18:40- הותר לפרסום שמם של שני לוחמים נוספים שנפלו

דובר צה"ל התיר לפרסום את שמותיהם של שני חללי צה"ל אשר הודעה נמסרה למשפחותיהם: סגן (מיל') אדיר פורטוגל, בן 23 ממזכרת בתיה, קצין בגדוד שקד של חטיבת גבעתי. סמ"ר גל מישאלוף, בן 21 ממודיעין, לוחם בגדוד צבר של חטיבת גבעתי. שניהם נפלו בקרבות בצפון רצועת עזה.

בנוסף, שני קצינים, לוחם סדיר ולוחם במילואים מגדוד שקד שבחטיבת גבעתי, נפצעו באורח קשה בקרבות בצפון רצועת עזה. כמו כן, שני לוחמים מגדוד צבר שבחטיבה נפצעו באורח קשה בקרבות. הפצועים הועברו לקבלת טיפול רפואי ומשפחותיהם עודכנו.

18:08 - פיקוד העורף: בגוש דן ניתן לקיים לימודים ללא תלות במרחב מוגן

פיקוד העורף הודיע כי ממחר יהיה ניתן לקיים לימודים בבתי הספר בערי וביישובי מרכז הארץ, ללא תלות בקיום מרחב מוגן בתוך המוסד החינוכי. בתוך כך, הרמטכ"ל הרצי הלוי קיים אמש הערכת מצב ואישר תוכניות בפיקוד הדרום להמשך הלחימה הקרקעית והתמרון ברצועת עזה.

17:45 – תיעוד מבית חאנון: כך נראה הטיפול במנהרות חמאס

ככה מטפלים עכשיו במנהרות: איתור הפירים, ויש מאות כאלה בצפון רצועת עזה, במקרה הזה בבית חאנון שמצפון לעיר עזה. בנייה ושרטוט התוואי ואז פיצוץ שלהם. כל המתחמים התת-קרקעיים שבנה חמאס מתחת למוצביו שמחברים ביניהם לבין דירות הפעילים.

17:36 - מזכ"ל האו"ם: "מזועזע עמוקות מתקיפות צה"ל ברצועה"

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר כי הוא "מזועזע עמוקות" מכך ששני בתי ספר של האו"ם הותקפו תוך פחות מ-24 שעות ברצועת עזה, "כאשר נשים וילדים חיפשו ביטחון בחצרות המוסדות". לדברי גוטרש, "מאות אלפי אזרחים פלסטינים מחפשים מחסה במתקני האו"ם ברחבי עזה עקב הלחימה". לדבריו, המלחמה בעזה גורמת ל"מספר מדהים ובלתי מתקבל על הדעת של נפגעים אזרחיים" ושוב קרא להפסקת אש הומניטרית.

17:26 - צבע אדום בכיסופים

התרעה על ירי רקטות הופעלה בקיבוץ כיסופים שבעוטף עזה פעמיים בתוך כמה דקות. לא דווח על נפילות או נפגעים.

17:16 - סקר חדש: 56% מהציבור האמריקני לא מרוצה מהתנהלות ביידן סביב המלחמה

סקר חדש של NBC מראה שוב תמונה מטרידה ביחס של הצעירים בארצות הברית באשר להתנהלות של הנשיא ביידן סביב המלחמה: 70% מהמצביעים בגילאי 18-34 בארה"ב לא מרוצים מהאופן שבו ביידן מתנהל ביחס למלחמה. 56% מכל הציבור והגילאים לא תומכים בדרך שבה ביידן מתנהל בנוגע ללחימה. עוד בסקר הזה, טראמפ מוביל 46% על ביידן עם 44%. 

17:00 - חילוץ בסיוע לתמרון: לראשונה גדוד מעורב של לוחמות ולוחמי חילוץ נלחם בעזה

כוח מעורב מגדוד "שחר" בחטיבת החילוץ וההדרכה של פיקוד העורף, הצטרף לפעילות הכוחות הקרקעיים בשטח רצועת עזה. לוחמות ולוחמי הגדוד, בהובלת מפקדת הגדוד סא"ל ירדן, הצטרפו לצוותי קרב חטיבתיים באוגדה 162 למשימות מגוונות בהתאם למומחיותיהם, ביניהן משימות סריקת מבנים ואיתור אמצעי לחימה.

גדוד מעורב של לוחמות ולוחמי חילוץ נלחם ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
לוחמות ולוחמי חילוץ נלחמים בשטח הרצועה | צילום: דובר צה"ל

הלוחמות והלוחמים הצטרפו ללוחמי צוות קרב חטיבתי 460, ויחד איתם פעלו במרחב מחנה שאטי - אחד מהמעוזים המרכזיים של חמאס. במהלך פעילות של כוחות חטיבת הקומנדו בבית מלון בעזה, בוצעה פריצה קרה על ידי כוח מחטיבת החילוץ שהיה חבור אליהם. לאחר עבודת כוחות החילוץ, התגלתה קומה תת קרקעית נוספת, בה אותרו אמל"ח וחומרים מודיעיניים של חמאס.

מכניסת הכוחות לרצועה, חטיבת והחילוץ וההדרכה מובילים את מאמץ החילוץ והפינוי ממבנים ואתרי הרס בהתאם לדרישות המבצעיות.

דיווח בסעודיה על השתלטות על ספינה ישראלית (צילום: לפי סעיף 27 א')
הספינה "הישראלית" ונתיב השיט שלה | צילום: לפי סעיף 27 א'

16:12 - סגן היועץ לביטחון לאומי בארה"ב: "ארה"ב, ישראל וחמאס קרובות לעסקה"

ג'ון פינר, סגן היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, אמר בריאיון ל-CNN: "ארה"ב, ישראל וחמאס קרובות לעסקה יותר משהיו בכל שלב אחר לפני כן". בריאיון שהעניק לרשת ABC, אמר פיינר שהדיונים כעת "בשלב רגיש", והדגיש שעדיין אין עסקה סופית. גם שגריר ישראל בארה"ב מייק הרצוג התייחס לנושא, ואמר בריאיון לרשת ABC: "ישראל מקווה שבימים הקרובים ישוחררו מספר משמעותי של חטופים מרצועת עזה".

16:07 - לשכת רה"מ: "התקפה איראנית נגד ספינה בין-לאומית"

בעקבות אירוע ההשתלטות על הספינה על ידי החת'ים בים האדום, נמסר ממשרד ראש הממשלה: "אנו מגנים בתוקף את ההתקפה האיראנית נגד ספינה בין-לאומית. האוניה בבעלות חברה בריטית המופעלת על ידי חברה יפנית, נחטפה באכוונה איראנית על ידי מליציית החות'ים בתימן".

בהודעת רה"מ הובהר כי "בספינה לא נכחו ישראלים", ונכתב כי "על סיפונה של האונייה 25 אנשי צוות מלאומים שונים, בהם: אוקראינים, בולגרים, פיליפינים ומקסיקנים. זהו מעשה טרור איראני נוסף אשר מבטא קפיצת מדרגה בתוקפנות של איראן כנגד אזרחי העולם החופשי, ומייצר משמעויות בין-לאומיות לגבי ביטחון נתיבי השייט העולמיים". 

15:26 - החות'ים השתלטו על ספינה בים האדום, צה"ל: "זו לא ספינה ישראלית"
החות'ים בתימן חטפו ספינת משא בשם Galaxy Leader בים האדום, שנושאת את דגלי איי הבהמה. רשת אל-ערבייה הסעודית דיווחה כי מדובר בספינה ישראלית, אלא שהספינה בבעלות חברה בריטית והיא הוחכרה לחברה מסחרית יפנית לצורך השיט המסוים הזה. אותה חברה בריטית היא בבעלות חלקית של איל הספנות הישראלי רמי אונגר. 22 אנשי צוות מאיישים את הספינה, ואף אחד מהם אינו ישראלי.

צה"ל מסר בעקבות האירוע: "אירוע חטיפת ספינת המשא על ידי החות'ים סמוך לתימן בדרום הים האדום הוא אירוע חמור מאוד ברמה העולמית. מדובר בספינה שיצאה מטורקיה בדרכה להודו עם צוות אזרחי בינלאומי, ללא ישראלים. לא מדובר בספינה ישראלית".

על פי אתר מיקומי כלי שיט, הספינה שייטה לאחרונה בים האדום - והייתה בדרכה להודו כשהיא נושאת עליה רכבים. בישראל בודקים את המקרה. בינתיים, דובר הזרוע הצבאית של החות'ים הבטיח "הצהרה חשובה" בשעות הקרובות. במהלך הימים האחרונים איימו החות'ים פעם אחר פעם לפגוע בספינות ישראליות ששטות בנתיב הזה, כתגובה למלחמה בעזה.

14:30 - מחזור מרץ 2023 של חטיבת הנח"ל קיבלו כומתה בלב עזה 
עשרות לוחמי גדוד 931 סיימו מסלול תוך כדי לחימתם ברצועת עזה. את המאורע ציינו בטקס חלוקת הכומתות, שהתקיים במגנן החטיבה ברצועה לאחר ימים רבים שכוחות הגדוד פועלים במחנה "שאטי", ולפני כניסתם ללחימה בג'באליה.

חן יהלום, רני טחן ויקיר ביטון ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
הנופלים ששמם הותר לפרסום, מימין לשמאל: יקיר ביטון, חן יהלום ורני טחן ז"ל | צילום: דובר צה"ל

מפקד גדוד 931, סגן-אלוף עוז: "את הכומתה הירוקה שעל ראשכם הייתם אמורים לקבל באנדרטת הנח"ל מוקפים בחברים ומשפחה, אך אין דבר שיותר מדגיש ומבהיר את תפקידכם מלקבל אותה כאן, אחרי ימים עצימים של לחימה בעזה. תמשיכו להוכיח את עוצמתכם ולעמוד בגבורה בכל משימה. אתם חלק מגדוד 931, גדוד שחם - עוצמה אנושית!"

14:07 - התרעות בכפר גלעדי ובתל חי שבגליל העליון
אזעקות הופעלו בקיבוץ כפר גלעדי ובאזור תל חי שבאצבע הגליל, בקרבת מטולה. 2 נפילות אותרו בשטח פתוח ליד הקיבוץ, אין נפגעים. הרקטות לא יורטו מכיוון שלא היוו איום. מהבוקר בוצעו מלבנון לעבר ישראל עשרות שיגורים בשורת תקריות.

14:04 - התרעות בעוטף ובאשקלון 
אזעקות הופעלו באשקלון ובעוטף עזה. ההתרעות הופעלו ביישובים: אשקלון, אזור תעשייה הדרומי אשקלון, אזור תעשייה צפוני אשקלון, נתיב העשרה, זיקים, כרמיה ומבקיעים. לא דווח על נפגעים או על נזק באירוע הזה.

13:53 - דיווח: ביקורת במשרד ההגנה האמריקני על היעדר התגובה בעיראק ובסוריה
בוושינגטון פוסט האמריקני פורסם כי גורמים במשרד ההגנה האמריקני הביעו ביקורת כלפי ממשל ביידן על מה שהם מכנים "היעדר תגובה של ממש לריבוי התקיפות של המיליציות הפרו-איראניות נגד כוחות צבא ארה"ב בעיראק ובסוריה". גורמים בפנטגון הביעו תסכול מ"אסטרטגיה לא קוהרנטית" נגד הפרוקסי (כוחות שלוחים) האיראניים, עם כמה תקיפות מוגבלות בלבד נגד ההתפתחות המדאיגה. 

13:18 - התרעות בגליל המערבי והעליון
אזעקה הופעלה במרגליות שבגליל העליון. הפרטים בבדיקה. לפני כחצי שעה אזעקות הופעלו בשלומי ובבצת שבגליל המערבי. מדובר בירי פצצות מרגמה שנפלו בשטחים פתוחים ובירי נ"ט. אין נפגעים, צה"ל הגיב בירי ארטילרי.. 

12:23: דובר צה"ל פרסם את שמם של 3 לוחמים נוספים שנפלו 
דובר צה"ל הודיע היום על שלושה לוחמים נוספים שנפלו. שניים מהם נהרגו בקרבות בצפון רצועת עזה - אלו שמותיהם:
- רס״ר (מיל׳) יקיר ביטון, בן 34, מירושלים, לוחם בגדוד 8717, חטיבה 261. נפל אתמול בקרב בצפון רצועת עזה.
- רס״ם (מיל׳) רני טחן, בן 40, משדה נחמיה, סמב״ץ בגדוד 8717, חטיבה 261. נפל אתמול בקרב בצפון רצועת עזה.
- רס״ן (מיל׳) חן יהלום, בן 35, מכפר אז"ר, קצין בגדוד 8159 של חיל התותחנים, נהרג אתמול בתאונת רכיבת אופניים, לאחר שיצא להפוגה קצרה מהמילואים.

ראש הממשלה ושר החוץ של קטאר, מוחמד בן עבד א-רחמאן  (צילום: רויטרס)
טען שהפערים לעסקה "קטנים". ראש הממשלה ושר החוץ של קטאר, מוחמד בן עבד א-רחמאן א-ת'אני | צילום: רויטרס

בשעות הבוקר הודיע צה"ל על שני לוחמים שנפלו - סמל בנימין מאיר ארלי מצנחנים, וסרן רועי ביבר, מיחידת יהל"ם.

11:50 - ראש ממשלת קטאר: "הפערים בין ישראל לחמאס קטנים"
ראש ממשלת קטאר מוחמד א-ת'אני אמר היום כי האתגרים לעסקת חטופים בין ישראל לחמאס הם "קטנים מאוד". הוא הוסיף כי "ביכולתנו להתגבר עליהם. אנחנו מאמינים יותר כעת שאפשר להגיע להסכם".  

הלילה דוֹוח בוושינגטון פוסט האמריקני כי "בתיווך ארה"ב - ישראל וחמאס קרובות לעסקה לשחרור עשרות חטופים מעזה, בתמורה להפסקה של חמישה ימים בלחימה". זמן קצר לאחר מכן, דובר הבית הלבן הכחיש את הדיווח: "עדיין אין עסקה בין ישראל לחמאס". 

11:30 - נפילות בשטח פתוח אחרי אזעקה במשגב עם שבגליל העליון
התרעה הופעלה בקיבוץ משגב עם שבאצבע הגליל, סמוך לגבול לבנון. ככל הנראה מדובר במספר פצצות מרגמה שנפלו בשטחים פתוחים. ההתרעה הזו מגיעה אחרי שלפני כשעה יורטו שני כלי טיס בשמי הגליל העליון בשני אירועים שונים שהתרחשו בהפרש של 40 דקות.

11:30 - צה"ל פשט על בתי בכירי חמאס בלב שכונת היוקרה "רימאל" עזה 
הצבא הודיע שצוות הקרב של חטיבת הצנחנים בשיתוף עם כוחות שריון, הנדסה וחיל האוויר נלחמים בשכונת שיח עג׳לין ושכונת רימאל ופועלים לאיתור והשמדת תשתיות ונכסים של חמאס. במסגרת הלחימה איתרו הלוחמים כ-35 פירי מנהרות, אמצעי לחימה רבים וחיסלו מחבלים. צפו בתיעוד:

פשיטה על בתיהם של בכירי חמאס בשכונת רימאל בעזה (צילום: דובר צה"ל)
פשיטה על בתיהם של בכירי חמאס בלב שכונת היוקרה של עזה | צילום: דובר צה"ל
מפת הלחימה בעזה (צילום: N12)
מפת הלחימה בעזה | צילום: N12

בנוסף, פשטו לוחמי החטיבה על מחנה צבאי בשימוש המחלקה הטכנית במודיעין הצבאי של חמאס, במהלך הפשיטה איתרו הלוחמים מצבורי אמל"ח ו-7 משגרי רקטות. 

שכונת רימאל נחשבת לשכונת היוקרה של רצועת עזה, ובה התגוררו המפקדים הבכירים בחמאס וניצלו את המרחב האזרחי לפעילות ולהכוונת טרור. בתוך השכונה קיימים גם מוצבים צבאיים ומבני שלטון. 

10:28 - יירוט כטב"ם שני בתוך שעה - אחרי התרעות בגליל העליון והמערבי
התרעה על חדירת כלי טיס עוין הופעלה במספר יישובים בגליל העליון ובגליל המערבי. כמה דקות לאחר מכן, צה"ל הודיע שיירט כטב"ם מעל היישוב יראון שבגליל העליון. ההתרעה הופעלה בשורה ארוכה של יישובים: דוב''ב, גוש חלב, מתת, סאסא, ריחאנייה, כרם בן זמרה, עלמה, דלתון, אזור תעשייה רמת דלתון, חצור הגלילית אביבים, צוריאל, פקיעין, צבעון, בית ספר שדה מירון, חורפיש ברעם ויראון.

האירוע הזה בא כ-40 דקות אחרי יירוט של כטב"ם באזור הגליל העליון. באירוע הזה הופעלה התרעה על ירי רקטות במנרה ובמרגליות, ומאוחר יותר התברר שמדובר בחדירת כלי טיס עוין - שיורט כאמור. אין נפגעים שני האירועים הללו. 

10:23 - הקבינט אישר רשמית הכנסת דלק לרצועה
הקבינט המורחב אישר אתמול בערב רשמית את הכנסת הדלק לדרום הרצועה. בן גביר, סמוטריץ' ורגב התנגדו. סער נמנע. 

השרים אישרו למעשה הכנסת 2 מכליות סולר ביממה לדרום הרצועה. בנאומו אתמול, נתניהו אמר שהמהלך נועד למנוע אסון הומניטרי, וכי "זה המינימום הנדרש כדי להפעיל את מתקני הביוב ברצועה, ובכך למנוע מגפות". גורמי ביטחון תמכו במהלך.

09:50 - צה"ל יירט כטב"ם אחרי התרעה במרגליות ובמנרה
התרעות על ירי רקטות הופעלו במרגליות ובמנרה שבגליל העליון. מאוחר יותר, צה"ל הודיע כי יירט "מטרה אווירית חשודה שחצתה מלבנון". מדובר בכלי טיס שחדר לאזור. אין נפגעים או נזק. במקביל, אזעקות הופעלו בעוטף עזה - ביישובים סעד, כפר עזה, עלומים ונחל עוז שבעוטף עזה. לא דווח על נפגעים או על נזק.  

09:07 - הלחימה בשכונות המזרחיות בעזה: צה"ל השמיד תשתיות ומספר מחבלים | תיעוד
ביממה האחרונה צה"ל המשיך בהרחבת הפעילות הקרקעית לשכונות המזרחיות של עזה. לוחמי חטיבת הנח"ל נלחמו בפאתי שכונת ג'באליה, נתקלו וחיסלו מחבלים מחמאס. הכוחות בסיוע טנקים וסיוע אווירי תקפו מטרות מהאוויר. באחד מהקרבות, צוות הקרב החטיבתי של נח"ל זיהה חוליית מחבלים שעמדה לירות על הכוחות מגג בניין מגורים, הכוח הכווין כלי טיס מאויש מרחוק שחיסל את המחבלים.

במקביל, מטוסי קרב של צה"ל השמידו תשתיות טרור רבות של חמאס בשכונות ג'באליה, זייתון ובית לאהיא. 

בנוסף, במהלך סריקות נמצאו אמצעי לחימה וציוד צבאי בבנייני מגורים אזרחיים. במקביל ללחימה היבשתית, לוחמי שייטת 3, שייטת ספינות הטילים, תקפו מטרות של חמאס לאורך רצועת עזה באמצעות אלפי חימושים מהים וסייעו לכוחות היבשה באש ובתצפית על ידי פתיחת צירים, ליווי באש, סיכול איומים יבשתיים כנגד כוחותינו וחיפוי על משימות יבשתיות מהים. צפו בתמונות והתיעודים מהקרבות:

פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות צה"ל בשכונות המזרחיות | צילום: דובר צה"ל
ההרס בשכונת ג'באליה אחרי תקיפת צה"ל
ההרס בשכונת ג'באליה הבוקר אחרי תקיפת צה"ל
נמשכת לחימת צה"ל ברצועת עזה מהאוויר, מהים ומהיבשה (צילום: דובר צה"ל)
מתוך התיעוד: הפעילות בשכונות המזרחיות בעזה | צילום: דובר צה"ל
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות צה"ל מהיממה האחרונה | צילום: דובר צה"ל
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה ביממה האחרונה | צילום: דובר צה"ל
סמל בנימין מאיר ארלי ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
סמל בנימין מאיר ארלי ז"ל | צילום: דובר צה"ל

 

08:44: נפילות בשטחים פתוחים אחרי ההתרעה בשלומי, צה"ל תקף בלבנון
אזעקה הופעלה בשעה 08:31 ביישוב שלומי שבגליל המערבי, צפונית לנהריה. כעשרה שיגורים של פצצות מרגמה זוהו מלבנון לעבר היישוב, נפילות אותרו בשטחים פתוחים. אין נפגעים ולא נגרם נזק. מדובר באירוע הראשון מתחילת היום בגבול לבנון.

דקות לאחר מכן, צה"ל הודיע שמטוסי קרב השמידו תשתיות טרור של חיזבאללה בלבנון. נוסף על כך, צה"ל תקף את המקום שממנו בוצעו השיגורים לעבר שלומי.

07:56 - הפלסטינים: צה"ל פועל בשורת מוקדים ביו"ש
הפלסטינים מדווחים כי צה"ל פועל בעיירה ליד רמאללה, בכפר בורקין שליד ג'נין - ובמחנה הפליטים בלאטה שליד שכם. מוקדם יותר דווח כי צה"ל הרס את אנדרטת ה'שהידים' במחנה הפליטים בלאטה.

06:51 - דיווחים פלסטינים: 15 נהרגו בתקיפת צה"ל ברצועה
הפלסטינים מדווחים על תקיפות מהאוויר גם בדרום רצועת עזה בח'אן יונס, וגם במרכזה - במחנה הפליטים נוסיראת. לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית וואפא, בח'אן יונס נהרגו שניים בתקיפת צה"ל, ובנוסיראת נהרגו 13 נוספים. 

06:00 - הותר לפרסום שמם של 2 לוחמים שנפלו ברצועה
דובר צה"ל התיר הבוקר לפרסום את שמותיהם של שני חללי צה"ל שנפלו בקרבות בצפון רצועת עזה: 
- סמל בנימין מאיר ארלי, בן 21 מבית שמש, לוחם בחטיבת הצנחנים.

סרן (במיל') רועי ביבר ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
סרן (במיל') רועי ביבר ז"ל | צילום: דובר צה"ל

- סרן (במיל') רועי ביבר, בן 28 מצור משה, מפקד צוות ביחידת יהל"ם, חיל ההנדסה הקרבית.
חיילי צה"ל בשטח עזה (צילום: דו"צ, דובר צה"ל)
לוחם צה"ל בפעילות הכוחות ברצועת עזה | צילום: דו"צ, דובר צה"ל

כמו כן, צה"ל עדכן כי אתמול (שבת) לוחם בסיירת צנחנים נפצע באורח קשה, הודעה נמסרה למשפחותיהם. 

04:30דיווח: "ישראל וחמאס קרובות להסכם"; הבית הלבן: "עדיין אין עסקה"
בוושינגטון פוסט האמריקני דיווחו כי "בתיווך ארצות הברית - ישראל וחמאס קרובות לעסקה לשחרור עשרות חטופים מעזה, בתמורה להפסקה של חמישה ימים בלחימה". זמן קצר לאחר מכן, דובר הבית הלבן הכחיש את הדיווח: "עדיין אין עסקה בין ישראל לחמאס. ארה"ב ממשיכה לעבוד קשה כדי להשיג הסכם בין הצדדים".

חיילי צה"ל בשטח עזה (צילום: דו"צ, דובר צה"ל)
חיילי צה"ל בשטח עזה | צילום: דו"צ, דובר צה"ל

04:00 - הפלסטינים: צה"ל הרסה אנדרטה בשכם - ופועל גם בג'נין 
מקורות פלסטיניים טוענים כי צה"ל הרס את אנדרטת ה'שהידים' במחנה הפליטים בלאטה שבאזור שכם. לפי הדיווחים, שרפה פרצה במקום. לפי דיווחים נוספים, כוחות צה"ל פועלים גם בג'נין.

חיילי צה"ל בשטח עזה (צילום: דו"צ, דובר צה"ל)
לוחמי צה"ל בשטח עזה | צילום: דו"צ, דובר צה"ל
חיילי צה"ל בשטח עזה (צילום: דו"צ, דובר צה"ל)
לוחמי צה"ל פועלים בשטח רצועת עזה | צילום: דו"צ, דובר צה"ל

02:00 - ארגון הבריאות העולמי: "צוות הומניטרי ביקר בבית החולים שיפא כדי להעריך את המצב במקום. הצוות כלל מומחי בריאות הציבור, קציני לוגיסטיקה וצוות אבטחה ממחלקות שונות של האו"ם. בשל סיכונים ביטחוניים, הצוות שהה רק שעה בבית החולים".

01:50 - המשרד למצבי חירום והגנה אזרחית של רוסיה: יותר מ-550 אזרחים רוסים פונו מרצועת עזה בשבוע האחרון.

01:30 - באונר"א טוענים: עשרות נהרגו בפיצוץ בית ספר של האו"ם בצפון עזה. לא נמסרו פרטים נוספים על הגורם לפיצוץ או מי אחראי לו.

23:10 - 3 רקטות נורו לשדרות ולעוטף, אחת יורטה ושתיים נפלו מחוץ לעיר. אין נפגעים.

22:59 - צבע אדום בשדרות ובעוטף עזה. 

22:36 - כפי שדיווחנו ב"חדשות סוף השבוע", הלחימה ברצועת עזה הורחבה בסוף השבוע לשני מעוזי חמאס, בעלי חשיבות גבוהה, שעוד לא הייתה בהם לחימה – זייתון וג'באליה שבצפון-מזרח הרצועה. מחבלים רבים נמלטו מהעיר עזה לאזור הזה והלחימה שמתנהלת שם קשה.

חיילי צה"ל בשטח עזה (צילום: דו"צ, דובר צה"ל)
לוחמי צה"ל ברצועת עזה | צילום: דו"צ, דובר צה"ל
חיילי צה"ל בשטח עזה (צילום: דו"צ, דובר צה"ל)
חיילי צה"ל בשטח עזה | צילום: דו"צ, דובר צה"ל
חיילי צה"ל בשטח עזה (צילום: דו"צ, דובר צה"ל)
חיילי צה"ל בשטח רצועת עזה | צילום: דו"צ, דובר צה"ל

לפי ההערכות, יידרשו כמה ימים כדי להבקיע את קו ההגנה של החמאס שנמצא שם. במקביל, בשיפא ולא רק בו נמצאים דברים שדורשים חקירה, והם יפורסמו בהמשך. הדבר מצריך כוחות, משאבים וקשב, ובינתיים אין ירידה של צה"ל לדרום הרצועה.

שורה של גורמים צבאיים הביעו ביקורת על כך שעדיין לא בוצעה הפעולה בדרום הרצועה, האזור שיכול להפעיל את הלחץ גם בנושא החטופים. אותם הגורמים קוראים "לעבוד במקביל ולא בטור" כדי לגרום לשינוי. כך, במערכת הביטחון מבינים שתמרון הוא לא הפתרון היחיד לנושא החטופים, וחושבים על מנופי לחץ נוספים. ככל שהצבא הולך ומעמיק, ההתנגדות של חמאס נחלשת – ויש חוליות בודדות ולא עשרות מחבלים. למעשה מדובר בקפיצת מדרגה בלחימה, ובאמירה ברורה שישראל נכנסת לכל מקום.

עוד דיווחנו שהעיניים נשואות כעת לח'אן יונס – המעוז הגדול שנמצא בדרום. תושבים בח'אן יונס מספרים שהם מקבלים מסרים מישראל להתפנות לכיוון הים, למערב. בנוסף, לפי הפלסטינים רוב הרופאים והמטופלים עזבו את שיפא.

תיעוד חטוף מובל על ידי מחבלי חמאס בבית החולים שיפא (צילום: דובר צה"ל)
חטוף מובל על ידי מחבלי חמאס בבית החולים שיפא | צילום: דובר צה"ל
_OBJ _OBJ

22:17 - על פי מקור ערבי המקורב לחמאס, בארגון הטרור מציבים תנאים חדשים לעסקה שכוללת שחרור 87 חטופים. ההרכב המוצע: 53 אימהות וילדים (40 ילדים ו-13 אימהות) ו-34 חטופים זרים ישוחררו. בתמורה: 5 ימי הפוגה בלחימה, שחרור אסירות, ילדים ואסירים ביטחוניים (המספר לא ידוע) והכנסת כמות דלק מוגדלת לרצועה.

22:00 - הגרי: "צה"ל מצא פיר תת-קרקעי בשיפא, כוחות ההנדסה פועלים במקום. רכב חמאס ובו אמצעי לחימה שהוכן להיכנס לישראל ב-7 באוקטובר נמצא בשיפא. הוא תוכנן לצאת לטבח. מסרנו הודעות למשפחות של 378 חללי צה"ל שנפלו בקרבות על הגנת ישראל. המאמצים של צה"ל נמשכים גם בבתי החולים האחרים. אני חוזר מהשטח, הייתי בשטח, פגשתי לוחמים, ראיתי לוחמים נחושים במשימה לעמוד במאמצים ולהביא הישגים".