סרטון שפרסם הוושינגטון פוסט אתמול (שישי) מראה כיצד ב-7 באוקטובר, ניצל חמאס נקודות תורפה שנוצרו בעקבות הסתמכותה של ישראל על טכנולוגיה בגדר המערכת המכונה גם "קיר הברזל" או "המכשול", כדי לבצע את התקיפה הקטלנית ביותר בתולדות ישראל.

הסרטון מפרט כיצד מחבלי חמאס נטרלו מצלמות ארוכות טווח, חיישנים משוכללים וכלי נשק בשלט רחוק - טקטיקה שמכונה בתוך ארגון הטרור "התוכנית המעוורת" - במטרה לפרוץ את הגדר.

כפי שמגלה בדיקת הוושינגטון פוסט, נמצאו צילומים שהראו 14 פרצות שונות של גדר המערכת שמפרידה בין ישראל לעזה. באמצעות השוואה בין הצילומים למפות, תמונות לוויין ונתונים נוספים, דיווחו כתבים היכן התרחשה החדירה - ממעבר ארז בצפון ועד כרם שלום בדרום. לפי ישראל, היו כ-30 הפרות סך-הכול.

פרויקט המכשול סביב רצועת עזה (צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון)
פרויקט המכשול סביב רצועת עזה | צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

סרטוני הדרכה המציגים חמושים תוקפים דגמים של מתחמים ישראליים, פורסמו ברשתות החברתיות חודשים קודם לכן והיו גלויים לכול. כמו כן, התגלה כי חמאס הרחיב את מחנות האימונים שלו במשך כמה שנים, פעילות הנראית במפות מקוונות זמינות רבות.

הוושינגטון פוסט מיקם את המחנות הללו באמצעות לוויין ומאפיינים ייחודיים אחרים שניתן לראות בסרטוני ההדרכה. סרטונים שפורסמו ברשתות החברתיות לאחר תחילת התקיפה הראו כי מחבלי חמאס התאמנו במשך חודשים על הטקטיקה שבה השתמשו לפריצת הגדר.