דובר צה"ל התיר לפרסום היום (שלישי) כי שני לוחמי סיירת גבעתי נפלו בקרב בצפון רצועת עזה: סמ"ר רועי וולף ז"ל,  בן 20, מרמת גן, וסמ"ר לביא ליפשיץ ז"ל, בן 20, ממודיעין-מכבים-רעות - הודעה נמסרה למשפחותיהם.  בנוסף, באירוע נפצעו קשה שני לוחמי צה"ל מסיירת גבעתי - המשפחות עודכנו.

הוריו של לביא ליפשיץ ז"ל אמרו הערב: "זהו רגע קשה עבורנו, הבן שלנו לביא נהרג היום. כמו כל אחד שזה קורה לו זה רגע שמטלטל אותך. בראש ובראשונה אנחנו רוצים להגיד שלביא היה אדם שאהב אנשים, היה אדם רגיש. אהב את הצבא מחד אבל היה לו קונפליקט מאידך. אמרו לו שהוא צריך להיות חיית מלחמה והוא אמר לי אני לא רוצה להיות חיית מלחמה. אמרתי לו – אתה תלך להציל אנשים".

אימו של לביא ציינה כי הרגישה שבנה נכנס לרצועה, אחרי שכבר ביום שישי היא סימסה לו ולא קיבלה מענה: "כשראיתי בשישי בבוקר וי אחד ידעתי". אביו הוסיף: "לביא כשהוא יצא לקרב הוא ידע, הוא אמר – אני יודע, הפעם אני נלחם על המדינה שלנו וזה הדבר הנכון. הוא רצה להיות צלם, לעשות קולנוע, לעשות טלוויזיה. אני מקווה שהוא יהיה מהאחרונים, אהבנו אותו, אנחנו אוהבים אותו ויש פה מעטפת גדולה שאוהבת אותנו ואותו. הוא לחם ולא ויתר, הוא אמר – החיים שלי לא שווים יותר משל חבר אחר ולכן אני הולך".

שמות הנרצחים והנופלים במלחמת חרבות ברזל

חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות, הביע את תנחומיו על מותו של לביא ז"ל, תושב העיר. "בצער רב וכאב גדול, סמ"ר לביא ליפשיץ בן 20 לוחם בסיירת גבעתי נפל בקרבות בעזה". 

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן הביע צער על מותו של רועי וולף ז"ל: "לא נתפס המחיר שגובים מאיתנו חלאות החמאס. רועי, רמת-גני ובוגר 'בליך', נפל במלחמה בעזה. העיר משתתפת בצער המשפחה, ותעשה הכול כדי לסייע בכל מה שאפשר, לנחם ולחבק בכל דרך - ולהנציח לנצח את רועי וזכרו".

ישראל במלחמה - סיקור N12

גם מנהלת תיכון "בליך", הילה רומש, ספדה לרועי ז"ל - בוגר התיכון, מחזור נ"ט. "הוא היה קסם של בחור, בעל חיוך עם גומות חן. חבר טוב נעים הליכות ובן אוהב. תמיד התנדב לעזור ותרם ממרצו למען הזולת. כתחביב ניגן בגיטרה ועסק בספורט.כבר בתקופת התיכון הביע רצון להתגייס ליחידה קרבית ומובחרת. רועי היה גאה מאוד שהתקבל לגבעתי", כתבה בכאב.

סמ״ר רועי וולף, נפל בקרב בצפון רצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
סמ"ר רועי וולף ז"ל, שנפל בקרב בצפון רצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

סמ״ר לביא ליפשיץ, נפל בקרב בצפון רצועת עזה (צילום: באדיבות המשפחה)
סמ"ר לביא ליפשיץ ז"ל, שנפל בקרב בצפון רצועת עזה | צילום: באדיבות המשפחה

צה"ל ממשיך לפעול בעומק רצועת עזה - כחלק מהתמרון הקרקעי - בליווי תקיפות נרחבות מהאוויר. לפי דובר צה"ל, בקרבות משתתפים כוחות משולבים, בהובלת כוחות יבשתיים. במהלך היממה האחרונה, הכוחות תקפו מוצב של מחבלי חמאס בצפון הרצועה, חיסלו עשרות מחבלים, חוליות שיגור נ"ט ועמדות תצפית, וכן תפסו אמצעי לחימה רבים, ובהם מטענים ונשקים.

בביקור של שר הביטחון גלנט היום בבסיס פלמחים, הוא נפגש עם לוחמי שלדג ו-669 והבהיר: "אנחנו מפעילים כוחות בהיקף גדול, בעומק הרצועה, יש קרבות כנגד הכוחות שפועלים והתוצאות וההישגים בשדה הקרב הם גבוהים מאוד. לצערנו, במלחמה יש גם מחירים, והמחירים ביממה האחרונה היו מחירים כבדים".

עוד הוסיף גלנט: "למרות זה, אנחנו נחושים גם להמשיך ולנצח. אני מאמין בכם, אני רואה את הפנים שלכם, פנים של לוחמים, במקרה שלכם, לוחמים שעברו קרבות קשים בימים האחרונים".

בשעות הבוקר, דובר צה"ל התייחס לפעילות הקרקעית ברצועה: "יש מאות מחבלים הרוגים בהיתקלויות ובתקיפות מהסוג הזה של חיל האוויר. יש מקומות שהצבא מצליח להגיע לתוך המתחמים והמצבים של חמאס, להרוג מחבלים ולהיכנס לתוכם כדי לטפל במנהרות ובפירים".

ההרס בג'באליה אחרי תקיפה ישראלית
ההרס בג'באליא אחרי תקיפה ישראלית

עוד הדגיש תת-אלוף הגרי כי הפעולה של צה"ל מתמקדת כרגע בקו ההגנה המרכזי שבנה חמאס, שעוטף את העיר עזה והשכונות סביבה. מדובר ב"קליפה הקשה" והמרכזית - שבה יש את ההתנגדות הגדולה ביותר.

הוריו של סמ״ר לביא ליפשיץ (צילום: n12)
הוריו של סמ"ר לביא ליפשיץ, שנפל בקרב בצפון רצועת עזה | צילום: n12

מוקדם יותר פורסם תיעוד מההרס הכבד במחנה הפליטים ג'באליא שבצפון הרצועה - שם הפלסטינים מדווחים על מאות הרוגים לכאורה. אתמול נראו טנקים של צה"ל באזור פאתי העיר עזה, מגיעים עד לצומת נצרים בסלאח א-דין - שנחשב לאחד הצירים הראשיים ברצועה.