ישראל במלחמה - היום השני: הלחימה בתוך ישראל, בעוטף עזה, נמשכת גם היום (ראשון), יותר מ-40 שעות לאחר שהחלה מתקפת הפתע של חמאס. בכיסופים, במגן ובחולית כוחות צה"ל נתקלו במחבלים. במקביל, שני יירוטים זוהו באזור גבול לבנון, ולאחר דקות התברר שמדובר ביירוט שווא. נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן המשיך לגבות את ישראל והבהיר לראש הממשלה בנימין נתניהו כי הסיוע הביטחוני בדרך ארצה.

הבוקר נורו מרגמות מלבנון לשטח ישראל לכיוון מוצבי צה"ל באזור הר דב, הצבא הגיב בירי ארטילרי באירוע ללא נפגעים. בשדרות פצוע קשה מפגיעה ישירה בשעות הצוהריים. לפי העדכון האחרון, מתחילת המלחמה נרצחו לפחות 700 בני אדם ויותר מ-2,156 נפצעו - בהם כ-20 אנוש ו-338 במצב קשה; לפי החמאס והג'יהאד כ-130 אזרחים וחיילים נחטפו לתוך שטח רצועת עזה. ממדי הטבח במסיבה ברעים התבררו, לאחר שבזק"א דיווחו כי 260 גופות פונו מהמקום. לרשימת הנרצחים והנופלים המתעדכנת - לחצו כאן.

ישראל במלחמה - סיקור N12

היום השני ללחימה - עדכונים שוטפים  

01:29: אזעקות בעוטף עזה.

00:40: הפגיעה באשקלון - לוחמי האש חילצו 2 דיירים דרך החלון, במקביל הכוחות מבצעים סריקות בבניין ופועלים לכיבוי שרפה.

פגיעת רקטה באשקלון
פגיעה ישירה בבית באשקלון
כביש 6 מחלף שורק לדרום נחסם לתנועה בעקבות תאונה (צילום: לפי סעיף 27 א')
כביש 6 מחלף שורק לדרום נחסם לתנועה בעקבות תאונה | צילום: לפי סעיף 27 א'

00:38: מטח נוסף לעבר אשקלון.

00:29: במד"א מעדכנים כי ילד בן 8 נפצע במטח לאשקלון והוא במצב קל-בינוני. הוא מפונה לבית החולים ברזילי עם פגיעות מרסיסים. בנוסף, מפונה נפגעת חרדה כבת 40.

00:28: חה"כ צביקה פוגל עוצמה יהודית לחדשות 12: "בתום הלחימה הזאת לחמאס לא יהיו יותר יכולות, בתרגום למספרים - זה אומר שכ-20,000 אנשי חמאס יהיו מתים".

00:24: תחקיר האירוע בגבול לבנון - כוחות צה"ל שביצעו משימת הגנה זיהו רכב לא מוכר שהגיע במהירות וניסה לעקוף את המחסום, בתגובה הכוח פתח בירי. לאחר מכן התברר כי מדובר ברכב צבאי וכתוצאה מהירי נפצעו 4 חיילי צה"ל מהם 1 במצב בינוני והיתר במצב קל.

00:15: כוחות ההצלה סורקים אחר נפגעים במטח לאשקלון.

ישראלים בחדר המדרגות באשקלון
ישראלים בחדר המדרגות באשקלון

23:55: פגיעה ישירה בבניין בן 3 קומות באשקלון. כוחות מד"א בדרכם למקום.

23:54: שר הביטחון יואב גלנט שוחח בפעם השנייה מאז פרוץ המלחמה עם מזכיר ההגנה האמריקני לויד אוסטין.

23:50: הוול סטרייט ג'ורנל מדווח כי איראן סייעה לחמאס לתכנן את המתקפה החל מחודש אוגוסט ונתנה אור ירוק למבצע בפגישה שנערכה בביירות ביום שני שעבר.

23:45: דובר צה"ל: ספינת טילים תקפה בשעות האחרונות שלושה משגרים רקטיים שכוונו לעבר שטח מדינת ישראל.

23:44: מטח כבד לעבר עוטף עזה ואשקלון.

23:38: ירי רקטי לעבר השפלה וגוש דן.

23:30: תאונה קשה סמוך למחלף שורק במעורבות שלוש משאיות: טנק שהעומס על משאית התנתק ממנה ונפל על משאית אחרת. מד"א קבע את מותו של הנהג, צעיר בן 25, שני גברים כבני 40 פונו מהזירה במצב בינוני.

23:25: איחוד האמירויות בהודעת גינוי: "המתקפה של חמאס - הסלמה חמורה. נחרדים מהדיווחים שלפיהם ישראלים נחטפו כבני ערובה מבתיהם. אזרחים משני הצדדים חייבים לקבל הגנה מלאה. שולחים תנחומים למשפחות הקורבנות וקוראים למנוע עימות אזורי רחב יותר".

23:15: אזעקות צבע אדום בעוטף עזה.

22:59: בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק לאל-ע'ד: לחמאס יש יותר מ-100 שבויים ישראלים, כולל קצינים בכירים.

22:41: לוחמי שייטת 13 לקחו בשבי את סגן מפקד החטיבה הדרומית בכוח הימי בעזה, מוחמד אבו ע'אלי. החשוד מוחזק ומתוחקר כעת על ידי מערכת הביטחון. במקביל, עשרות מטוסי קרב תקפו כ-150 מטרות ברחבי סג'עיה.

22:26: דובר צה"ל - כוחות היבשה של צה"ל בסדיר ובמילואים, בשיתוף פעולה עם כוחות הביטחון מנהלים לחימה ממושכת ביישובי עוטף עזה.

22:17: לא הוסר החשש מחדירת מחבלים בקיבוץ זיקים. התושבים עדיין מתבקשים להסתגר בבתיהם. לנעול דלתות ולסגור חלונות.

מסע"ת המשפחות של הנעדרים
מסיבת העיתונאים של משפחות של הנעדרים: "דורשים תשובות"

22:13: אזעקת צבע אדום נשמעה בשדרות.

22:00: קולות ירי נשמעו במושב שתולה בגליל המערבי. אופי האירוע נבדק, לא מדובר באירוע ביטחוני.

21:57: זק"א - 260 גופות פונו מאיזור הטבח במסיבה ברעים. 

21:20: דובר צה"ל: "מטוסי קרב תקפו לפני זמן קצר שתי מטרות אסטרטגיות בבנייני רבי-קומות של חמאס ברצועה. סניף בנק של הבנק הלאומי האיסלאמי של הארגון בשכונת רימאל הותקף על ידי מטוסי קרב. בנוסף, הושמד חדר פיקוד קדמי, בשימושו של מנתצר פרג', פעיל בכיר בחמאס".

21:10: מזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי זיאד נח'אלה: מספר השבויים הישראליים מוערך בעשרות וצפוי לגדול בהרבה. הג'יהאד האיסלאמי מחזיק לבדו בשלושים שבויים.

21:05: עיריית שדרות לתושבים - בשל חשש לחדירת מחבלים לשדרות, יש להמשיך להסתגר בבתים ולשהות סמוך למרחבים מוגנים ולא לצאת לשום מטרה. נא לנעול דלתות וחלונות ולהמשיך להישמע להנחיות.

21:01: דיווח בוושינגטון פוסט: ישראל הגישה לארה"ב בקשה לקבל מלאי חדש של מיירטי כיפת ברזל, פצצות מונחות מתקדמות מסוג SDB, כדורי תחמושת והגברת שיתוף הפעולה המודיעיני - בעיקר בנוגע לזיהוי פעילות חריגה בדרום לבנון.

20:21: נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן לראש הממשלה נתניהו: הסיוע הביטחוני בדרך אליכם.

20:14: משפחות הנעדרים, שעד עתה אף גורם רשמי לא יצר עימם קשר, כינסו מסיבת עיתונאים ומסרו: "ביממה האחרונה הקמנו נציגות של משפחות שבויים ונעדרים, עם כ-900 בני משפחה. המטרה שלנו היא להחזיר את הנעדרים והשבויים, אנו קוראים למשפחות לא להתמודד לבד". הקו החם למשפחות הנעדרים - 052-448-1981

אורי דוד, אביה של הודיה ותאיר דוד, נעדרות מהמסיבה
אורי דוד, אביהן של הודיה ותאיר, שנעדרות יותר מיממה

אורי דוד, אביהן של הודיה ותאיר: "אנחנו כמעט 48 שעות בתוך האירוע הזה, ויש עשרות משפחות שלא יודעות כלום. אני שמעתי את שתי הבנות שלי עם טלפון פתוח, בלחץ אטומי, כשאני שומע ברקע מטווח של ברווזים. אמרתי להן, תשכבו עם הפנים לרצפה. אנחנו דורשים תשובות עוד הלילה - אונסים אותן בעזה? הן זרוקות בתעלה?".

נפילה בנתיבות (צילום: אבי אלון)
ירי הרקטות לנתיבות | צילום: אבי אלון

20:12: לאחר שנשמעו אזעקות במקום, דיווח על נפילה בנתיבות.

20:02: חשד לחדירה לקיבוץ זיקים, תושבים מתבקשים להישאר בבתיהם.

19:57: על רקע אזהרות נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן מפני הצטרפות גורמים עוינים זרים ללחימה - רשת NBC מדווחת שצבא ארה"ב נערך לקדם ספינות מלחמה ומטוסי קרב כהבעת תמיכה בישראל.

19:49: הצהרת נשיא המדינה יצחק הרצוג: "אנחנו במלחמה על הבית מול חיות אדם מפלצתיות. אנחנו במלחמה על הבית וגם הפעם ננצח - אין לנו ברירה אחרת. המסע שלנו לניצחון עובר בנחישות ובאמונה בצדקת הדרך. זה הזמן להתאחד ולפעול כאגרוף נחוש. צריך אחדות בעם, בכנסת ובממשלה". 

19:27: לראשונה מתחילת הלחימה, הרמטכ"ל הרצי הלוי בהערכת מצב בפיקוד הדרום עם מפקד פיקוד הדרום וחברי פורום מטכ"ל: "היממה האחרונה הייתה קשה, אני יודע שיש תסכול רב אבל אנחנו מתמקדים קדימה. זה זמן למלחמה, לא מבצע". 

19:26: חה"כ בני גנץ: "עלינו לקחת אחריות ולהתגייס גם כמנהיגים. זו העת לאחד את השורות בהנהגה בתקופת המלחמה. המטרה היא לנהל קבינט מלחמה. אם תינתן לנו אפשרות להשפיע ולנהל את המלחמה, נתייצב. ואם נתניהו יבחר שלא, נעניק גיבוי מבחוץ לכל צעד נחוש ואחראי".

19:20: שר החקלאות וחבר הקבינט המדיני ביטחוני אבי דיכטר: "מטרת המלחמה היא לשלול כל יכולת צבאית מחמאס ומהג'יהאד האיסלאמי, מרקטות ועד כל דבר אחר".

19:15: על רקע הפיגוע במצרים שבו נרצחו שני ישראלים - המטה לביטחון לאומי קורא לציבור להימנע מהגעה או לעזוב מדינות במזרח התיכון עליהן חלה אזהרת מסע. המטה לביטחון לאומי: "אנו ממליצים לשוהים במצרים גופא ובסיני לקצר שהייתם ולצאת מהמדינה בהקדם. בנוסף, בשל התפתחויות וההתרחשויות, עלול להיווצר קושי גובר של ישראלים לחזור לארץ, זאת בשל צמצום הטיסות הזרות לישראל". 

19:03: תושבים בקיבוץ מפלסים ובעיר שדרות מתבקשים לא לצאת מבתיהם עד להודעה חדשה ולמלא אחר הנחיות פיקוד העורף, כך לפי הודעת דובר צה"ל. 

19:01: אזעקות צבע אדום בעוטף עזה ובאשקלון. 

19:00: שר הביטחון יואב גלנט, סיים לפני זמן קצר ביקור בעיר אופקים יחד עם ראש העיר איציק דנינו, ומפקד בה"ד 1 אל"מ יהודה ואך, שמפקד על הכוחות בגזרה. גלנט: "אנחנו אחראים לכך שאת הפעולה הזאת יזכרו בעזה לחמישים השנים הבאות ויצטערו על כך שהם החלו בה. צה״ל מרכז כוחות גדולים, נכה בעזה כפי שטרם נראה. כללי המלחמה השתנו".

הצהרת דובר צה"ל
דובר צה"ל דניאל הגרי

18:56: עלה ל-650 מניין הנרצחים מתחילת המלחמה.

18:40: שר האוצר בצלאל סמוטריץ', בתגובה ראשונה מתחילת המלחמה: "אחדות והכרעה. אני מברך על הודעתו של אביגדור ליברמן בדבר נכונותו להצטרף לממשלת חירום לאומית באופן מיידי סביב מטרה אחת ברורה ומוסכמת: חיסול חמאס ושאר ארגוני הטרור ברצועת עזה. אנחנו חייבים לאחד את העם סביב המטרה הקיומית והחיונית הזו להחזרת הביטחון לישראל, ובעזרת השם לנצח".

18:33: אזעקות צבע אדום באשקלון.

18:19: דובר צה"ל דניאל הגרי בהצהרה לתקשורת: "אנחנו מטהרים את המרחב ותוקפים מחבלים בכל מקום שבו הם נמצאים, יש עדיין אויב בשטח. השמדנו 800 מטרות בעזה. חמאס הטיל אסון גדול על תושבי הרצועה. מאות הרוגים ואלפי פצועים. לקחנו עשרות מחבלים בשבי גם בשעות האחרונות". בזמן הנאום נשמעה אזעקת צבע אדום בשדרות. 

"אנו עוקבים אחר כל החללים והפצועים. קודם כל מעדכנים את המשפחות. עדכנו בשלב זה 26 משפחות, נלווה את המשפחות בשעה הקשה", אמר. "כל מפקדי חמאס שנמצאים בבתים יפגעו מירי צה"ל. זה יעצים בשעות הקרובות. לא נפרט על האופן שבו צה"ל תוקף. הרמטכ"ל עובד סביב השעון להגן על אזרחי ישראל, ידבר לציבור בהמשך".

18:14: ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. לשכת רה"מ: "הנשיא שב והדגיש את תמיכתו הבלתי מסויגת במדינת ישראל".

18:08: לוחמי ימ"ס ירושלים שהוקפצו לזירת הדרום חילצו במסגרת הלחימה אזרחים רבים תוך חילופי אש שבמסגרתם חיסלו מחבלים חמושים.

הנזק שנגרם מתקיפות צה"ל ברפיח
הנזק שנגרם כתוצאה מתקיפות צה"ל ברפיח

17:52: ועד ראשי אוניברסיטאות המחקר הודיע כי סמסטר החורף יידחה בשבוע, וייפתח בכל אוניברסיטאות המחקר בשבוע המתחיל ב-22 באוקטובר. פרטים נוספים יפורסמו על ידי כל אוניברסיטה בנפרד.

17:37: דיווח ראשוני על שמיעת ירי באזור קיבוץ כרמיה, הפרטים בבדיקה. 

17:31: המועצה האזורית אשכול מודיעה על עצירת הפינויים וכל היציאות מהיישובים בשל חשש ממספר אירועים ביטחוניים על כביש 232 ובמספר ישובים במועצה. המועצה קוראת לתושבים להישאר בבתיהם ולא לנוע בדרכים.

17:29: דיווח ראשוני על פצוע ירי בעיר שדרות - מבדיקה ראשונית עולה כי אזרח נסע על טרקטורון, התבקש לעצור על ידי כוחות צבא, המשיך בנסיעתו ונורה. הוא פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים. לפי העירייה מסתמן שמצבו קשה.

17:25: השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר העלה פוסט לפייסבוק, לראשונה מאז החלה המלחמה - "מתוקף תפקידי כחבר הקבינט המדיני בטחוני הייתי שותף אמש לדיונים ארוכים בקבינט ובממשלה. הצגתי בתוך החדר את עמדתי החד משמעית למלחמה עיקשת ובלתי מתפשרת להשמדה טוטאלית של החמאס. כעת זמן אחדות. עם ישראל כולו מחזק את כוחות הביטחון במלחמתם נגד האויב. זה לא הזמן לשאלות, לבדיקות ולתחקירים. עוד יהיה זמן לכל זה, עכשיו זמן מלחמה וניצחון".

17:16: ראש הממשלה בנימין נתניהו מינה את תא"ל (במיל') גל הירש לממונה על נושא החטופים והנעדרים, לאחר שמאז שהוקמה הממשלה התפקיד לא אויש.

17:11: משרד הבריאות מעדכן כי 2,156 בני אדם נפצעו מתחילת המלחמה ופונו לבתי החולים ברחבי הארץ, בהם: 20 במצב אנוש, 338 קשה, 421 בינוני, 1,052 קל, 49 לקו בחרדה ו-167 בהערכה רפואית.

16:59: שר הביטחון יואב גלנט בתום הערכת מצב מיוחדת לעורף - להתכונן לבצע פינוי גם בצפון.

16:43: קנצלר גרמניה אולף שולץ: "הגברנו את האבטחה על מוסדות ישראליים ויהודיים בגרמניה, לא נאפשר לחגוג את המתקפה על ישראל ברחובותינו. גרמניה עומדת בצורה נחרצת לצד ישראל, ומזהירה כל צד נוסף מלהצטרף לעימות".

16:40: ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם קנצלר גרמניה אולף שולץ, נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, ראש ממשלת איטליה ג'ורג'ה מלוני וראש ממשלת בריטניה רישי סונאק. לשכת רה"מ: "כל המנהיגים הביעו תמיכה בלתי מסויגת בזכותה של ישראל להגן על עצמה ככל שיידרש".

בנימין נתניהו בקריה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו בתאי השליטה במטה חיל האוויר בקריה | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

16:31: מזכיר המדינה האמריקני בלינקן מבהיר: "לא רואה עדות לכך שאיראן עומדת מאחורי המתקפה האחרונה".

16:19: משרד הבריאות בעזה: 370 פלסטינים נהרגו ו-2,200 נפצעו מתחילת הלחימה.

16:06: מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן - "זאת המתקפה החמורה ביותר על ישראל מאז יום כיפור. הפוקוס שלנו זה שלישראל יהיה מה שהיא צריכה בעזה. תשמעו יותר מאוחר על סיוע נוסף שנגיש לישראל". 

"כל מה שהיא צריכה כדי להתמודד עם המתקפה עם חמאס - צפו לעוד יותר. יכול להיות שחלק מהמוטיבציה של חמאס הייתה להפריע לשיחות הנורמליזציה, יחד עם מדינות אחרות שלא מעוניינות בכך. עוד הוסיף כי בארה"ב בוחנים דיווח על מספר אמריקנים שנהרגו, ומספר אמריקנים נעדרים: "אנחנו בוחנים את העניין".

16:04: דובר צה"ל מעדכן - בהמשך לדיווחים על שיגור מיירט בצפון הארץ, צה"ל זיהה מטרה שנעה לעבר שטח מדינת ישראל ושיגר מיירט לעברה. מבדיקה עולה כי לא מדובר בכלי טיס עוין ולא נשקף איום לתושבים. לא בוצעה תקיפה בשטח לבנון.

15:53: היירוט בגבול הצפון: מדובר בהתראת שווא, כלומר המיירט שוגר בעקבות דיווח שווא. 

15:47: גורם מדיני מאשר: מצרים מנהלת "שיח חד-צדדי" עם חמאס לשחרור הומניטרי של זקנים וילדים שנחטפו מישראל.

15:45: צה"ל הודיע שעשרות מטוסי קרב החלו לפני זמן קצר ב"תקיפה אווירית עצימה" ברצועת עזה. צה"ל תוקף יעדים במרחבים הסמוכים לגדר בבית חאנון, המשמשים את ארגון הטרור חמאס להוצאת תקיפות נגד מדינת ישראל.

15:41: צבע אדום בכיסופים ובנחל עוז.

15:18: היירוט בגבול לבנון: נבדק חדש שמדובר בכלי טיס בלתי מאויש שיורט.

יירוט של סוללת פטריוט בצפת
יירוט של סוללת פטריוט בצפת

15:15: משרד החינוך מעדכן כי הלימודים לא יתקיימו בכל רחבי הארץ עד יום שלישי לפחות, כולל. 

15:13: שני יירוטים של סוללת פטריוט בגבול לבנון. לא הופעלה אזעקה, פיצוצים נשמעו באזור קריית שמונה.  

15:10: ההסתערות על הרכב בכביש 4 ליד אשדוד שהביאה למות הנהג: לאחר בדיקה התברר כי לא מדובר במחבל אלא באזרח ישראלי שלא נענה לקריאת המשטרה ונורה בטעות.

15:00: נכון לשעה זו, יותר מ-600 ישראלים נרצחו מתחילת המלחמה אתמול.

14:46: מספר הנרצחים עלה ל-500, ומעל 2,000 נפצעו, בהם: 20 אנוש ו-330 במצב קשה.

14:40: צבע אדום בכיסופים, כפר עזה, סעד, עלומים ונחל עוז.

14:35: הקבינט המדיני-ביטחוני אישר אמש את מצב המלחמה ובהתאם לכך נקיטת פעולות צבאיות משמעותיות. זאת בהתאם לסעיף 40 לחוק יסוד הממשלה. 

14:30: יחידה 360 ממערך הסיוע הלאומי למשפחות: "הליך הזיהוי יכול לארוך מספר ימים. מי שמסר דגימה זיהוי בלה"ב 433 איננו נדרש להגיע למוקד זיהוי החללים של פיקוד העורף בבסיס 'שורה'. רק משפחות שיוזמנו רשמית על ידי כוחות הביטחון נדרשות להגיע. צוות מורחב של יחידה 360 - מערך הסיוע הלאומי יקבל את המשפחות וילווה אותן".

14:20: חילופי אש בין מחבלים לכוחות צה"ל ביישוב חולית.

13:56: עד כה כ-640 מטרות שצה"ל תקף בעזה, הבולטות ביניהן: 13 מבנים רבי קומות, כ-30 מטרות שלטון חמאס ומעל 350 מטרות הקשורות לירי תלול מסלול.

13:47: מפקד פיקוד דרום בשיחה עם תושבי העוטף: "המערכה צפויה להימשך תקופה ארוכה".

13:38: צבע אדום בעוטף עזה: כפר עזה, נחל עוז, עלומים וסעד.

13:35: הסתיימה הערכת מצב אצל רה"מ נתניהו, דיון נוסף יתקיים אחר הצוהריים.

13:29: צבע אדום בשדרות.

13:19: מקור ביטחוני מצרי: השוטר שפתח באש לעבר קבוצת התיירים הישראלים - נעצר מיד ונוקטים נגדו צעדים משפטיים.

 

13:07: צה"ל מפרסם עוד 18 שמות של חללי צה"ל מהיממה האחרונה. משפחותיהם עודכנו. לרשימת הנרצחים והנופלים המתעדכנת - לחצו כאן.

12:53: באופקים הוסר החשש מחדירת מחבלים לעיר. 

12:53: חשד להימצאות מחבלים גם באזור מפלסים, כוחות הביטחון בדרכם למקום.

12:41: צבע אדום בכפר עזה. חילופי אש בקיבוץ מגן ובכיסופים.

נתפס רכב חשוד בצומת אשקלון (צילום: לפי סעיף 27 א')
חשוד שנתפס באזור אשדוד | צילום: לפי סעיף 27 א'

12:36: באופקים הודיעו לתושבים להיכנס לבתים ולנעול את הדלת. חשש שמחבלים מסתובבים בעיר.

12:30: חילופי אש עם מחבלים בקיבוץ מגן.

12:15: בקיבוץ צאלים שלחו הודעה לתושבים: "כיתת הכוננות של הקיבוץ עצרה חוליה על דרך השדות בין צאלים לגבולות. לא הייתה לחימה או אלימות. לאחר נטרול החוליה הועברה לידי צה"ל. הישארו בבתים".

12:03: דיווח על שני מטיילים ישראלים שנרצחו לאחר שנורו במצרים, ככל הנראה באזור אלכסנדריה. לפי דיווח בערוץ במצרים, שוטר מצרי ירה לעבר קבוצה של מטיילים מישראל. 

11:58: בתום מרדף אחר רכב ובו מחבלים, כוחות הביטחון הגיבו בירי והסתערו על הרכב, סמוך לאשקלון - ותפסו אותו. טרם דווח אם המחבלים חוסלו או נתפסו.

11:45: מרדף אחר רכב חשוד מגזרת עוטף עזה צפונה באזור מבקיעים. במשטרה מבקשים מציבור הנהגים לנקוט משנה זהירות, להישמע להנחיות ולפנות למוקד 100.

11:25: בעיריית שדרות מעדכנים: בדקות האחרונות נורו מטחי רקטות על העיר. לפי דיווח ראשוני, ישנן 6 פגיעות ישירות במבנים. דווח על 2 נפגעים בגוף שמטופלים על ידי צוותי מד"א. 

11:15: לשכת ראש הממשלה הודיעה: "רה"מ בנימין נתניהו מקיים כעת הערכת מצב בקריה יחד עם שר הביטחון גלנט, הרמטכ"ל ובכירי מערכת הביטחון".

תחנת משטרת שדרות, הבוקר (צילום: AP)
תחנת משטרת שדרות, הבוקר | צילום: AP

11:09: דיווח על נפילה בשדרות. במקום 2 נפגעים, אחד מהם במצב קשה.

10:58: כוח צה"ל חיסל חוליית מחבלים שניסתה לחדור את הגדר באזור כיסופים.

10:57: צבע אדום בשדרות, איבים ובניר עם.

10:52: צבע אדום במטווח ניר עם, דורות, חוות שיקמים, מפלסים, גבים ובמכללת ספיר.

10:45: פורום "120 מנהיגות מחברות" פתח חמ"ל סיוע למשפחות שכולות שאיבדו את יקיריהן. הפורום יציע מערך תמיכה נפשי וגם איסוף משאבים ומזון למי שנדרש לכך. משפחה שזקוקה לסיוע יכולה לפנות לטלי דביר לבנת, ממייסדות הפורום: 0546342882.

10:31: דיווח על חילופי אש בכיסופים ובבארי.

דיווחים בעזה: צה"ל תקף ברפיח
תקיפת צה"ל ברפיח בעזה, הבוקר

10:23: מילואימניקים רבים מדווחים שהם לא מצליחים להגיע לנקודות האיסוף בעקבות שינויים ועיכובים בתחבורה הציבורית שלא מדווחים מראש. קצינה בחיל המודיעין ל-N12: "מ-05:45 אני מנסה להגיע לבסיס והתחבורה הציבורית לא מתפקדת".

10:13: דובר צה"ל: "צה"ל השיג שליטה על מוקדי החדירה מהרצועה לישראל. יש לחימה וקרבות הירואים לחילוץ בני ערובה, גם כעת. מפקדים ולוחמים נפלו בקרבות ואזרחים נרצחו. מאות מחבלים נהרגו ועשרות נלקחו בשבי. ביממה הקרובה משימתנו לפנות את כל תושבי העוטף. ממשיכים בהתקפה רחבה על עזה ונגבה מחיר ממי שיתקוף אותנו". 

10:02: הלחימה בעוטף עזה: צה"ל השיג שליטה על מרבית המוקדים מהיממה האחרונה. עם זאת, הכוחות עדיין פועלים במספר יישובים, בהם כפר עזה ובאזור בארי. במקום חילופי אש והיתקלויות של כוחות צה"ל עם מחבלים.

09:59: במשטרה פרסמו שמות של 30 נופלים מהמשטרה ביממה האחרונה, בהם שוטרים, לוחמי מג"ב ולוחמי ימ"מ. לרשימת הנרצחים והנופלים המתעדכנת - לחצו כאן.

09:49: כמה מועצות אזוריות בצפון, ובהן מטה אשר ומבואות חרמון, הציעו לתושבים להתפנות לפרק זמן של 48 שעות לעורף. המטרה היא לאפשר מנוחה והפגת מתח. מדובר בהמלצה של המועצות ולא הנחיה של צה"ל שכרגע לא העביר הנחיות מיוחדות.

09:29: צה"ל חיסל חוליית מחבלים ששהו סמוך למושב יתד שבדרום העוטף.

09:26: צבע אדום בשדרות, איבים וניר עם.

09:25: בעזה מדווחים: צה"ל תוקף כעת בית נוסף של מנהיג חמאס פתחי חמאד בבית לאהיא שבצפון הרצועה. במקביל, חמאס טוען שמחבלים של ארגון הטרור עדיין עוסקים ב"לחימה עזה" בתוך ישראל.

09:15: כוח יוניפי"ל של האו"ם: "עוקבים אחר ירי המרגמות בהר דב והתגובה הישראלית. קוראים לכולם לנהוג באיפוק ובתיאום באמצעות יוניפי"ל, כדי לצמצם את ההסלמה ולמנוע הידרדרות ביטחונית".

09:12: חיל האוויר תקף תשתית צבאית בביתו של ראש מחלקת המודיעין של חמאס בעזה. מצה"ל נמסר שבשעה זו חיל האוויר ממשיך לתקוף ברחבי רצועת עזה.

09:05: מועצת מטה אשר שבגליל המערבי המליצה לתושביה להתפנות לאזור הדרומי של המועצה, בקיבוץ לוחמי הגטאות, או לאזור מרכז הארץ.

08:58:  צה"ל: "לוחמי זרוע הים זיהו בשעות האחרונות חמישה מחבלים שהסתתרו במרחב זיקים שבשטח בישראל. הלוחמים סיכלו את המחבלים ומנעו חדירה ליישובים". בצה"ל גם פרסמו תיעוד של התקיפה:

08:51: דיווח על קולות ירי באחד מהיישובים בעוטף עזה. כוחות גדולים עושים את דרכם למקום.

08:45: אורית מכפר עזה: "בחיים לא דמיינו תרחיש כזה. כרגע אני לא בקיבוץ. אני ניזונה מהמתרחש שם, וכל משפחתי נמצאת במקום. רוצה להסביר - המלחמה נמשכת, כפר עזה תחת אש. יש לחימה כל הזמן, ופצועים והרוגים שלא מחלצים אותם. תבואו לעזור לנו. אנשים לכודים בתוך המ"מדים ושולחים הודעות שיבואו לחלץ אותם גם הבוקר".

08:39: משרד החוץ של סין: "מביעים דאגה עמוקה מההסלמה באלימות. קוראים לכל הצדדים לשמור על רגיעה, להפגין איפוק ולסיים את העוינות בהקדם כדי להגן על חיי אזרחים ולהימנע מהידרדרות במצב".

08:32: ברשות הטבע והגנים מעדכנים: בהמשך לדיווח על פצצות מרגמה שנורו מלבנון, הגנים הלאומיים ושמורות הטבע הסמוכים לגבול נסגרים. האתרים הסגורים: קלעת נמרוד, תל דן, שניר, בניאס, חורשת טל, ברעם, אכזיב ונחל עיון.

08:18: חיזבאללה קיבל אחריות על ירי המרגמות מוקדם יותר לעבר מוצבי צה"ל בהר דב. בחיזבאללה טוענים שבתקיפה שוגרו גם טילים מונחים למוצבים הישראלים.

08:16: צה"ל תקף רבי קומות ברצועה. לפי מקורות ברצועה, הותקף הבוקר בנק המסחר של חמאס בעיר עזה. המבנה הקודם של אותו הבנק הושמד ב-2021. בעזה מעריכים כי ישראל תפגע במוסדות פיננסיים נוספים של ארגון הטרור.

08:08: דובר צה"ל מעדכן: סריקות של צה"ל ב-7 מוקדים שונים בעוטף עזה, בהם: שדרות, זיקים, כפר עזה, בארי, כיסופים וסופה. במקביל - נמשך הפינוי של תושבי העוטף. כמו כן, עשרות אלפי לוחמים נמצאים ביישובי עוטף עזה.

08:00: צה"ל פרסם שמות של 26 חיילים שנפלו ביממה האחרונה, משפחותיהם עודכנו. לרשימת הנרצחים והנופלים המתעדכנת - לחצו כאן.

07:55: במושב יתד, בדרום העוטף, מדווחים שקמו בבוקר לקולות של מה שנשמע כמו מחבלים שמדברים ערבית מחוץ לביתם, והם סגורים בממ"ד.

07:40: מועצה אזורית אשכול לתושבים: "הלחימה באזורנו עדיין נמשכת במספר מוקדים ויש להמשיך להסתגר בבתים. כוחות בטחון רבים פועלים במרחב ומבצעים סריקות כדי לשלול הימצאותם של מחבלים נוספים".

07:26: מרגמות נורו משטח לבנון לכיוון מוצבים של צה"ל בהר דב, לא ידוע על נפגעים. צה"ל תקף בתגובה בארטילריה את המוקדים שמהם בוצע הירי.

פצצות מרגמה נורו לעבר מוצבים בהר דוב (צילום: לפי סעיף 27 א')
פצצות מרגמה נורו לעבר מוצבים בהר דוב | צילום: לפי סעיף 27 א'

07:20: נבדק דיווח על אירוע ביטחוני בצפון: חשד לכמה נפילות באזור הר דב. אין דיווח על נפגעים.

07:15: צה"ל תקף עשר מטרות טרור של חמאס בעזה. מצה"ל נמסר: "המטרות מוקמו במבנים רבי קומות שבשימוש ארגון הטרור".

ההרס במגדל וטן בעזה כתוצאה מתקיפת צה"ל
ההרס במגדל וטן בעזה אחרי תקיפת צה"ל

07:05: משרד הבריאות מעדכן על 1,864 פצועים שפונו לבתי החולים נכון לשעה זו. מהם: 19 במצב אנוש, 326 במצב קשה, 359 במצב בינוני, 821 במצב קל, 20 נפגעי חרדה ו-223 בהערכה רפואית.

06:48 - דובר צה"ל: במהלך הלילה פונו תושבי העוטף מבתיהם - סריקות בוצעו ביישובים. לדבריו, תושג שליטה "בשעות הקרובות". עוד נמסר כי הותקפו הלילה 426 מטרות, בהם תשתיות צבאיות, מנהרות ובנייני רב-קומות - 100 מחבלים חוסלו מהאוויר. "אנחנו שולטים בנקודת החדירה בגדר. סוכלו מאות מחבלים ויש עשרות שבויים", אמר דובר צה"ל. 

06:15 - בית החולים סורוקה מעדכן: 220 פצועים מאושפזים במחלקות בדרגות פציעה שונות - בהם 130 במצב קשה עד קשה מאוד. 

05:40 ד"ר דן שוורצפוקס, סגן מנהל בית החולים סורוקה ל"חדשות 12": 120 פצועים קשה מאושפזים במחלקות - 32 בטיפול נמרץ.

05:18 - צבע אדום בעוטף עזה.

04:30 - בתום שעות: חוסלו 10 מחבלים שהתבצרו בתחנת המשטרה בשדרות.

תחנת המשטרה בשדרות (צילום: 27א' לחוק זכויות יוצרים)
תחנת המשטרה בשדרות עולה בלהבות, לפנות בוקר | צילום: 27א' לחוק זכויות יוצרים

04:25 - צה"ל תוקף מטרות של חמאס ברצועת עזה.

03:55 - חה"כ מיכאל ביטון (המחנה הממלכתי) ל"חדשות 12": "רוצים ממשלת חירום - ללא תנאים מקדימים".

03:42 - מטח לאשקלון והאזור

03:30 - פרופ' חזי לוי, מנכ"ל בית החולים ברזילי: מנסים לייצב את מצבה של בת ה-50 שנפצעה קשה.

03:03 - פגיעה ישירה בבית בשדרות - אין נפגעים, נזק במקום.

02:55: אישה נפצעה קשה בפגיעה ישירה בבניין באשקלון - 5 נוספים נפצעו קל. מד"א מעניקים להם טיפול רפואי בזירה.

02:35 - פגיעה ישירה בבית החולים ברזילי באשקלון - אין נפגעים, נזק נגרם במקום.

פגיעה ישירה בבית חולים ברזילי (צילום: דוברות ברזילי)
פגיעה ישירה בבית חולים ברזילי - אין נפגעים, נזק במקום | צילום: דוברות ברזילי

02:30 - חולצו בשלום בני הערובה באופקים - המחבלים חוסלו; 3 לוחמי ימ"מ נפצעו - בהם אחד במצב קשה.

02:16 - ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני הסתיימה. ראש הממשלה נתניהו סיכם את הדיון ואמר: "אנחנו יוצאים למלחמה ארוכה וקשה. השלב הראשון מסתיים בשעות אלה ע"י השמדת רוב רובם של כוחות האויב שחדרו לשטחנו. במקביל התחלנו את המערך ההתקפי והוא יימשך ללא סייג וללא הפוגה עד להשגת היעדים. אנחנו נשיב את הביטחון לאזרחי ישראל וננצח". בין החלטות שהתקבלו בקבינט הן עצירת הספקת החשמל, הדלק והסחורות.

בהודעה שפורסמה עם תום הישיבה, נמסר כי "הקבינט קיבל שורה של החלטות מבצעיות שמטרתן להביא להשמדת היכולות הצבאיות והשלטוניות של החמאס והג'יהאד האיסלאמי באופן שישלול את יכולתם ורצונם לאיים ולפגוע באזרחי ישראל לשנים רבות".

01:35 - תושב בארי ל"חדשות 12" שהצליח להימלט מהמחבלים: "יש עדיין משפחות שנצורות בתוך הממ"ד ומחכות לפינוי".

01:18 - בני הערובה שהוחזקו בחדר האוכל בבארי - חולצו בריאים ושלמים.

01:17 - דובר צה"ל: לוחמי זרוע הים סיכלו 7 מחבלים במרחב החוף בזיקים; מטוסי קרב תקפו 3 מפקדות של חמאס ברצועה.

01:08 - בעזה מדווחים: הותקף משרדו של מנהיג חמאס ברצועה, יחיא סינוואר.

00:40 - רוסיה מגבילה את טיסותיה לישראל החל משלוש לפנות בוקר.

00:35 - התקיפה בעזה נמשכת - מדובר צה"ל נמסר כי מטוסי קרב תקפו ברצועה תשתיות מבצעיות שמוקמו במסגדים ושימשו את החמאס.

00:25 - חילופי אש כבדים בשדרות - בניסיון ללכוד את המחבל שמתבצר בתחנת המשטרה.

00:20 - דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו עובידה: "ישראל מתמודדת עם משבר עמוק. מספר השבויים גדול פי כמה ממה שנתניהו חושב".

00:00 - מטח רקטות לעבר יישובי עוטף עזה.

מטחים כבדים בכל הארץ (צילום: לפי סעיף 27 א')
מטחים לעבר ישראל | צילום: לפי סעיף 27 א'

אמש, בנתיב העשרה בישרו על 15 תושבים שנרצחו במהלך הגנה על היישוב: עמית וקס ז"ל; יגאל וקס ז"ל, אורן שטרן ז"ל; שלומי מולכו ז"ל; איילת מולכו ז"ל; חויק סגל ז"ל; גיל תעסה ז"ל; עדי בהרב ז"ל; טל קרן ז"ל; רותי אקוני ז"ל; אריה אקוני ז"ל; אור אקוני ז"ל; נורית ברגר ז"ל; מרינה אלמגור ז"ל ודני וובק ז"ל. 

במקביל, דובר צה"ל התיר לפרסום כי מפקד חטיבת הנח"ל, אלוף-משנה יהונתן שטיינברג ז"ל נהרג בהיתקלות עם מחבל סמוך לכרם שלום.

ירי טילים מכיוון עזה לישראל (צילום: רויטרס)
ירי טילים מכיוון עזה לישראל | צילום: רויטרס
נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, בהצהרתו (צילום: AP)
ביידן בהצהרת תמיכה מלאה בישראל: "אין הצדקה לטרור והמחוייבות שלנו לישראל מוצקה" | צילום: AP

סביב השעה 20:00 בערב, ראש הממשלה נתניהו מסר הצהרה לתקשורת - ובה פנה לראשונה לאזרחי המדינה. "מה שקרה היום לא נראה בישראל ואדאג זה לא יקרה יותר", אמר נתניהו. "הממשלה כולה מתייצבת מאחורי ההחלטה. צה"ל יפעיל מיד את כל עוצמתו נגד יכולות חמאס. ננקום בעוצמה על היום השחור שעוללו למדינת ישראל ואזרחיה".

"אני קורא לתושבי עזה - צאו עכשיו", הוסיף ראש הממשלה - והבהיר: "נפעל בכל מקום ובכל העוצמה. כוחות צה"ל מטהרים את אחרוני המחבלים מהיישובים. הם עוברים יישוב יישוב, בית בית ומחזירים את השליטה לידינו. תנחומים למשפחות השכולות שקרוביהם נרצחו באכזריות אין קץ. אנו מתפללים למשפחות הפצועים ולבני ערובה. חמאס - אתם אחראים לשלומם, נבוא חשבון במי שיפגע בשערה מראשה". 

 

תקיפות בעזה (צילום: reuters)
תקיפה בעזה, אתמול | צילום: reuters

קודם לכן, נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן מסר מהבית הלבן הצהרת תמיכה מיוחדת בישראל: "ארה"ב עומדת לצידה של ישראל. נעשה הכול כדי שהיא תוכל להגן על עצמה. אין הצדקה לטרור והמחוייבות שלנו לישראל מוצקה. זה לא הרגע לאף צד אחר לנצל את המצב".