יותר משבוע חלף מאז שדניאל אלוני ובתה אמיליה שוחררו מידי חמאס בפעימה הראשונה. שלושה ימים אחר כך שוחררו אחותה שרון קוניו והתאומות אמה ויולי. רמוס, סבן של אמה ויולי, סיפר הערב (ראשון) בריאיון ב"חמש עם רפי רשף" כי המחבלים הפרידו בין התאומות יומיים אחרי שנחטפו, כך שבני המשפחה הוחזקו בנפרד מיולי ונתקלו בה במקרה כשהועברה בין מקומות מסתור.

"ביום השני לקחו את יולי למקום אחר בנפרד מיתר המשפחה", תיאר הסב. "עשרה ימים יולי הייתה בלי ההורים, וההורים לא ידעו אם היא חיה או לא. חטפו אותה מהידיים של ההורים והם לא ידעו מה איתה. אחרי עשרה ימים, העבירו אותן ממקום מסתור אחד למסתור אחר, ושרון סיפרה לי שפתאום היא שמעה בכי של ילדה. היא אמרה לדוד בעלה: 'זה הבכי של יולי'. דוד אמר לה: 'מספיק, איפה יולי ואיפה אנחנו'. אחרי חצי שעה פותחים את הדלת ורואים אישה ערבייה עם יולי בידיים".

אמה ויולי קוניו (צילום: בית חולים שניידר)
אמה ויולי קוניו | צילום: בית חולים שניידר

"אתה שומע את זה ויש לך צמרמורת", שיתף. "שרון מספרת שהיא הייתה כנראה אצל אישה ערבייה אבל המפגש היה מקרי לגמרי. העבירו אותם ממסתור אחד למסתור אחר, ושם הם פגשו אותה".

על תקופת השהייה של משפחתו בשבי חמאס, אמר הסב: "דניאל מספרת שבזמן ההפצצות, כשהפצצות מתפוצצות לידך, זה פשוט קורע כי הילדה מתכנסת לתוכה והיא מגנה עליה כי לא יודעים אם הפצצה הבאה תפוצץ את הבית. קרה שחצי מהבית שהם היו בו נהרס וקיר אצלם נהרס. הם יצאו בנס. כשאומרים שאתה מתחיל את היום ולא יודע איך אתה גומר אותו - זה המצב. כל יום יכול להיות קריטי להמון אנשים".

אמה ויולי קוניו שבו לארץ
אמה ויולי קוניו שבו לארץ

"בנות השלוש מבינות אולי קצת פחות אבל המורכבות גדולה", המשיך. "הם היו בתוך חדר עם עוד כמה אנשים והיה מותר להן רק לשבת או לקום. אסור ללכת, רק אם נותנים לך אפשרות ללכת לשירותים, וכולם חייבים לדבר בלחש מוחלט. יש לך שתי ילדות בנות שלוש ואתה חייב שהן לא יעשו רעש. אם הן יעשו רעש, לך תדע אם לא ייקחו אותן. זו חרדה עצומה. הם עשו הכול כדי שלא יקרה מצב שהן יתחילו לבכות".

רמוס סיפר כי נכדתו אמיליה חזרה "מלאת חיוניות, ונפגשה כבר עם חברות מהגן ועם בת דודתה". לדבריו, "כששרון חזרה, אמרנו בבית שאנחנו הולכים לפגוש את דודה שרון. פתאום אמיליה שאלה – 'אנחנו נלך דרך המנהרות?'. באותו רגע אתה מבין שהדבר הזה שם".

שרון קוניו אומנם חזרה מעזה עם התאומות אמה ויולי, אך בעלה דוד קוניו נשאר בשבי. "הם היו ביחד והפרידו אותם שלושה ימים לפני השחרור", אמר רמוס. "שרון חזרה בוכה והמשפט הראשון שאמרה הוא שלקחו את דוד למנהרות. זו פשוט טרגדיה אדירה. קשה לתפוס את הרגעים האלה. אם אני צריך לומר משהו לדוד זה שכולנו עובדים ולוחצים על מנת שתחזור. אתם לא לבד".