העולם המערבי לצד ישראל: לאחר 4 ימים של מלחמה, מנהיגי ארצות הברית, בריטניה, צרפת, איטליה וגרמניה יצאו הלילה (בין שני לשלישי) בהודעת תמיכה משותפת בישראל. המנהיגים הביעו את "התייצבותם האיתנה והמאוחדת" והבהירו כי הם "מגנים בתוקף את מעשי הטרור המחרידים של חמאס". עוד נכתב בהצהרתם: "כולנו מכירים בשאיפות של העם הפלסטיני להכרה, לחופש ולצדק - אבל אלו לא ערכים שמשקפים את חמאס. אנחנו מבטיחים לעבוד לצד ישראל, לדאוג שיש לה את כל מה שהיא צריכה כדי להגן על עצמה".

נשיא צרפת עמנואל מקרון ונשיא ארצות הברית ג'ו ביידן (צילום: רויטרס)
תמיכה בלתי מסוייגת. נשיא צרפת מקרון ונשיא ארה"ב ביידן | צילום: רויטרס

על ההצהרה חתומים נשיא צרפת עמנואל מקרון, קנצלר גרמניה אולף שולץ, ראש ממשלת איטליה ג'ורג'ה מלוני, ראש ממשלת בריטניה רישי סונאק ונשיא ארצות הברית ביידן. "לפעולות הטרור של חמאס אין הצדקה, אין לגיטימציה, ויש לגנותן באופן גורף", הצהירו. "בימים האחרונים, העולם צפה באימה במחבלי חמאס טובחים במשפחות בבתיהם, שוחטים למעלה מ-200 צעירים שחגגו בפסטיבל מוזיקה, וחוטפים קשישות, ילדים ומשפחות שלמות, שמוחזקים כעת כבני ערובה".

המנהיגים הדגישו כי מדינותיהם "יתמכו בישראל ובמאמציה להגן על ריבונותה ועל אנשיה מפני זוועות שכאלה". בהמשך העבירו מסר גם ליתר ארגוני הטרור: "אין זה הרגע של כל צד עוין לישראל לנצל את ההתקפות הללו כדי לחפש יתרון. בימים הקרובים נישאר מאוחדים ומתואמים כבעלי ברית - וכידידים משותפים של ישראל. זאת כדי להבטיח שישראל תוכל להגן על עצמה ולבסוף לקבוע את התנאים לשלום במזרח התיכון".

תמיכה מסביב לעולם

לצד תמיכת מנהיגי מדינות העולם המערבי, ישראל זכתה לגיבוי נרחב מתושבי מדינות אירופה: בצרפת - מגדל אייפל נצבע כחול לבן עם מגן דוד מתנוסס בחלקו התחתון. אלפים הביעו תמיכה בישראל ושרו בגאווה את התקווה. ברומניה - דגל ישראל התנוסס על בניין הפרלמנט. במקביל, מפגני תמיכה המוניים בהשתתפות מאות צועדים בבריסל, בקופנהגן ובמרכז מינכן.

תמיכה בישראל צרפת פריז
מגדל אייפל מואר בכחול ולבן על רקע עשרות דגלי ישראל

בבריטניה - ראש ממשלת בריטניה רישי סונאק ביקר בבית כנסת בלונדון, חיזק את ישראל וסיים את דבריו במשפט "עם ישראל חי". בהמשך הדגיש כי בריטניה עומדת לצד ישראל והבהיר כי "אין שאלה של איזון בין הצדדים".

גם בארה"ב נרשמה תמיכה גדולה ישראל. בניו יורק, ראש העירייה הדליק נר נשמה לזכר הנרצחים ומאות תושבים התאספו להפגנת תמיכה. המפגינים הניפו דגלים ושלטים, וקראו "עם ישראל חי". גם בבוסטון התקיימה הפגנת תמיכה תחת הכותרת "יחד נגד הטרור - יחד תומכים בישראל". דובר הבית הלבן, ג'ון קירבי, התראיין על המצב בישראל - והתקשה לעצור את הדמעות. 

תמיכה בישראל ניו יורק (צילום: רון הנובר)
דגל ישראל מוקרן על בניין בניו יורק | צילום: רון הנובר

המראיין, ג'ק טאפר, ביקש מהבכיר להתייחס למצב הקשה בישראל: לתמונות הילדים החטופים וליתר מעשי הטרור השפלים. "זה מבהיל", אמר. "יש הרבה מוות. לא ראיתי דבר כזה". קירבי ענה לטאפר בקול חנוק: "כן… מצטער. זה מאוד קשה להסתכל על התמונות האלה. זה בני אדם עם משפחות, חברים, אחים ואחיות. זה קשה". בהמשך הערב הודיע כי גם הבית הלבן יואר הלילה בכחול ולבן כאות הזדהות ותמיכה בישראל.