סגן יונתן, סמ"פ פלוגת ההנדסה בגדוד 603, היה במשך שבועות בלחימה ברצועת עזה יחד עם דחפור ה-D9 שלו, שמשטח את הקרקע לפני ההתקדמות של שאר הכוחות ומתקדם ראשון בלחימה. באחת הפשיטות נורה לעבר הדחפור שלו רקטת RPG. רגע לפני שתא הנהג החל לעלות באש, יונתן ומפעיל הדחפור יצאו מהחלון במהירות - וזה מה שהציל את חייהם. בעקבות פגיעת ה-RPG יונתן איבד את רגלו - ולגמרי במקרה הוא תיעד את רגע הפגיעה. "אולי אני החייל היחיד בעולם שתיעד את רגע הפגיעה שלו", הוא אומר בסרטון שפורסם באתר צה"ל ומבטיח: "שום RPG ושום חמאסניק לא יפריעו לנו להשלים את המשימה, נעשה חיִל גם עם רגל אחת"

סגן יהונתן, סמ"פ צמ"ה בגדוד 603 חטיבה 7 (צילום: דובר צה"ל)
סגן יהונתן, סמ"פ צמ"ה בגדוד 603 חטיבה 7 | צילום: דובר צה"ל

"כל תא הנהג עשן וערפל"

"אנחנו תמיד ראשונים, לא משנה מה", משחזר סגן יונתן את מה שעבר עליו כשנסע ב-D9 במהלך ההקרב שבו נפצע. "כל האזורים שהיינו בהם היו ממולכדים, ה-D9 מחשף הכול", הוא מספר על הדחפור המשוריין שעליו הוא מפקד, שמטהר את השטח ויכול לפנות מטענים, שמתפוצצים בכף שלו, ללא פגיעה בחיילים.

באחד מימי הלחימה, הגיעו סגן יונתן ושאר כוחות ההנדסה שאיתו לרפת ברצועה, כדי לטהר אותה ממטענים ולאפשר תנועה בטוחה לשאר הלוחמים. "שלחו אותנו לרפת של פרות, התקדמנו לכיוון הלב של הרפת ופתאום אני מקבל RPG, רסיסים עפו עליי ועל המפעיל, כל תא הנהג של ה-D9 עם עשן וערפל", סיפר. "הלכתי לכיוון החלון, כי הדלת של ה-D9 לא נפתחה, לקחתי איתי את המפעיל וירדנו מהדחפור. מדובר בעניין של חצי דקה-דקה עד שהכול עלה באש", מסביר יונתן בסרטון.

סגן יהונתן, סמ"פ צמ"ה בגדוד 603 חטיבה 7 (צילום: דובר צה"ל)
"יש לי תיעוד של רגע הפגיעה ושל החילוץ" | צילום: דובר צה"ל

 "רק D9 אחד נפגע בפלוגה שלנו"

יונתן צילם סרטונים רבים במהלך הלחימה כדי לשמר את הידע להמשך, אך לצילום הזה הוא לא ציפה: "עשיתי סרטונים כל הזמן כדי להראות לחיילים הבאים, איך נראית העבודה מבפנים. באותו רגע צילמתי, ויש לי תיעוד של רגע הפגיעה ושל החילוץ. הRPG נכנס בדיוק כשצילמתי, סיכוי מטורף אבל אני אולי החייל היחיד בעולם שצילם את רגע הפגיעה שלו", הוא מספר.

למרות הפגיע לסגן יונתן יש אמון מלא ב-D9, המכונה "מפלצת הפלדה": "רק D9 אחד נפגע בפלוגה שלנו, שזה במקרה שלי. זה אומר שהם עובדים מצוין - וגם זה מקרה נדיר".

כתוצאה מהפגיעה, יונתן איבד את רגלו, ולמרות זאת, הוא רוצה לחזור ולהמשיך להילחם יחד עם שאר הפלוגה. "אני רוצה להיכנס עוד שבוע וחצי לעזה, עם רגל בלי רגל, שום RPG ושום חמאסניק לא יפריע לנו להשלים את המשימה. נעשה חיל גם עם רגל אחת", הוא מסכם.