בדיון שנערך בקבינט אתמול (שני) עלה המקרה שבו לוחמים השתלטו על מערכת כריזה במסגד בג'נין. בדובר צה"ל הבהירו עם פרסום התיעוד שהלוחמים שתועדו הורחקו מפעילות מבצעית, ושהאירוע נמצא בטיפול משמעתי. במהלך הדיון השרים בממשלה גינו את העונש והדיון הגיע לצעקות של ממש בינם לבין צמרת הצבא, ובראשם הרמטכ"ל הרצי הלוי.

אחרי הדיון פרסם גלנט בחשבון הטוויטר שלו גיבוי לרמטכ"ל ותקף את השר בן גביר: "מדינת ישראל וצה"ל זכו ברמטכ"ל אמיץ, ערכי ומנוסה בתקופת מלחמה קשה ומורכבת. צה"ל ימשיך ויפעל בנחישות, בהתאם למצפן הערכי המבוסס על מסורת ישראל, החוק ורוח צה"ל. אמשיך לגבות את צה"ל והרמטכ"ל, למול פוליטיקאים חסרי אחריות המנסים ליצור הון פוליטי על גבם של המפקדים הנושאים בעול המלחמה".

במהלך הדיון שרת התחבורה מירי רגב שאלה למה מדיחים את החיילים שקראו שמע ישראל במסגד בג'נין. האלוף אליעזר טולדנו, שנכח בישיבה, ענה לה: "אמרתי לך כבר שהם לא יודחו". רגב השיבה לו שהיו פרסומים על כך שכן - והיא רק בודקת. השר איתמר בן גביר התפרץ: "איך זה ייתכן? הפכתם זבוב לפיל, סתם יצרתם כותרות - זה פוגע בחיילים". האלוף טולדנו הבהיר: "זו אחריות שלנו וסמכות שלנו - ורק שלנו". השר בן גביר ענה לו בזלזול: "כן כן, כבר שמענו על הסמכות והאחריות שלכם".

ראש הממשלה נתניהו ניסה לקטוע את הוויכוח ואמר: "די, קיבלנו תשובה". בשלב מסוים, נתניהו יצא מהחדר, אך הדיון התלהט שוב. בן גביר חזר על דבריו ואיים: "אוי ואבוי אם הם יודחו". הרמטכ"ל, רב-אלוף הרצי הלוי, השיב לו: "אל תאיים עליי, אני אחליט מה ערכי בצה"ל ומה לא". השר בן גביר ענה: "אני לא מאיים עליך - אני כחבר בקבינט אמתח ביקורת על ההליך הזה".

העימות בישיבת הקבינט
בן גביר והרמטכ"ל בעימות בישיבת הקבינט
העימות בישיבת הקבינט
העימות בישיבת הקבינט

השרה יפעת שאשא-ביטון פנתה לבן גביר ואמרה: "תפסיק למתוח כל הזמן ביקורת עליהם". השר בן גביר: "גברת מותר לי למתוח ביקורת כשפוגעים בחיילים, זו החובה שלי". השרה יפעת שאשא-ביטון ענתה: "אל תקרא לי גברת". הרמטכ"ל התערב ואמר: "אני מפקד הצבא ואני אקבע את הקוד הערכי והמקצועי של החיילים". 

העימות בישיבת הקבינט
שאשא-ביטון, בן גביר והרמטכ"ל בעימות בישיבה

חלק משרי הקבינט שאלו על הישגים - מתי יתרחש חיסול יכולות חמאס וחיסול הבכירים, הרמטכ"ל השיב: "לפגוע בבכירים זה לוקח זמן. את הראש של בן לאדן לקח 10 שנים להביא". השר לוין לא הסכים עם האמירה ואמר: "נכנסו לעזה בשביל שזה ייקח 10 שנים? לחסל את חמאס ייקח 10 שנים?". השרה רגב הצטרפה ללוין: "מי יהיה פה כדי לראות את התוצאה?". השרים כהן, לוין וגמליאל השיבו לה כי הם יהיו פה עוד 10 שנים. היא בתגובה אמרה: "צריך להביא אותו הרבה לפני 10 שנים". 

השר דודי אמסלם שאל על חשיפת מנהרת הענק של חמאס: "איך הופתענו מהמנהרה הזאת?". השרה רגב הוסיפה: "מה השמחה לחשוף מנהרה? מה קרה בזמן שישנו? יש סרט כזה, 'בזמן שישנתם'". הרמטכ"ל ענה: "אני לא ישנתי. לא הופתענו, ולא כל דבר צריך להגיד". השרה רגב השיבה: "לא התכוונתי אליך, אבל יש כאן מציאות שחייבים להבין איך היא קרתה".