בעוד שכוחות צה"ל בתוך רצועת עזה ממשיכים בפעילות נגד חמאס ברצועה ומצב הרצועה הולך ומתדרדר, הלך הרוח בקרב תושבי עזה, משתנה גם הוא. הערב (חמישי) דיווחנו על מכתב מתוח ביותר ששיגר איש חמאס לשעבר מוכר שאף ריצה מאסר בישראל - לבכירי ארגון הטרור שאליו השתייך.

כיכר אבו חמיד בלב חאן יונס, אחרי לילה של לחימה
כיכר אבו חמיד בלב ח'אן יונס, אחרי לילה של לחימה

"המלחמה הזאת היא לא שלנו, האזרחים", כתב לבכירי חמאס איש הארגון שבילה שנים רבות בכלא הישראלי ושוחרר בעסקת שליט. "אין לנו מקלטים, אין לנו מנהרות ואין לנו חדרי מסתור מוגנים. הגופות שלנו מוטלות ברחובות, לא שלכם. המשטרים הערביים לא תומכים בכם, ומדינות המערב עם ישראל. תפסיקו להופיע באל-ג'זירה ולשאת נאומים".

בחמאס מבינים שהלחימה בח'אן יונס היא נקודת הכרעה, שתשפיע על היכולת ועל הרצון של חטיבת רפיח מדרום וחטיבת מחנות המרכז מצפון להמשיך להילחם. אחרי שחטיבת ח'אן יונס תיפול, יהיו המחבלים של החטיבות הנותרות מוקפים בכוחות צה"ל בלבד.

תושבים מתנפלים על משאית של סיוע הומניטרי בעזה
תושבים מתנפלים על משאית של סיוע הומניטרי בעזה

במקביל, מאות אלפי עזתים עקורים מתגודדים בדרום הרצועה ובפרט ברפיח, מנסים להסתפק בסיוע ההומניטרי המועט שמגיע אליהם כדי לשרוד. באונר"א הפסיקו לתפקד, והמתח באזור עולה לשיאו. אנשי חמאס, שרבים מהם עוד מתחבאים בין התושבים ובמנהרות תחתיהם, לא ששים לצאת לרחוב ולפגוש אותם. 

יותר ויותר מתושבי עזה מהפלגים הפלסטיניים השונים כבר מדברים על המפלה של חמאס כעניין נתון וגמור, ואף מתחילים לעסוק ביום שאחרי. בשיחות בין האמריקנים לרשות הפלסטינית, ולאחרונה בין ראש הרשות אבו מאזן ליועץ סגנית הנשיא קמלה האריס, פיל גורדון, היו"ר אף הסכים להחליף את ממשלתו.

אבו מאזן ואנתוני בלינקן
יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ושר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן

בשיחות הללו, הביע ראש הרשות הפלסטינית המבוגר הסכמה לפרק את ממשלתו הפוליטית, המורכבת מעסקני פתח, ולמנות במקומה ממשלת מומחים, אשר בראשה יעמוד מוחמד מוסטפא, איש כספים מובהק המוכר לישראלים ומכהן כראש קרן ההשקעות הפלסטינית.