תושבי עוטף עזה ניסו בימים האחרונים להפוך את הממ"דים שלהם לא רק למקום מוגן מירי רקטי, אלא גם למקום מוגן ממחבלים שחדרו לבתיהם. רבים שיתפו זה את זה בעצות ובאלתורים. בפיקוד העורף מנסים להיענות לאתגר ומנסים לפתח פתרון. בינתיים, מספקים הצעה לפתרון מאולתר.

שבת מוקדם בבוקר. עם היריות הראשונות מבינים תושבים בעוטף עזה שהם מוכרחים לנעול את עצמם בממ"דים. מראש תוכננו ידיות הדלתות בחדרים הממוגנים לפתיחה מבחוץ, כדי שניתן יהיה לסייע למי שחלילה ייפגע בפנים. אבל הפעם הצורך למנוע כניסת מחבלים לתוך החדר גבר.

אחד האלתורים המרכזיים שנפוצו בין התושבים בעוטף, ומהר מאוד ברשתות בכל רחבי הארץ, היה פירוק ידית הדלת מבפנים לאחר סגירתה. אלא שבפיקוד העורף מזהירים מהרעיון הזה.

"פירוק הידית הינו דבר מסוכן שעלול לנעול את האנשים בפנים ללא אפשרות לצאת", אומרים מהנדסי פיקוד העורף. "לא קיימת הנחייה לפרק את ידית הממ"ד. יש לשתף מידע והנחיות רק מגורמים רשמיים, באחריות".

בפיקוד העורף אמרו ל-N12 שאנשיהם עובדים על פיתוח פתרון פשוט ומהיר לנעילה של דלת הממ"ד מבפנים. בינתיים, קצין אקדמי בכיר רענן בן סיני, מהנדס מיגון בפיקוד העורף, מציע פתרון מאולתר אחר.

לנעול דלת ממ"ד מבפנים:

  1. לוקחים קרש באורך משקוף דלת הממ"ד
  2. מנסרים חור בקוטר שתיכנס בו ידית הדלת מבפנים, במיקום המתאים
  3. נועלים את הדלת מבפנים
  4. מלבישים את הקרש לרוחב הדלת כשהוא מולבש על הידית

ההסבר המלא בסרטון של פיקוד העורף: