למרות ההכחשות של ישראל הרשמית: בשיחת זום מקצועית של פורום ביטחוני אומר אתמול (רביעי) איש העסקים שהיה בין היתר יועצו של שמעון פרס ז"ל ד"ר נמרוד נוביק, שיש לו קשרים עמוקים עם המצרים – שגורמים מצריים התריעו בפניו כבר לפני שלושה שבועות שחמאס מתכנן להוציא לפועל משהו גדול.

"למודיעין שלנו היה את כל המידע. הכול", אומר ד"ר נוביק. "בקשר לזה שנתניהו דיבר או לא דיבר, הוא מכחיש זאת, עם ראש המודיעין המצרי, שהתריע בפניו על האירוע שבועות קודם לכן. אני נוטה להאמין, בהזדמנות נדירה זו, להכחשה של נתניהו".

"אבל", מוסיף הבכיר, "אני הייתי שותף לשיחה עם קצין בכיר במודיעין המצרי שבועות קודם לכן, שאמר לי שהם העבירו את ההתרעה לעמיתיו הישראלים. אבל אני חושב שזה הפך לסיפור גדול מסיפור שלא קיים, כי לא היה כלום בהתרעה של המצרים שהישראלים לא היו מודעים לו והבעיה הייתה פרשנות".

נמרוד נוביק
ד"ר נמרוד נוביק בשיחת זום מקצועית בפורום ביטחוני

את אותה התרעה שהציפו המצרים בפני נוביק הציפו המצרים גם מול עמיתיהם כאן בארץ, אבל התשובה הישראלית הייתה שהם רואים את האימונים של ארגון הטרור על הגדר, אבל נותנים לכך פרשנות שונה. לפיה, חמאס כלל לא מעוניין בתקיפה אלא ב"לעשות שרירים" לאל-ערורי בשטחים, ובקבלת הקלות. המצרים מאוד הופתעו מהקביעה הזו.

לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו הכחישה ביום שני בערב את הדיווח ב-Ynet שלפיו קיבל שיחת אזהרה משר המודיעין המצרי לפני פרוץ המלחמה. לפי הדיווח, כעשרה ימים לפני מתקפת הפתע של חמאס לשטח ישראל, התקשר שר המודיעין המצרי, גנרל עבאס כאמל, לראש הממשלה והזהיר אותו כי מ"משהו חריג, מבצע אימתני", שעומד להתרחש מכיוון עזה.

במקביל, סוכנות הידיעות AP דיווחה כי מצרים הזהירה את ישראל לאחרונה ממה שעומד לקרות. "הזהרנו שוב ושוב את ישראל על 'משהו גדול' בעזה", צוטט גורם במודיעין המצרי. 

נתניהו וא-סיסי, ארכיון (צילום: רויטרס, קובי גדעון / לע"מ)
עבד אל-פתאח א-סיסי ובנימין נתניהו | צילום: רויטרס, קובי גדעון / לע"מ


 
בלשכת ראש הממשלה הכחישו כאמור את הפרסום ומסרו: "הפרסום כאילו ראש הממשלה נתניהו קיבל מסר מקדים ממצרים הוא שקר מוחלט. לא הגיע שום מסר מקדים ממצרים וראש הממשלה לא דיבר ולא נפגש עם ראש המודיעין המצרי מאז הקמת הממשלה - לא בעקיפין ולא במישרין. מדובר בפייק ניוז מוחלט".


לדברי הגורם המצרי שצוטט בסוכנות הידיעות AP, בישראל התמקדו במצב ביהודה ושומרון והמעיטו בחשיבות האיום שנשקף מרצועת עזה. "הזהרנו אותם מכך שהמצב עומד להתפוצץ ושזה קרוב מאוד, וזה יהיה משהו גדול. אבל הם זלזלו באזהרות האלו", הסביר הגורם.