פרסום ראשון: הרמטכ"ל הרצי הלוי ואלופים במטכ"ל היו בהתייעצויות טלפוניות ערב לפני המתקפה של חמאס. היו התרעות נקודתיות, ועל כן הוחלט לבצע את השיחות הללו.

בשלב מסוים גם מפקד פיקוד הדרום וראש אמ"ן הצטרפו לדיונים. המסקנה של השיחות החריגות הייתה לחכות לבוקר כדי לעבד את המידע. לחדשות 12 נודע כי לא הייתה "תחושה של בהילות".

השיחות הליליות - וההחלטה לחכות

כמה סימנים מעידים החלו להתקבץ בשני פרקי זמן: אחד לפני כחודש, והשני בערב שלפני המתקפה הרצחנית. הייתה הערכת מצב בפיקוד הדרום ביום שישי בערב, והתקיימה שיחת טלפון בוויעוד עם גורמים בכירים.

מחבלי חמאס בדרום הארץ
הפלישה של מחבלי חמאס בדרום הארץ, ביום שבת

אותן אינדיקציות לא היו מספיק "בוהקות", אבל מרצף הדברים עולה כי לא נכון היה לחכות עד לבוקר - אלא לבצע כמה פעולות מנע טקטיות כתגובה ראשונית לשיבוש ההפתעה.

לפני המתקפה גובש מסמך מודיעיני נוסף, שהועבר בין ראשי לשכות, אך הוא נשלח בהודעות ולא התקיימו שיחות טלפוניות. בשעות הבוקר ביום שבת, ממש סמוך לתחילת המתקפה, מקבל המזכיר הצבאי של ראש הממשלה שיחה מהשב"כ עם אינדיקציות מטרידות על "התארגנות חשודה". לאחר השיחה, בעוד הוא מתלבט אם לפנות לרל"ש הרמטכ"ל, המסך נצבע באזהרות וברקטות: בשלב זה המידע הועבר לנתניהו והוא עשה את דרכו לקריה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "ראש הממשלה נתניהו עודכן רק בשעה 06:29 עם פרוץ הקרבות ולא לפני כן. הוא מייד יצא לקרייה, קיים הערכת מצב וכינס את הקבינט".

הצהרת הרמטכ"ל: "נפרק אותם"

היום מסר הרמטכ"ל הרצי הלוי הצהרה, ביומה השישי של המלחמה. "הטבח של מחבלי החמאס הרצחניים, חיות האדם בילדינו, נשותינו ואנשינו הוא חייתי, לא אנושי. צה״ל נלחם בטרוריסטים חסרי רחמים שביצעו מעשים שלא ניתן לעלות על הדעת", אמר. "על המתקפה המתועבת הזו החליט יחיא סינוואר, הריבון ברצועת עזה ולכן הוא וכל המערכת שתחתיו הם בני מוות. אנחנו נתקוף אותם, אנחנו נפרק אותם ונפרק את המערכת שלהם".

עוד הודה: "צה"ל אחראי לביטחון המדינה ואזרחיה ובשבת בבוקר בעוטף עזה לא עמדנו בזה. אנחנו נלמד, נתחקר אבל עכשיו זו עת למלחמה. בשעות הקשות האלה אני רוצה שתדעו, צה"ל כאן, כוח המגן של מדינת ישראל בכל עוצמתו, יכולותיו ובעיקר אנשיו הנפלאים. רוח הלחימה של צה"ל מכה במלוא עוצמתה את עזה ואנחנו לא נעצור כאן. יש בה החלטיות, יש בה זעם. במהלך תקיפות רחב, אנחנו הורגים מחבלים רבים, מפקדים רבים, משמידים ומחריבים תשתיות טרור שתמכו את הפשע הנורא הזה, האכזרי הזה. עזה לא תיראה אותו הדבר".